Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten miecz ma 3.600 lat. Był z wojownikiem do końca... [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
W Górzycy archeolodzy odkryli najstarszy miecz w Polsce. Ma 3.600 lat. Ponadto w mogiłach znaleziono inne przedmioty.
W Górzycy archeolodzy odkryli najstarszy miecz w Polsce. Ma 3.600 lat. Ponadto w mogiłach znaleziono inne przedmioty. Artur Szymczak
Górzyca, 12 km od Kostrzyna. To tam archeologowie znaleźli najstarszy miecz na ziemiach polskich. - Odkryliśmy cmentarzysko ludności kultury mogiłowej. W jednym grobie znaleźliśmy miecz, który ma 3.600 lat - mówi Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Prace badawcze w Górzycy rozpoczęły się w 2008 r. Rok później został znaleziony miecz. Ale dopiero teraz znalazły się pieniądze, które umożliwiły dokonanie ekspertyzy odkrytych w mogiłach przedmiotów. W 35 grobach było 115 przedmiotów lub ich fragmentów. Dominują wyroby z brązu, m.in. broń, narzędzia oraz ozdoby ciała i stroju, w tym szpile (jedna do trzech w grobie), wieloelementowe naszyjniki, pierścionki, naramienniki i inne ozdoby obręczowe, ozdoby głowy i włosów, małe ozdoby spiralne z drutu oraz uzbrojenie i narzędzia wykonane z brązu (sztylety, siekierki). Znaleziono także naczynia ceramiczne i grociki krzemienne. Rzadkim znaleziskiem jest paciorek szklany, odkryty w grobie ciałopalnym.

Jednak najcenniejszy jest 52-centymetrowy miecz, który zachował się w dobrym stanie. - Miecz został odkryty w grobie wojownika. Oprócz miecza dostał on na ostatnią drogę jeszcze siekierkę, ozdoby, naczynie i grociki krzemienne. Prawdopodobnie do grobu został złożony też łuk, więc był on wyspecjalizowanym wojownikiem - mówi Krzysztof Socha. O tym, że w grobowcu znajdował się jeszcze łuk mogą świadczyć groty strzał.

Cmentarzysko ludności kultury mogiłowej z Górzycy jest największą rozpoznaną archeologicznie nekropolią społeczności tej jednostki kulturowej w Polsce. Odnotowano różne formy grobów. Z obstawą kamienną, z brukiem kamiennym, tzw. domy zmarłych, czy struktury kamienno-drewniane. Ich różnorodność może świadczyć o różnym statusie społecznym pogrzebanych w nich zmarłych. - To znalezisko nie zmienia w jakiś sposób historii, ale pokazuje, że ludność w drugim okresie epoki brązu miała wyspecjalizowanych wojowników - podkreśla archeolog Socha.

Projekt realizowany jest we współpracy z Urzędem Gminy w Górzycy oraz Muzeum Twierdzy Kostrzyn, przy ich finansowym wsparciu. Ponadto Oddział Lubuski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich otrzymał od Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na badania.

Pod koniec tego roku ukaże się publikacja zawierająca wyniki analiz. Będzie ją można pobrać z internetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska