MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Termomodernizacja to ekologia!

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Dzięki termomodernizacji budynku kwoty związane z jego użytkowaniem znacząco się zmniejszą. Budynek będzie również bardziej ekologiczny
Dzięki termomodernizacji budynku kwoty związane z jego użytkowaniem znacząco się zmniejszą. Budynek będzie również bardziej ekologiczny pixabay
Termomodernizacja budynku to nic innego, jak zabezpieczenie go przed utratą ciepła. Niesie to za sobą wiele korzyści, nie tylko dla właścicieli mieszkań i domów, ale również dla środowiska.

Zła izolacja budynku, nieszczelne okna i drzwi, niska sprawność instalacji grzewczych - to wszystko przyczynia się do tego, że płacimy wyższe rachunki za użytkowanie budynków. Jak temu zapobiec? Jedynym wyjściem jest termomodernizacja domu.
To przedsięwzięcie, które wymaga przeprowadzenia ogółu prac. Jeśli wszystko zostanie odpowiednio przemyślane i wykonane, szybko zaczniemy zauważać pierwsze korzyści - budynek będzie zużywał mniej energii, a co za tym idzie - stanie się bardziej ekologiczny, co znacznie odczujemy też w naszym portfelu.

Główne prace termomodernizacyjne są związane przede wszystkim z:

  • uszczelnieniem stolarki okiennej i drzwi lub ich wymiana na bardziej energooszczędne;
  • montażem ocieplenia ścian zewnętrznych i dociepleniem innych przegród, takich jak stropy, podłogi i dachy;
  • wymianą instalacji grzewczej albo urządzenia grzewczego.

Właściciele nieruchomości często boją się, że koszty związane z termomodernizacją domu przerosną ich możliwości finansowe. Tu z pomocą przychodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który realizuje całą gamę programów pomocowych, które mają na celu pomóc beneficjentom spełnić ich marzenie o tanim w utrzymaniu i ekologicznym domu. Zacznijmy od najbardziej nośnego Programu „Czyste Powietrze” walczącego od 2018 roku ze starymi piecami węglowymi w naszych domach, dotyczący też termomodernizacji domów jednorodzinnych Lubuszan. W ostatnim czasie uproszczono składanie wniosków, zwiększono też wysokość dofinansowania dla mieszkańców o niższych i bardzo niskich dochodach. Aby dostać wyższą dotację na wymianę „kopciucha” i termomodernizację domu wystarczy do wniosku dodać zaświadczenie o niskich dochodach, wydane przez gminę.

- Na naszej stronie internetowej oferujemy takie udogodnienia jak kalkulator dotacji, kalkulator ocieplenia budynku czy listę urządzeń i materiałów zgodnych z programem - informuje Mariusz Herbut, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Realizowany jest też Program „Ciepłe Mieszkanie” – będący wersją „Czystego Powietrza” dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Na taki rodzaj dofinansowania właściciele mieszkań w blokach mieszkalnych czy kamienicach województwa lubuskiego czekali.

- Zasady finansowania przedsięwzięć w ramach „Ciepłego Mieszkania” są nieco inne niż w „Czystym Powietrzu”, ponieważ środki finansowe dla budynków wielorodzinnych przyznawane są przez gminy, które wystąpią do Funduszu o ich przyznanie, a następnie, w ramach podpisanej z Funduszem umowy, ogłoszą nabór wniosków- tłumaczy prezes WFOŚiGW, Mariusz Herbut.

Dofinansowanie na termomodernizację można również uzyskać w programie ,,Mój prąd” oraz ,,Stop Smog”. Który program będzie dla nas najlepszy? Z tym pytaniem najlepiej zwrócić się do WFOŚiGW. - My, WFOŚiGW w Zielonej Górze, a szczególnie doradcy energetyczni województwa lubuskiego, wspomagamy Lubuszan radą i pomocą- dodaje M. Herbut.

Artykuł ukazał się 24 listopada w papierowym wydaniu Gazety Lubuskiej.

Termomodernizacja to ekologia!
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska