MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tego nie zobaczysz, jadąc autem. Tak wyglądają przejścia dla zwierząt nad drogami szybkiego ruchu

(b)
Przejście dla zwierząt nad drogą S3, na odcinku  Gorzów - Międzyrzecz
Przejście dla zwierząt nad drogą S3, na odcinku Gorzów - Międzyrzecz GDDKiA
Autostrady i drogi ekspresowe często przecinają szlaki migracji dzikich zwierząt. Aby zapewnić zwierzętom swobodę przemieszczania, a kierowcom bezpieczeństwo, powstają przejścia pod i nad drogami. Te drugie wyglądają z lotu ptaka spektakularnie.

Przy budowie dróg ekspresowych i autostrad, jednym z wymogów jest ogrodzenie całej drogi. Aby zmniejszyć negatywny wpływ tras szybkiego ruchu na środowisko, umożliwić zwierzętom migracje i wymianę materiału genetycznego, powstają przejścia i przepusty różnej wielkości: dla zwierząt dużych, średnich i małych, a nawet dla płazów i gadów.

Najciekawiej wyglądają przejścia nad jezdnią. Są to tzw. zielona mosty, z naturalnym pokryciem z gruntu i roślinności. Z reguły montowane są tam fotopułapki, monitorujące ruch zwierząt.

Zobacz nagranie z fotopułapki zamontowanej na górnym przejściu dla zwierząt, na autostradzie A4:

Niesamowicie wygląda m.in. przejście dla zwierząt zbudowane nad drogą S3, między Gorzowem a Międzyrzeczem, które można zobaczyć na pierwszym zdjęciu. Jego szerokość w najwęższym miejscu wynosi 50 m. Korzystają z niego m.in. zające, lisy, sarny, jelenie, sporadycznie pojawiają się też łosie.

Na budowę przejść dla zwierząt przeznacza się niemałe pieniądze. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, średni koszt budowy 1 kilometra drogi szybkiego ruchu to ok. 36 mln zł, a górnego przejścia dla zwierząt to ok. 11 mln zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę udział kosztów budowy urządzeń ochrony środowiska, to stanowią one ok. 11 proc. całkowitych wydatków na realizację inwestycji, z czego przejścia dla zwierząt to ponad 6,5 proc.

Zobacz więcej zdjęć:

Przejście dla zwierząt nad drogą S3, na odcinku  Gorzów - Międzyrzecz

Tego nie zobaczysz, jadąc autem. Tak wyglądają przejścia dla...

Główne wideo:TVN Turbo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska