Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy na COVID bez skierowania lekarza POZ. Wystarczy wypełnić formularz. Ministerstwo uruchomiło nowy tryb kwalifikacji na badania

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Szymon Starnawski
Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem, aby wykonać test, nie muszą już iść do lekarza. Wystarczy, że wypełnią w domu dostępny online formularz kwalifikujący do badania. - Nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza POZ. W przypadku kwalifikacji na test z pacjentem skontaktuje się konsultant Domowej Opieki Medycznej i wystawi zlecenie na wykonanie badania - tłumaczy minister zdrowia, Adam Niedzielski. Jak dodaje, nowe rozwiązanie ma odciążyć lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Resort zdrowia wprowadził nową ścieżkę testowania dla osób, które mają podejrzenia, że mogły zarazić się koronawirusem. Zamiast iść do lekarza, wystarczy, że wypełnią formularz udostępniony na rządowej stronie internetowej. Nowe zasady kierowania na badanie pod kątem koronawirusa przedstawił w środę, 15 marca, minister Adam Niedzielski.

- Będzie można testować się samodzielnie bez konieczności korzystania z lekarza. Wystarczy wejść na gov.pl/dom, tam znajduje się formularz, w którym trzeba odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań - wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Badanie bez skierowania lekarza POZ. Testy będą zlecać specjalni konsultanci

Pytania, według zapowiedzi ministra, będą dotyczyły kontaktu z osobą zakażoną oraz zaobserwowanych u siebie objawów. - W przypadku kwalifikacji na test z pacjentem skontaktuje się konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na wykonanie badania - mówił Niedzielski.

Konsultanci kierujący na badania pracują codziennie w godzinach od 8 do 18. Pacjent po wystawieniu zlecenia otrzyma wiadomość SMS z proponowanym miejscem oraz godziną wykonania testu.

W ten sposób zlecone badania będą bezpłatne, tak jak ma to miejsce w przypadku wystawienia na nie skierowania przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Od momentu otrzymania zlecenia, pacjenta będzie obowiązywała kwarantanna.

Minister Niedzielski zaznaczył, że formularz jest tylko dodatkową opcją kwalifikacji na badania. Starsi pacjenci, którzy nie mają dostępu do Internetu lub nie potrafią go wypełnić, nadal mogą kontaktować się w sprawie skierowania na wykonanie testu z lekarzem.

W założeniu nowa ścieżka kwalifikacji do testowania ma przyspieszyć dostęp do badań i odciążyć lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Cztery tysiące nowych łóżek covidowych

Niedzielski podczas środowej konferencji ocenił także rosnące wskaźniki zachorowań na COVID-19. - Mamy wyniki z niedzieli, są to wyniki, które są bardzo niepokojące. Dzienna liczba zachorowań odnotowana w ciągu dnia wczorajszego wyniosła bliska 11 tys. To bardzo dynamiczny wzrost względem poprzedniego tygodnia - komentował.

Jak dodał, niepokojąco wzrastają także wskaźniki obłożenia łóżek, a przede wszystkim łóżek respiratorów. - W ciągu ostatniego tygodnia przyrost łóżek obłożonych wyniósł 3 tys., w poprzednich tygodniach było to 2-2,5 tysiąca - wyliczał. W związku z tym w nadchodzącym tygodniu liczba łóżek dostępnych w systemie COVID-owym wzrosnąć ma o 4 tysiące. Najtrudniejsza sytuacja pod kątem obłożenia łóżek covidowych występuje obecnie na Kujawach, Pomorzu oraz na Mazowszu.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska