Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz wschowski sąd w rękach Trybunału

Anna Białęcka
Władze powiatu wschowskiego czekają na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Mają nadzieję na powrót sądu do Wschowy. - Zrobiliśmy wszystko, by tak się stało - mówi Zbigniew Semeniuk.

Wschowski sąd rejonowy przestał działać 1 stycznia. Teraz we Wschowie jest tylko delegatura zamiejscowa wydziału karnego Sądu Rejonowego w Nowej Soli. - Ta decyzja ministra sprawiedliwości jest poważnym zagrożeniem dla naszego powiatu, degraduje jego znaczenie - zapewnia wicestarosta Zbigniew Semeniuk. - Robimy, jako samorząd, wszystko co się da, by przywrócić porządek sądowniczy sprzed 1 stycznia.
Sąd rejowy powołany został w 2004 roku, czyli dwa lata po powołaniu, jako dodatkowego, powiatu wschowskiego. Po ośmiu latach zniknął z mapy sądów rozporządzeniem ministra sprawiedliwości, podobnie jak 78 podobnych w całym kraju. - Działamy wspólnie z innymi samorządami - mówi Semeniuk. - Liczymy na to, że nasz głos będzie bardziej słyszalny i nasze rację dotrą do parlamentarzystów.

Radni powiatowi na ostatniej sesji przyjęli uchwalę intencyjną, zgodnie z którą zwracają się do ministra o przywrócenie sądu, a także o to, by o organizacji sądów w Polsce decydowała ustawa a nie rozporządzenie ministerialne. - Rozporządzenie daje teraz wolną rękę w podejmowaniu ważnych decyzji prezesowi sądu w Nowej Soli - wyjaśnia wicestarosta. - A co za tym idzie, może on decydować o zmniejszeniu etatów w delegaturze zamiejscowej, robiąc redukcję. Może to zrobić, na przykład, szukając oszczędności.

Uchwała nie została przyjęta jednomyślnie, niektórzy radni z opozycji uznali, że nie jest problemem tabliczka na sądzie z nową nazwą, bo mieszkańcy nadal mają dostęp do wymiaru sprawiedliwości we Wschowie.
Powiat wschowski został utworzony później niż pozostałe w kraju, bo dopiero w 2002 roku. Z jego budżetu szły środki na utworzenie urzędu skarbowego, a także sądu. Między innymi przekazany został budynek na sąd rejonowy. - Ministerstwo nie wywiązuje się ze złożonych wówczas zobowiązań, bo budynku nie przekazaliśmy na rzecz zamiejscowego wydziału, a na sąd rejonowy - mówi Z. Semeniuk.

Zarząd skierował także petycję o do Rzecznika Praw Obywatelskich, zwracając uwagę, na krzywdzącą jego zdaniem, decyzję ministra i brak umocowń prawnych tych decyzji. Właśnie nadeszła odpowiedź. Jak pisze rzecznik, wstrzymuje się z podjęciem działań do chwili wyroku Trybunału Konstytucyjnego. A do rozpatrzenia sprawy, dotyczącej między innymi likwidacji Sądu Rejonowego we Wschowie rozporządzeniem ministra sprawiedliwości, powinno dojść już 21 marca.

Ponadto jest w przygotowaniu ustawa obywatelska, dotycząca podziału i funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Jej inicjatorami są posłowie PSL. Nad prawną stroną projektu czuwa mecenas Wojciech Błaszczyk, który jest zarazem szefem komitetu tej inicjatywy ustawodawczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska