Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teleporady już nie dla wszystkich. Część pacjentów może liczyć na wizytę w gabinecie lekarskim. Co się zmieniło?

OPRAC.:
Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
Od 1 marca z teleporad miałyby korzystać tylko osoby między 7., a 64. rokiem życia, co wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia, które zostało przekazane do społecznych konsultacji.
Od 1 marca z teleporad miałyby korzystać tylko osoby między 7., a 64. rokiem życia, co wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia, które zostało przekazane do społecznych konsultacji. pixabay/Polska Press
Od 1 marca z teleporad miałyby korzystać tylko osoby między 7., a 64. rokiem życia, co wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia, które zostało przekazane do społecznych konsultacji. Pomysł ten komentuje Porozumienie Zielonogórskie. Ma do niego pewne "ale"...
  • Od 1 marca teleporady miałyby być dostępne tylko dla osób od 7. roku życia do 64. roku życia.
  • Proponowane zmiany oznaczają, że rodzice małych dzieci, a także seniorzy nie mogliby już zadzwonić do lekarza po to, by np. dostać skierowanie na badania, czy omówić ich wyniki. Pomysł ten negują lekarze Porozumienia Zielonogórskiego.

WIDEO: Czy teleporady w dobie koronawirusa są nadużywane?

Kontakt telefoniczny z lekarzem to dla wielu osób wygoda

Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego zwracają uwagę, że poprzez proponowane zmiany seniorom i rodzicom małych dzieci ograniczy się dostęp do wygodnej dla nich formy kontaktu z lekarzem, która w wielu sytuacjach jest wystarczająca.

- W projekcie dopuszcza się w odniesieniu do dzieci i starszych osób jedynie telefoniczną poradę recepturową - wyjaśnia Joanna Szeląg, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak wyjaśnia eksperta, jest to równoznaczne z tym, że tą drogą będzie można wyłącznie wypisać leki i nic więcej. Nie będzie możliwości zlecenia badań lub omówienia ich wyników "na telefon". Nie będzie też możliwości, by zasięgnąć telefonicznie porady lekarza np. w kwestii żywienia małego dziecka.

- Jest to zupełnie niezrozumiale w dobie informatyzacji i coraz bardziej rozwijającego się e-zdrowia. Mamy e-zdrowie, ale nie dla dzieci i seniorów. Nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, by te grupy wykluczać z prawa korzystania z teleporad. Każdy powinien mieć równy dostęp do świadczeń medycznych. Wszystkich, także teleporad - dodaje Joanna Szeląg.

Ekspertka z Porozumienia Zielonogórskiego zwraca uwagę, że w czasie pandemii to właśnie seniorzy i rodzice małych dzieci najbardziej cenili sobie możliwość kontaktu z lekarzem bez wychodzenia z domu wtedy, gdy osobista wizyta w gabinecie lekarskim nie była konieczna.

- Jednocześnie na każdym etapie pandemii przyjmowaliśmy pacjentów osobiście, jeśli teleporada okazała się niewystarczająca - podkreśla ekspert Porozumienia Zielonogórskiego i dodaje, że takie działanie ogranicza pacjentom dostęp do kontaktu z lekarzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska