Tesco w Gorzowie Wielkopolskim i Żarach na sprzedaż. Co z pracownikami? Czy będą zwolnienia z Tesco? Trwają konsultacje

maw
Na liście sklepów na sprzedaż znalazło się Tesco z Gorzowa Wlkp. i Żar Tomasz Hołod/PolskaPress
Tesco sprzedaje sklepy. Na oficjalnej liście znalazły się markety z Lubuskiego. Jeden z Gorzowa Wlkp., drugi z Żar. Obecnie w sklepach Tesco trwa wielka wyprzedaż. A co z pracownikami? Trwają konsultacje. NSZZ Solidarność mówi o zwolnieniach. Co planuje sieć sklepów Tesco?

Tesco sprzedaje 8 sklepów

Pod koniec lipca 2019 roku Tesco Polska poinformowało, że sieć zamierza przebudować największe hipermarkety do formatu tzw. hipermarketu kompaktowego. Ale i jest na etapie finalizacji sprzedaży dużych hipermarketów w Polsce. Wymieniono osiem takich sklepów. - Firma Tesco Polska przekazała pracownikom szczegóły planu dotyczącego skoncentrowania swoich działań w Polsce na formatach mniejszych sklepów, które notują lepsze wyniki. Decyzja ta oznacza przebudowę największych hipermarketów w Polsce do formatu tzw. hipermarketu kompaktowego, który funkcjonował będzie obok istniejącego formatu supermarketów - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Czytaj również: Tesco zamyka 18 sklepów w Polsce. Dlaczego brytyjska sieć decyduje się na taki krok? Lista sklepów Tesco do likwidacji

Tesco w Gorzowie i Żarach na liście sklepów na sprzedaż

Z mapy Polski zniknie 8 sklepów Tesco Polska. Na liście znalazły się też Tesco z Gorzowa Wlkp. oraz z Żar.

Hipermarket Tesco , który zniknie z mapy Gorzowa, znajduje się na ul. Słowiańskiej 70. Mieszkańcy dopytują, co powstanie w jego miejsce. Nieoficjalnie mówi się, że kolejny market. A co z drugim sklepem Tesco w Gorzowie przy Górczyńskiej? Prawdopodobnie zostanie przeorganizowany zgodnie z nową polityką sieci.

Tesco w Żarach przy ul. Broni Pancernej oficjalnie otwarte zostało 24 sierpnia 2012 roku. To było wielkie wydarzenie dla mieszkańców. Blisko 130 osób znalazło tutaj pracę. Już na początku 2019 roku do pracowników dochodziły niepokojące wieści. Co jakiś czas klienci zadawali im pytania, czy Tesco zostanie zlikwidowane. Teraz to już oficjalna i potwierdzona informacja. Pracownicy nie otrzymali jeszcze wypowiedzeń. Mówią, że sklep ma być otwarty do października.

ŻARY Zamykają hipermarket Tesco. Trwa wielka wyprzedaż towar...

Sklepy, których sprzedaż ogłosiło oficjalnie Tesco Polska to:

 • Bydgoszcz, ul.Toruńska
 • Gdynia, ul. Nowowiczlińska
 • Gorzów Wielkopolski, ul. Słowiańska
 • Piastów, ul. Tysiąclecia
 • Rzeszów, al. Powstańców Warszawy
 • Tychy, ul. Towarowa
 • Warszawa, ul. Fieldorfa
 • Żary, ul. Broni Pancernej
 • DodatkowoTesco podjęło decyzję o nieprzedłużaniu umów najmu dwóch supermarketów – w Sosnowcu (ul. 1- go Maja) i Warszawie (ul.Wolska).

Tesco - wielka wyprzedaż w hipermarketach!

Pierwszy etap zmian w Tesco Polska we wszystkich pozostałych dużych hipermarketach zaplanowany jest na sierpień i wiąże się z redukcją asortymentu w największych sklepach. - Jednocześnie nowa oferta będzie także prostsza do zarządzania dla pracowników w sklepach. W hipermarketach kompaktowych oraz supermarketach gama produktów spożywczych również zostanie odpowiednio dopasowana i uproszczona - tłumaczy rzecznik prasowy.

likwidacja Tesco, wyprzedaże Tesco, wietrzenie magazynów Tesco
Już teraz w sklepach Tesco czyszczenie magazynów! Wybrane produkty spożywcze, przemysłowe, chemia domowa i wiele innych aż do 50% taniej!unsplash.com/zdjęcie symboliczne

- Nasza decyzja, by skupić się na mniejszych formatach sklepów, odzwierciedla zmieniające się oczekiwania polskich klientów i trendy na rynku detalicznym. Nasze hipermarkety kompaktowe i supermarkety będą cały czas oferować bogaty wybór produktów spożywczych, wraz z popularną marką odzieżową F&F czy sezonowymi produktami przemysłowymi - powiedział Matt Simister, prezes Tesco w Europie Środkowej.

Wielka wyprzedaż w Tesco już się rozpoczęła. W wielu marketach klienci walczą o produkty w atrakcyjnych cenach. Zniżki sięgają nawet 50 procent. W niższych cenach można kupić m.in. kosmetyki, środki czystości czy artykuły przemysłowe i niektóre zabawki. W niektórych sklepach Tesco wygląda, jakby zabrakło towaru, a to efekt wielkich wyprzedaży. Atrakcyjne promocje są nie tylko w sklepach wskazanych do likwidacji. Asortyment może różnić się w zależności od sklepu. A oferta ważna do wyczerpania zapasów, o ile nie określono inaczej.

- Zmiany te są częścią naszej pracy na rzecz poprawy konkurencyjności biznesu w Polsce i kontynuacją wcześniejszych pozytywnych doświadczeń z dopasowywaniem asortymentu i zmniejszaniem powierzchni największych hipermarketów. Najbliższe tygodnie to dla nas okres pełen wyzwań, wierzę jednak, iż nasi klienci docenią tę zmianę - skomentował Martin Behan, dyrektor zarządzający Tesco Polska

Trwa głosowanie...

Czy często robisz zakupy w Tesco?

Co stanie się z pracownikami zamykanych sklepów Tesco?

Takie pytanie skierowaliśmy do biura prasowego Tesco Polska. - Transakcje sprzedaży sklepów podlegają zgłoszeniu do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jest więc zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach, także tych dotyczących pracowników sklepu - otrzymaliśmy taką odpowiedź. Wiemy też, że Tesco poinformowało pracowników o zmianach organizacyjnych związanych z nowym modelem prowadzenia biznesu.

Zwolnienia w Tesco

2 sierpnia związkowcy zatrudnieni w Tesco otrzymali "pismo z zawiadomieniem o zamiarze rozwiązania umów o pracę z przyczyn nie dotyczących pracowników" - taką informację znaleźliśmy na jednym z portali społecznościowych przez NSZZ Solidarność ( jak czytamy, "misją tej strony jest informowanie społeczeństwa o podjętych przez Organizację Związkową NSZZ Solidarność przy TESCO /Polska/ Sp. z o.o. działaniach w Tesco /Polska/ Sp z o.o. oraz zachęcanie pracowników Tesco /Polska/ Sp. z o.o. do wstępowania do tej Organizacji")
W oficjalnym komunikacie wymieniono przyczyny zwolnień grupowych.
Jednym z nich jest zamknięcie czterech hipermarketów:

 • w Rzeszowie na ul. Powstańców Warszawy,
 • w Żarach na ul. Broni Pancernej,
 • w Gliwicach na ul. Pszczyńskiej,
 • w Tychach na ul. Towarowej.

Zmiany struktur oraz redukcja zatrudnienia w sklepach na stanowiskach podstawowych i osób sprawujących nadzór nad pracownikami mają być spowodowane m.in.: likwidacją stoisk i działów w wybranych sklepach, zmianami struktur organizacyjnych i redukcja zatrudnienia w Biurze Głównym.

Zwolnienia w Tesco mają objąć maksymalnie 1923 osoby na stanowiskach podstawowych oraz maksymalnie 231 osób sprawujących nadzór nad pracownikami.

Jak czytamy w komunikacie, o kolejności zwolnień decydować będzie:

 • termin zamknięcia sklepu lub implementacji nowej struktury.
 • okres zatrudnienia u Pracodawcy oraz związany z tym ustawowy okres wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi "proponowane zostanie, w miarę możliwości, podjęcie pracy na innym stanowisku/ w innych jednostkach firmy."Zaoferowane będzie wsparcie w postaci pakietów informacyjno-doradczych, spotkań informacyjno-doradczych oraz doradztwa telefonicznego".

W skierowanym do NSZZ Solidarność piśmie poinformowano także, że w związku z rozwiązaniem stosunku pracy przysługiwać będzie odprawa pieniężna w wysokości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Jak podaje TVN24bis.pl, Tesco poinformował stację, że "ostateczną liczbę osób, które zakończą pracę w naszej firmie poznamy po zakończeniu okresów konsultacji (ze związkami zawodowymi - red.)".WIDEO: Smartfony mają zastąpić w sklepach kasy fiskalne

Tego nie kupisz w Polsce - 10 marek znanych na całym świecie...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-06T12:30:23 02:00, Typ:

Nikt nie potrafi mi wytłumaczyć dlaczego w UK na kasie zarabia się 5 razy więcej jak w Polsce skoro koszty są dużo mniejsze a cena towaru identyczna

Dokładnie👍

G
Gość
2019-08-06T14:08:24 02:00, Gość:

wychodzi powoli polityka parit rządzącej zakazy nakazy wkładanie mor......y w gospodarkę która sama powinna się rządzić swoimi prawami a to dopiero początek ucieczki kapitału z PL

2019-08-07T08:11:27 02:00, Gość:

Żadna strata. I tak nie płacą podatków.

Prawami takimi, gdzie kapitał obcy przez lata traktowany był po macoszemu (unikając w znacznej części podatek CIT czy korzystajc z ogromnych dotacji krajowych i UE. nie polskie, bo wszystko co polskie trzeba było sprzedać, zniszczyć!!!

Gdyby nawet, winna byłaby polityka PIS, to najwyższy czas wziąć to "bractwo" za mordę i niech płacą podatek obrotowy od utargu!

G
Gość
2019-08-06T14:08:24 02:00, Gość:

wychodzi powoli polityka parit rządzącej zakazy nakazy wkładanie mor......y w gospodarkę która sama powinna się rządzić swoimi prawami a to dopiero początek ucieczki kapitału z PL

Żadna strata. I tak nie płacą podatków.

G
Gość

To może świadczyć

, że Anglicy zwijają żagle w Europie Środkowo-Wschodniej. Prasa tłumaczy to stratami jakie poniosło Tesco w Polsce ( 55 mln zł ). Dla tak wielkiego koncernu jak Tesco strata rzędu 11 mln EUR jest po prostu śmieszna. Poza tym tę stratę koncern sobie sam wygenerował, co przy obecnych rozwiązaniach prawnych jakie obowiązują w Polsce, wobec służalczej postawy państwa polskiego wobec wielkich koncernów nie jest trudne, a raczej dziecinnie łatwe. Wycofywanie się Tesco z Polski powinno być dzwonkiem alarmowym dla Polaków.

G
Gość

teraz lepszy klimat do inwestycji lokowania kapitału jest w Rumuni , Bułgarii ,Słowacji ITP. tylko nie w Polsce

G
Gość

wychodzi powoli polityka parit rządzącej zakazy nakazy wkładanie mor......y w gospodarkę która sama powinna się rządzić swoimi prawami a to dopiero początek ucieczki kapitału z PL

T
Typ

Nikt nie potrafi mi wytłumaczyć dlaczego w UK na kasie zarabia się 5 razy więcej jak w Polsce skoro koszty są dużo mniejsze a cena towaru identyczna

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3