Tłum na pogrzebie Zygmunta Stabrowskiego
Zygmunt Stabrowski zmarł 31 maja 2020 roku w wieku 75 lat. Na uroczystości pogrzebowe odbywające się na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej przyszły tłumy mieszkańców. Nie zabrakło przy tym wielu znanych postaci, m.in. w pogrzebie wziął udział prezydent Janusz Kubicki, rektor Wojciech Strzyżewski, prezes Zofia Banaszak, dyrektor Leszek Kania, maestro Czesław Grabowski, przewodniczący rady Piotr Barczak, wicemarszałek Łukasz Porycki a nawet Ivan Kosonogov, konsul Rosji z Poznania.
Uczył nas pracy dla miasta, dla ludzi. Uczył nas dobra. Głosił, że cała mądrość i filozofia życia to dobroć i niesienie pomocy potrzebującym.
- Zygmunt kochał ludzi, kochał Zieloną Górę - tymi słowami zwrócił się do zebranych prezydent Janusz Kubicki. - Odszedł od nas człowiek o ogromnej wrażliwości i wielkim sercu. Uczył nas pracy dla miasta, dla ludzi. Uczył nas dobra. Głosił, że cała mądrość i filozofia życia to dobroć i niesienie pomocy potrzebującym. Drogi Zygmuncie, dobrze że szczęśliwy los tak pokierował twoim życiem, że spotkałeś na swojej drodze to wszystko, co było ci przeznaczone. Wszystko to przyjąłeś z godnością i do końca wypełniłeś. Byłeś osobą pełną ciepła i źródłem życiowej mądrości, którą dzieliłeś się z nami - mówił włodarz Zielonej Góry.
Prezydent Kubicki był podczas przemówienia głęboko wzruszony, z trudem dokończył swoje wystąpienie.. Po nim głos zabrali przedstawiciele Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości, którzy odznaczyli zmarłego złotym medalem za zasługi.

Zaangażowany w życie regionu
Zygmunt Stabrowski urodził się 2 stycznia 1945 roku w Jeziernie w województwie tarnopolskim. Potem wychowywał się na wsi pod Torzymiem. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Rzepinie. Ukończył historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Karierę zawodową rozpoczynał w Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, byłe pierwszym jej szefem (wcześniej działał w ZSM) oraz Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Później szefował też wydziałowi kultury w urzędzie wojewódzkim. Dał się też poznać jako szefem organizacyjny Festiwali Piosenki Radzieckiej. Pracował przy pierwszych edycjach Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie.
W latach 90. został prezesem Towarzystwa Współpracy Polska-Wschód, prowadził też biuro poselskie Bogusława Wontora. Ostatnie lata spędził w urzędzie miasta jako bliski współpracownik prezydenta Janusza Kubickiego.
Polecamy wideo: Rodzina, przyjaciele i fani pożegnali Pawła Królikowskiego. Aktor spoczął na Powązkach
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?