Spis treści
- Kobiety: praca zdalna lub hybrydowa umożliwia łączenie pracy z obowiązkami rodzicielskimi
- Niemal połowa przedsiębiorczyń uważa, że życie rodzinne kobietom ułatwia prowadzenie własnej firmy
- Nadal tylko co trzecia Polka zamierza wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym
- Duże zmiany w kodeksie pracy: dłuższe urlopy macierzyńskie
- Rewolucja w prawie pracy: urlop opiekuńczy po nowemu
- Nowość w kodeksie pracy: zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej
Choć w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat współczynnik aktywizacji zawodowej Polek poprawił się, wciąż jest daleki od potrzeb rynku pracy i organizacji życia społecznego. Nadal jest poniżej 50 procent - choć według danych GUS wynosił nieco ponad 30 proc. w latach pięćdziesiątych minionego wieku i nieco ponad 40 proc. w latach siedemdziesiątych - gdy taki sam wskaźnik dla mężczyzn wynosi wciąż 65 procent.
Nieoczekiwanie pandemia, a wraz z nią wybuch modelu pracy zdalnej i hybrydowej pokazały, że wcale tak być nie musi: elastyczne formy pracy, w tym zwłaszcza możliwość pracy zdalnej skłania kobiety do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim lub opiekuńczym.
Podobną okolicznością od lat stanowiącą alternatywę pracy etatowej i ułatwiającą kobietom powrót do aktywności zawodowej jest prowadzenie działalności gospodarczej.
W prognozowaniu, na ile planowane obecnie nowe ułatwienia dla rodziców w kodeksie pracy zachęcą kobiety do aktywności zawodowej, mogą być bardzo pomocne jesienne badania „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek a życie rodzinne”. Tym bardziej że wychwytują one już zmiany, jakich dokonał w postawach Polek w tej kwestii upowszechniający się model pracy zdalnej.
Kobiety: praca zdalna lub hybrydowa umożliwia łączenie pracy z obowiązkami rodzicielskimi
Spośród wszystkich badanych większość (60 proc.) uważa, że praca w trybie zdalnym lub hybrydowym ułatwia kobietom pracę, m.in. ze względu na możliwość łączenia jej z opieką nad dzieckiem, jednak wśród ankietowanych z tej grupy, które prowadzą firmę, tego zdania była jedynie co druga badana. Blisko co piąta respondentka (18,8 proc.) uważa inaczej i deklaruje, że praca zdalna ma negatywny wpływ na pracę kobiet.

Tak samo odpowiadało 23,6 proc. przedsiębiorczyń. Blisko co dziewiąta badana uważa, że nie występuje inny wpływ pracy zdalnej na pracę kobiet i mężczyzn. Z badania wynika, że 44,8 proc. polskich przedsiębiorczyń równo dzieli obowiązki domowe oraz rodzinne ze swoim partnerem. Jednocześnie jednak ponad ¼ przyznaje, że w ich związku taki równy podział nie występuje.
NAJCHĘTNIEJ CZYTANE DZISIAJ. TOP6, Kliknij!
- Tanieją masło i śmietana. To już koniec drożyzny w sklepach? Wyjaśniamy
- PIT za 2022 rok: 7 pułapek, których postaraj się uniknąć, by korzystnie się rozliczyć
- Podatek liniowy od działalności: teraz inaczej rozliczysz składkę zdrowotną
- Limit płatności gotówką zostanie zniesiony. Ile wyniesie? Warto płacić bezgotówkowo?
- Nawet, gdy już rezygnowałeś z PPK, mogą potrącić składki. Lepiej działaj
- Rewolucja w kodeksie pracy. Projekt ustawy skracającej czas pracy już w Sejmie
Niemal połowa przedsiębiorczyń uważa, że życie rodzinne kobietom ułatwia prowadzenie własnej firmy
Co ciekawe, z badania wynika, że 44,3 proc. polskich przedsiębiorczyń prowadzenie własnej firmy postrzega jako ułatwienie życia rodzinnego, m.in. ze względu na elastyczne godziny pracy.