Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To batalia o szczepionki dla nastolatek

Anna Białęcka
Gmina Polkowice wydała nawet kalendarz, na którym młode polkowiczanki zachęcały do szczepień i profilaktyki. Dziewczyną lutego była Joanna Zdulska.
Gmina Polkowice wydała nawet kalendarz, na którym młode polkowiczanki zachęcały do szczepień i profilaktyki. Dziewczyną lutego była Joanna Zdulska. Fot. arch. gmina
Radni lewicy chcą by miasto refundowało szczepienia młodych głogowianek przeciwko wirusowi HPV, wywołującemu raka szyjka macicy. Prezydent przekonuje, że gminy nie stać na taki wydatek.

- Chcieliśmy od czegoś zacząć - mówi szef klubu radnych Zbigniew Sienkiewicz. - Zaproponowaliśmy, żeby w budżecie zaplanować na ten cel w tym roku chociaż 100 tys. zł. Wskazywaliśmy nawet, na czym można zaoszczędzić, by te pieniądze znaleźć w budżecie. Niestety, prezydent uznał, że skoro kasy nie wystarczy dla wszystkich nastolatek, to nie ma sensu tego robić. To bardzo zła decyzja.

- Stoimy na stanowisku, że ważne jest zapoczątkować taką akcję, a szokujące jest to, że prezydent nas wyśmiał na sesji, zamiast podejść do sprawy poważnie - mówi Fabian Ganczarski z SLD. - Zaszczepienie choćby 100 głogowianek oznacza realne uchronienie aż 75 z nich przed groźnym szczepem wirusa HPV. Bo statystycznie 70 proc. zachoruje na raka szyjki macicy.

Jak zapewnia rzecznik prezydenta Krzysztof Sadowski, miasta nie stać na takie szczepienia. - To kosztowałoby Głogów kilka milionów złotych. Skoro nie mamy takich pieniędzy, ktoś musiałby podając decyzję, kogo zaszczepić, a kogo nie - twierdzi. - Jak prowadzić selekcję, kogo odrzucić? Kto podjadłby się takiego wyboru?

Wygląda więc na to, że władze miasta są za tym by zaszczepić wszystkich lub nikogo.
Przed kilku laty takiego dylematu nie miały władze Polkowic. Wybrano określoną grupę wiekową - 16-latki, zaplanowano na to pieniądze w budżecie gminy. Każdego roku dołączają do tej grupy kolejne dziewczyny w tym wieku. Do tej pory, w pięciu edycjach programu, zaszczepiono już niemal tysiąc nastolatek. Akcji towarzyszą pogadanki, a także działania profilaktyczne, w tym bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne skierowane do mieszkanek gminy. Świadomość mieszkańców jest z każdym rokiem coraz większa. Roczny koszt takiej akcji to około 350 tys. zł.

- Uważamy, że sprawa jest bardzo ważna dla mieszkanek naszego miasta - zapewnia F. Ganczarski. - Dlatego przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji, nad którą patronat sprawuje prezydentowa Anna Komorowska. Namawiamy mieszkańców miasta do jej poparcia.
Akcja "Kwiat kobiecości" polega na zbieraniu podpisów pod petycją do minister zdrowia Ewy Kopacz w sprawie refundacji tego typu szczepień ochronnych w skali całego kraju. - Każdy może przyłączyć się do naszej akcji, dla siebie, swoich dzieci, wnuków, dla wszystkich - mówią działaczce SLD. - Podpisy zbieramy w siedzibie SLD przy ul. 1 Maja od wtorku do czwartku w godzinach 10.00 - 12.00. Zapraszamy wszystkich głogowian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska