Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten kościół wygląda jak brontozaur (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Budowa kościoła pw. Św. Jadwigi w Kutnej Horze ruszyła w 1388 r. Obecnie to jedna z największych atrakcji turystycznych miasteczka.
Budowa kościoła pw. Św. Jadwigi w Kutnej Horze ruszyła w 1388 r. Obecnie to jedna z największych atrakcji turystycznych miasteczka. Dariusz Brożek
Kościół św. Barbary w Kutnej Horze to prawdziwy cymes dla miłośników architektury sakralnej. Ze względu na charakterystyczne zdobienia przypór turyści nazywają go "Grzbietem Brontozaura".

[galeria_glowna]
Gotycki kościół na obrzeżach Kutnej Hory zaliczany jest do największych atrakcji turystycznych Kutnej Hory w Czechach. Dwie z nich - znaną w całej Europie kaplicę czaszek oraz pocysterski kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela - prezentowaliśmy już na naszym portalu. Dziś zwiedzamy świątynię, nazywaną przez turystów Grzbietem Brontozaura. Skąd ta nazwa? Budowla wyróżnia się charakterystycznymi zdobieniami bocznych przypór, które z daleka przypominają najeżony kolcami grzbiet dinozaura.

Inne popularne nazwy tego kościoła to Szczyty patagońskich Andów i obóz tureckiego sułtana. Dla naszych południowych sąsiadów to jednak Chrám svaté Barbary. Czyli kościół Św. Barbary. Jego patronka jest jednocześnie opiekunką miasta i górników, dzięki którym Kutna Hora nazywana była Skarbnicą Czech. Już w średniowieczu wydobywano tutaj srebro, z którego kolejni władcy wybijali praskie grosze. Jej nazwa wywodzi się od staroczeskiego słowa kutat, czyli wydobywać. Pod koniec XIII w. powstała tutaj pierwsza osada górnicza nazywana Cuthna antiqua (łac. Stará Kutna), która w krótkim czasie stała się bogatym miastem królewskim. W 1300 r. król Wacław II - dzięki kopalniom i mennicy w Kutnej Horze mógł przystąpić do reformy monetarnej i wydał ustawę górniczą o nazwie "Ius regale montanorum".

Symbolem bogactwa średniowiecznego miasta miała być katedra, której budowa ruszyła w 1388 r. z inicjatywy miejscowych górników. Miała nawiązywać wyglądem do gotyckich kościołów francuskich, zaś jej pierwszym architektem był Johann Parler, syn Petera Parlera, który zasłynął jako budowniczy sławnego mostu Karola w Pradze.

Jako materiału budowlanego używano piaskowca wydobywanego w pobliskich kamieniołomach. W XV w. budowę przerwały wojny husyckie. Dopiero w 1499 r. zdołano zabudować chór. Prace przerwano w 1558 r. ze względu na brak pieniędzy.

W 1626 r. zaniedbanym kościołem zaopiekowali się jezuici, którzy przybyli do Kutnej Hory walczyć z reformacją. Zakonnicy dokonali niezbędnych przeróbek i prac konserwacyjnych. Właśnie z tego okresu pochodzi barokowy chór i kaplica św. Franciszka Ksawerego, a także ołtarz Ignacego Loyoli - założyciela zakonu. Przebudowano także dach. Po kasacie zakonu kościół przejęła fundacja religijna, ale ze względu na brak funduszy świątynia zaczęła podupadać. Przed zniszczeniem uratowały ją prace konserwatorskie przeprowadzone w drugiej połowie XIX w. Odnowiono wtedy dach i poszerzono kościół od zachodu, nadając mu neogotycki wygląd.

Pod ochroną UNESCO

Budowa kościoła pw. Św. Jadwigi w Kutnej Horze ruszyła w 1388 r. Obecnie to jedna z największych atrakcji turystycznych miasteczka.
(fot. Dariusz Brożek )

W 1995 r. starówka z kościołem św. Barbary i kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Od kwietnia do końca października kościół można zwiedzać od 9.00 do 18.00, natomiast od początku listopada do końca marca jest otwarty od 10.00 do 16.00. Normalny bilet kosztuje 60 koron czeskich (około 10 zł), za zniżkowy dla uczniów i studentów zapłacimy 40 koron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska