Humorem w pandemię
Teatralne święto otworzy premiera spektaklu "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus" w wykonaniu Piotra Gąsowskiego, który obchodzi właśnie 35-lecie swojej pracy artystycznej. W multimedialnym show oprócz aktora będzie można zobaczyć także całą plejadę polskich znanych i lubianych gwiazd. Pełne pikantnego humoru i życiowych prawd przedstawienie nie pojawiło się w programie tegorocznej imprezy przypadkowo.
Chcieliśmy, żeby ta tegoroczna edycja spotkań teatralnych była również w takiej humorystycznej formie. Dlatego właśnie taki dobór repertuaru, który pozwoli choć na chwilę zapomnieć o tej przykrej pandemicznej rzeczywistości, która nas otacza - mówi dyrektor teatru Jan Tomaszewicz.
Kolejny komediowym hitem będzie natomiast spektakl "Szczęściarze" w wykonaniu aktorów Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Przedstawienie, opisywane jako perfekcyjna terapia śmiechem, ukazuje bohaterów osadzonych we współczesnych realiach codzienności, na których jak grom z jasnego nieba spada… szczęście.
Kto jeszcze wystąpi?
Ale podczas tegorocznych Gorzowskich Spotkań Teatralnych będzie nie tylko komediowo, bo widzowie zobaczą także spektakl "Aleja Zasłużonych". W dramacie jednego z najciekawszych współczesnych poetów Jarosława Mikołajewskiego, obok występującej w podwójnej roli reżyserki i aktorki Krystyny Jandy, zaprezentują się także Olgierd Łukaszewicz, Emilia Krakowska i Dorota Landowska. Będzie też spektakl "Judy" obrazujący życiowe wzloty i upadki jednej z najlepszych aktorek filmowych w historii kina amerykańskiego Judy Garland. W tej roli na scenie wystąpi Hanna Śleszyńska.
Przeczytaj także: Gorzów. Aktorzy Teatru Osterwy dostali medale i odznaczenia
Bilety już od poniedziałku
Sprzedaż biletów rusza już w najbliższy poniedziałek. Tego dnia będzie można je kupić tylko w kasie teatru.
Nauczeni doświadczeniem poprzednich lat wiemy, że tego pierwszego dnia wiele osób przychodzi już o świcie i wyczekuje, żeby te bilety kupić. Teatr będzie dla nich otwarty od wczesnych godzin porannych, tak aby mogły tutaj wejść, spokojnie poczekać oraz wypić gorąca herbatę czy kawę - mówi rzecznik prasowy teatru Ewa Kunicka.
Dzień później ruszy natomiast sprzedaż biletów w Internecie. Wtedy będzie można kupić także karnety. Co istotne - w tym roku część spektakli grana będzie dwukrotnie tego samego dnia. Tegoroczne wielkie święto teatru potrwa od 6 do 12 listopada.
Program 37. Gorzowskich Spotkań Teatralnych:
- 6 listopada (sobota), godz. 16:00 i 19:00 - MĘŻCZYŹNI SĄ Z MARSA, KOBIETY Z WENUS
Autor: Paul Dewandre
Reżyseria: Jakub Przebindowski
Scenografia: Witek Stefaniak
Występuje: Piotr Gąsowski
Podobno mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Kobiety i mężczyzn w postrzeganiu świata, okazywaniu emocji, rozwiązywaniu problemów, czy oczekiwań wobec partnera, dzielą lata świetlne - to fakt. Co zrobić, żeby jakoś ten dystans zmniejszyć i wspólnie - na planecie Ziemia - stworzyć szczęśliwy, harmonijny związek? Wydaje się to nierealne, a jednak! Na wszystko jest sposób, a najlepszą „instrukcję obsługi” kosmitek i kosmitów zawarł przed laty w swoim światowym bestsellerze John Gray. Kto z nas nie miał tego poradnika przy łóżku, studiując wnikliwie poszczególne rozdziały, śmiejąc się do łez i na każdej stronie odnajdując fragmenty żywcem wyjęte z własnej codzienności...
Czas trwania spektaklu: 120 min
Cena biletu: 100 zł
- 7 listopada (niedziela), godz. 17:00 - Teatr Polonia, Warszawa - ALEJA ZASŁUŻONYCH
Autor: Jarosław Mikołajewski
Reżyseria: Krystyna Janda
Scenografia i kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Występują: Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Emilia Krakowska, Dorota Landowska, Grzegorz Warchoł
Po wielu latach pracy twórczej, zanurzenia w świecie słów, idei, wzniosłych myśli, po latach życia w środowisku literackim, pisarka orientuje się, że kiedy umrze, jej mąż nie będzie miał za co jej pochować... Opowieść o człowieku samym wobec siebie, wobec bliskich i obcych, wobec urzędnika, urzędniczki, matki, męża. Ale także opowieść o tych innych wobec poetki. Wszystko w ramach niezwykłej sytuacji-próby, którą bohaterka wymyśla ze skrajnej bezsilności i na którą sama siebie okrutnie wystawia.
Czas trwania: 90 min (bez przerwy)
Cena biletu: 130 zł
- 8 listopada (poniedziałek), godz. 19:00 - Teatr Lubuski, Zielona Góra - SZCZĘŚCIARZE
Autor: Tadeusz Kuta
Reżyseria: Tadeusz Kuta
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Harasimowicz
Występują: Anna Stasiak, Janusz Młyński, Jerzy Kaczmarowski, Ernest Nita, Marek Sitarski
Szczęściarze to perfekcyjna terapia śmiechem. Terapia, której przedmiotem jest dobrze znany widzowi „kult mamony”, obnażający w ludziach (niezależnie od warstwy społecznej, wykształcenia czy filozofii życiowej) wiele ukrytych cech (tych śmiesznych i tych o naprawdę mrocznym zabarwieniu ludzkiej natury) co w komediowej konstrukcji przekazu jest dodatkowym atutem tej sztuki. Poszczególne sceny składające się na doskonale domkniętą całość są wartkie i pełne zwrotów, jak w życiu. Bo Szczęściarze są sztuką z życia wziętą, bliską każdemu z nas, pozwalającą przeglądać się sobie krytycznie ze zdziwieniem niczym w krzywym zwierciadle.
Czas trwania spektaklu: 100 min
Cena biletu: 65 zł
- 9 listopada (wtorek), godz. 19:00 - JUDY
Autor: Billy van Zandt
Reżyseria: Sławomir Chwastowski
Scenografia: Dorota Banasik
Występują: Hanna Śleszyńska, Hubert Podgórski/Piotr Tołoczko
Niezwykła poruszająca historia gwiazdy Hollywood. Znajdujemy się sam na sam z aktorką w garderobie. Przed nią koncert w Kopenhadze, jak się okaże ostatni, za kilka miesięcy zginie tragiczną śmiercią. Do wyjścia na scenę zostało kilkadziesiąt minut. Słuchamy opowieści o życiu, karierze, miłościach, dzieciach, wzlotach i upadkach, uzależnieniach, o bezwzględności producentów. Mówiąc w skrócie o świecie, w którym liczy się tylko pieniądz i to, czy ten pieniądz jeszcze możesz zarobić. W 2006 roku sztuka podbiła Broadway.
Czas trwania: 100 min
Cena biletu: 100 zł
- 10 listopada (środa), godz. 19:00 - Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku - HISTORIA ZIEMI. EPOKA CHAOTYCKA
Reżyseria: Jan Tomaszewicz
Scenografia: Krzysztof Małachowski
Występują: Adam Gradowski, Sylwia Krawiec, Magdalena Tomaszewska, Szymon Cempura, Dorota Cempura, Marek Walczak, Katarzyna Wieczorek, Bogumił Karbowski, Mariusz Pogonowski, Piotr Bała, Szymon Kołodziejczyk, Henryk Jóźwiak, Krzysztof Bień, Dariusz Poleszak-Hass, Jakub Matwiejczyk, Krzysztof Popczuk, Maja Rybicka
Na podstawie książki „Pamiętnik znaleziony w wannie” oraz scenariusza filmowego autorstwa Stanisława Lema i Jana Józefa Szczepańskiego. Nie wiadomo dokładnie, kiedy ani gdzie wybuchła epidemia papyrolizy. Szczegółów kataklizmu nie znamy. Uczeni prechaotyccy sądzili, iż mają do czynienia z atakującym papyr zarazkiem. Papyroliza zrujnowała życie gospodarcze. W epoce owej niepodobna się było urodzić, wzrastać, kształcić, pracować, podróżować, ani zdobywać środków utrzymania bez pośrednictwa papyru. Tak wkroczył neogen w czasy chaotyckie.
Czas trwania: 90 min
Cena biletu: 65 zł
- 11 listopada (czwartek), godz. 16:00 i 19:00 - Teatr Kwadrat, Warszawa - NIE KSIĄŻKA ZDOBI CZŁOWIEKA
Autor: Seymour Blicker
Reżyseria: Giovanny Castellanos
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Występują: Andrzej Nejman, Paweł Małaszyński, Olga Kalicka, Elżbieta Romanowska / Ilona Chojnowska, Lucyna Malec
Jak wejść na szczyt w świecie zdominowanym przez media, gdy nie ma się cech prawdziwego celebryty? Sherman Mayfair, pisarz – panikarz, lat 40, właśnie wydał książkę i marzy o tym, by odnieść wielki sukces. Jednak nieśmiałość i całkowity brak wiary w siebie paraliżują go do tego stopnia, że sama myśl o udzieleniu wywiadu przyprawia o rozstrój żołądka. W akcie desperacji namawia swojego przyjaciela Matta, by ten podając się za autora książki, oczarował wszystkich wdziękiem i erudycją, zyskał przychylność mediów i uczynił z jego powieści bestseller.
Czas trwania: 120 min
Cena biletu: 130 zł
- 12 listopada (piątek), godz. 17:00 i 20:00 - Teatr Muzyczny Roma, Warszawa - NOWY JORK. PROHIBICJA
Scenariusz i reżyseria: Łukasz Czuj
Występują: Katarzyna Zielińska, Ewa Konstancja Bułhak, Kacper Kuszewski, Marcin Przybylski
Nowy Jork. Prohibicja to muzyczna opowieść o narodzinach nowoczesnego świata, historia wielkiej amerykańskiej metropolii z lat 20. ubiegłego stulecia, którą rządziły jazz, mafia i prohibicja. To właśnie prohibicja dramatycznie podzieliła tamtejsze społeczeństwo i sprawiła, że amerykański sen – American Dream – zamienił się w nocny koszmar.
Czas trwania: 120 min
Cena biletu: 130 zł
WIDEO: "Jeremi się ogarnia. LOL". Sztuka dla młodych w gorzowskim Teatrze Osterwy
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?