Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telasica - jak uciec od tych tłumów (zdjęcia)

Redakcja
Tłumami turystów są znudzone nawet osiołki
Tłumami turystów są znudzone nawet osiołki Dariusz Chajewski
I tutaj dylemat. Czy polecać odwiedziny w parku narodowym, który ma chronić wspaniałą zatokę Telašćica...? Z jednej strony rewelacyjne widoki, z drugiej dziesiątki statków z wycieczkami, które przypływają na chorwacki Dugi Otok ze stałego lądu.
Zatoka Telasica leży na chorwackiej wyspie Dugi Otok

Telasica - jak uciec od tych tłumów

Warto, ale pod warunkiem, że zamieszkamy na Dugim Otoku i wybierzemy taki dzień i taką porę, gdy tabuny turystów nie pędzą nad słone jezioro, nie fotografują jednej kamiennej chaty i nie próbują kąpieli w jeziorku przypominającym - niestety - coraz bardziej szambo. Warto tutaj przyjść, przyjechać dla wspaniałego widoku na zatokę i spory Archipelag Kornati. To 89 wysp, skalistych, surowych wysp czasem porośniętych trawą i makią. Gdy staniemy w najwyższym punkcie nad Telašćicą ujrzymy imponujący krajobraz, który nie kojarzy się z Europą. Przede wszystkim za sprawą stromych klifów, wznoszących się na wysokość 166 metrów.

Telašćica to zatoka długości 10 km, która do 1988. roku była częścią Parku Narodowego Kornati. Od niedawna niezależnym parkiem przyrody. Zróżnicowana linia brzegowa sprawia, że powstał tutaj prawdziwy labirynt wodny. Telašćica ma opinię jednej z najpiękniejszych i największych zatok Adriatyku. Otoczona jest trzynastoma wyspami, a wewnątrz niej znajduje się sześć kolejnych. Północnowschodnia część zatoki jest pozbawiona roślinności, natomiast południowozachodnia jest porośnięta sosnowym lasem, drzewami oliwnymi i figowymi. W parku rośnie ponad 400 gatunków roślin, wiele z nich jest chronionych.

Dla turystów z okolicznych kurortów zazwyczaj celem podróży jest słone jezioro Mir, które od zatoki dzieli kilkaset metrów. Akwen ma powierzchnię 230.000 mkw, a głębokość nawet ponad na 10 metrów. Nad jego brzegami nieustannie kłębi się dziki tłum. Interesującym zjawiskiem jest zmiana stanu wody w jeziorze w zależności od poziomu wody w morzu; zmiana ta następuje zawsze z określonym opóźnieniem.

Warto zejść z utartych ścieżek. Okolica ta jest od dawna zamieszkana, co potwierdzają pozostałości z epoki paleolitu - warto poświęcić chwilę na przeczytanie stojących obok tablic informacyjnych mówiących o iliryjskich cmentarzyskach i wczesnochrześcijańskich kościołach. Za wjazd do parku zapłacimy 50kn, wycieczka z kontynentu to jakieś 250 - 300 kun.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska