Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz łatwiej zmienisz bank

(koci) Kurier Poranny
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Nie musisz już iść do starego banku, by zamknąć swój rachunek i przenieść go do nowej placówki. Powinna wystarczyć wizyta w banku, w którym chcesz otworzyć ROR.

Od początku roku obowiązuje rekomendacja Związku Banków Polskich.

Według Wojciecha Boczonia, analityka Bankier.pl, proces przenoszenia rachunku jest prosty tylko w teorii. Udając się do nowego banku, który w naszym imieniu zamknie konto, musimy podpisać pełnomocnictwo i wypełnić specjalny formularz. A jest on skomplikowany i bez „ściągawki” nie będzie to możliwe. Bo musimy wskazać, które stałe płatności chcemy przenieść do nowego banku oraz podać numery rachunków wierzycieli lub beneficjentów. Nie możemy natomiast przenieść produktów kredytowych powiązanych z kontem, np. limitu kredytowego czy karty obciążeniowej.

Debet komplikuje

– Wystarczy, że będziemy mieli na koncie minimalny debet, wówczas nie da się uniknąć wizyty w naszym starym banku – mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Przy podpisywaniu pełnomocnictwa bardzo ważny jest nasz podpis – musi być on taki, jaki złożyliśmy w poprzednim banku.

W czym jeszcze może nam pomóc nasz nowy bank?

Bank powiadomi

Na nasz wniosek może poinformować wybrane instytucje, np. pracodawcę, ZUS czy urząd skarbowy o tym, że zmienił się numer rachunku. Trzeba bowiem pamiętać, że nie przenosimy rachunku, a jedynie saldo, zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Uruchamiamy nowe konto i przenosimy tam stare „ustawienia”. Problem możemy mieć wówczas, gdy podaliśmy stary numer rachunku do przelania odsetek z trwającej jeszcze lokaty. A także wówczas, jeśli korzystamy z serwisów aukcyjnych czy portali pożyczkowych – musimy pamiętać, by zaktualizować profile i uzupełnić nowy numer rachunku.

Polacy niechętnie zmieniają banki. A to błąd.

– Nie można wykluczyć, że w tym roku będziemy bardziej aktywni – mówi Wojciech Boczoń. – Szum medialny, który powstał wokół rekomendacji, zwrócił uwagę wielu osób na opłaty związane z rachunkami osobistymi.

Jak dodaje, warto mieć także na uwadze, że już w minionym roku doszło do ostrej rywalizacji na rynku ROR. Spowodowane to było nie tylko dużymi podwyżkami opłat i prowizji, ale także wejściem na rynek nowych graczy. Kilka mniejszych banków zaczęło agresywnie podbierać klientów większym.

Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera:

- Warto co jakiś czas zmieniać bank, a nowa rekomendacja trochę nam to ułatwi. Są banki, gdzie za rachunek zapłacimy 300 zł rocznie, i takie, które poprowa-dzą nam go za darmo. A jeśli teraz wybierzemy najtańszy bank, to za kilka lat nie będzie on już najtańszy. I wówczas znowu warto będzie przenieść konto. Z pewnością będzie to jeszcze łatwiejsze niż teraz.

 

Czytaj też: Masz kredyt hipoteczny? Sprawdź, czy bank nie powinien Ci zwrócić pieniędzy

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska