To będzie prawdziwa teatralna uczta! Przed nami 37. Gorzowskie Spotkania Teatralne

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Po pandemicznej przerwie wracają Gorzowskie Spotkania Teatralne.
Po pandemicznej przerwie wracają Gorzowskie Spotkania Teatralne. Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie
Jedna z najstarszych i najważniejszych imprez kulturalnych w mieście wraca po pandemicznej przerwie. Do gorzowskiego teatru przyjadą znani i lubiani aktorzy, gwiazdy sceny, filmu i seriali. Swój aktorski kunszt zaprezentują między innymi: Krystyna Janda, Paweł Małaszyński, Andrzej Nejman czy Hanna Śleszyńska.

Humorem w pandemię

Teatralne święto otworzy premiera spektaklu "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus" w wykonaniu Piotra Gąsowskiego, który obchodzi właśnie 35-lecie swojej pracy artystycznej. W multimedialnym show oprócz aktora będzie można zobaczyć także całą plejadę polskich znanych i lubianych gwiazd. Pełne pikantnego humoru i życiowych prawd przedstawienie nie pojawiło się w programie tegorocznej imprezy przypadkowo.

Chcieliśmy, żeby ta tegoroczna edycja spotkań teatralnych była również w takiej humorystycznej formie. Dlatego właśnie taki dobór repertuaru, który pozwoli choć na chwilę zapomnieć o tej przykrej pandemicznej rzeczywistości, która nas otacza - mówi dyrektor teatru Jan Tomaszewicz.

Kolejny komediowym hitem będzie natomiast spektakl "Szczęściarze" w wykonaniu aktorów Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Przedstawienie, opisywane jako perfekcyjna terapia śmiechem, ukazuje bohaterów osadzonych we współczesnych realiach codzienności, na których jak grom z jasnego nieba spada… szczęście.

Kto jeszcze wystąpi?

Ale podczas tegorocznych Gorzowskich Spotkań Teatralnych będzie nie tylko komediowo, bo widzowie zobaczą także spektakl "Aleja Zasłużonych". W dramacie jednego z najciekawszych współczesnych poetów Jarosława Mikołajewskiego, obok występującej w podwójnej roli reżyserki i aktorki Krystyny Jandy, zaprezentują się także Olgierd Łukaszewicz, Emilia Krakowska i Dorota Landowska. Będzie też spektakl "Judy" obrazujący życiowe wzloty i upadki jednej z najlepszych aktorek filmowych w historii kina amerykańskiego Judy Garland. W tej roli na scenie wystąpi Hanna Śleszyńska.

Przeczytaj także: Gorzów. Aktorzy Teatru Osterwy dostali medale i odznaczenia

Bilety już od poniedziałku

Sprzedaż biletów rusza już w najbliższy poniedziałek. Tego dnia będzie można je kupić tylko w kasie teatru.

Nauczeni doświadczeniem poprzednich lat wiemy, że tego pierwszego dnia wiele osób przychodzi już o świcie i wyczekuje, żeby te bilety kupić. Teatr będzie dla nich otwarty od wczesnych godzin porannych, tak aby mogły tutaj wejść, spokojnie poczekać oraz wypić gorąca herbatę czy kawę - mówi rzecznik prasowy teatru Ewa Kunicka.

Dzień później ruszy natomiast sprzedaż biletów w Internecie. Wtedy będzie można kupić także karnety. Co istotne - w tym roku część spektakli grana będzie dwukrotnie tego samego dnia. Tegoroczne wielkie święto teatru potrwa od 6 do 12 listopada.

Program 37. Gorzowskich Spotkań Teatralnych:

  • 6 listopada (sobota), godz. 16:00 i 19:00 - MĘŻCZYŹNI SĄ Z MARSA, KOBIETY Z WENUS

Autor: Paul Dewandre
Reżyseria: Jakub Przebindowski
Scenografia: Witek Stefaniak
Występuje: Piotr Gąsowski

Podobno mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Kobiety i mężczyzn w postrzeganiu świata, okazywaniu emocji, rozwiązywaniu problemów, czy oczekiwań wobec partnera, dzielą lata świetlne - to fakt. Co zrobić, żeby jakoś ten dystans zmniejszyć i wspólnie - na planecie Ziemia - stworzyć szczęśliwy, harmonijny związek? Wydaje się to nierealne, a jednak! Na wszystko jest sposób, a najlepszą „instrukcję obsługi” kosmitek i kosmitów zawarł przed laty w swoim światowym bestsellerze John Gray. Kto z nas nie miał tego poradnika przy łóżku, studiując wnikliwie poszczególne rozdziały, śmiejąc się do łez i na każdej stronie odnajdując fragmenty żywcem wyjęte z własnej codzienności...

Czas trwania spektaklu: 120 min
Cena biletu: 100 zł

  • 7 listopada (niedziela), godz. 17:00 - Teatr Polonia, Warszawa - ALEJA ZASŁUŻONYCH

Autor: Jarosław Mikołajewski
Reżyseria: Krystyna Janda
Scenografia i kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Występują: Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Emilia Krakowska, Dorota Landowska, Grzegorz Warchoł

Po wielu latach pracy twórczej, zanurzenia w świecie słów, idei, wzniosłych myśli, po latach życia w środowisku literackim, pisarka orientuje się, że kiedy umrze, jej mąż nie będzie miał za co jej pochować... Opowieść o człowieku samym wobec siebie, wobec bliskich i obcych, wobec urzędnika, urzędniczki, matki, męża. Ale także opowieść o tych innych wobec poetki. Wszystko w ramach niezwykłej sytuacji-próby, którą bohaterka wymyśla ze skrajnej bezsilności i na którą sama siebie okrutnie wystawia.

Czas trwania: 90 min (bez przerwy)
Cena biletu: 130 zł

  • 8 listopada (poniedziałek), godz. 19:00 - Teatr Lubuski, Zielona Góra - SZCZĘŚCIARZE

Autor: Tadeusz Kuta
Reżyseria: Tadeusz Kuta
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Harasimowicz
Występują: Anna Stasiak, Janusz Młyński, Jerzy Kaczmarowski, Ernest Nita, Marek Sitarski

Szczęściarze to perfekcyjna terapia śmiechem. Terapia, której przedmiotem jest dobrze znany widzowi „kult mamony”, obnażający w ludziach (niezależnie od warstwy społecznej, wykształcenia czy filozofii życiowej) wiele ukrytych cech (tych śmiesznych i tych o naprawdę mrocznym zabarwieniu ludzkiej natury) co w komediowej konstrukcji przekazu jest dodatkowym atutem tej sztuki. Poszczególne sceny składające się na doskonale domkniętą całość są wartkie i pełne zwrotów, jak w życiu. Bo Szczęściarze są sztuką z życia wziętą, bliską każdemu z nas, pozwalającą przeglądać się sobie krytycznie ze zdziwieniem niczym w krzywym zwierciadle.

Czas trwania spektaklu: 100 min
Cena biletu: 65 zł

  • 9 listopada (wtorek), godz. 19:00 - JUDY

Autor: Billy van Zandt
Reżyseria: Sławomir Chwastowski
Scenografia: Dorota Banasik
Występują: Hanna Śleszyńska, Hubert Podgórski/Piotr Tołoczko

Niezwykła poruszająca historia gwiazdy Hollywood. Znajdujemy się sam na sam z aktorką w garderobie. Przed nią koncert w Kopenhadze, jak się okaże ostatni, za kilka miesięcy zginie tragiczną śmiercią. Do wyjścia na scenę zostało kilkadziesiąt minut. Słuchamy opowieści o życiu, karierze, miłościach, dzieciach, wzlotach i upadkach, uzależnieniach, o bezwzględności producentów. Mówiąc w skrócie o świecie, w którym liczy się tylko pieniądz i to, czy ten pieniądz jeszcze możesz zarobić. W 2006 roku sztuka podbiła Broadway.

Czas trwania: 100 min
Cena biletu: 100 zł

  • 10 listopada (środa), godz. 19:00 - Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku - HISTORIA ZIEMI. EPOKA CHAOTYCKA

Reżyseria: Jan Tomaszewicz
Scenografia: Krzysztof Małachowski
Występują: Adam Gradowski, Sylwia Krawiec, Magdalena Tomaszewska, Szymon Cempura, Dorota Cempura, Marek Walczak, Katarzyna Wieczorek, Bogumił Karbowski, Mariusz Pogonowski, Piotr Bała, Szymon Kołodziejczyk, Henryk Jóźwiak, Krzysztof Bień, Dariusz Poleszak-Hass, Jakub Matwiejczyk, Krzysztof Popczuk, Maja Rybicka

Na podstawie książki „Pamiętnik znaleziony w wannie” oraz scenariusza filmowego autorstwa Stanisława Lema i Jana Józefa Szczepańskiego. Nie wiadomo dokładnie, kiedy ani gdzie wybuchła epidemia papyrolizy. Szczegółów kataklizmu nie znamy. Uczeni prechaotyccy sądzili, iż mają do czynienia z atakującym papyr zarazkiem. Papyroliza zrujnowała życie gospodarcze. W epoce owej niepodobna się było urodzić, wzrastać, kształcić, pracować, podróżować, ani zdobywać środków utrzymania bez pośrednictwa papyru. Tak wkroczył neogen w czasy chaotyckie.

Czas trwania: 90 min
Cena biletu: 65 zł

  • 11 listopada (czwartek), godz. 16:00 i 19:00 - Teatr Kwadrat, Warszawa - NIE KSIĄŻKA ZDOBI CZŁOWIEKA

Autor: Seymour Blicker
Reżyseria: Giovanny Castellanos
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Występują: Andrzej Nejman, Paweł Małaszyński, Olga Kalicka, Elżbieta Romanowska / Ilona Chojnowska, Lucyna Malec

Jak wejść na szczyt w świecie zdominowanym przez media, gdy nie ma się cech prawdziwego celebryty? Sherman Mayfair, pisarz – panikarz, lat 40, właśnie wydał książkę i marzy o tym, by odnieść wielki sukces. Jednak nieśmiałość i całkowity brak wiary w siebie paraliżują go do tego stopnia, że sama myśl o udzieleniu wywiadu przyprawia o rozstrój żołądka. W akcie desperacji namawia swojego przyjaciela Matta, by ten podając się za autora książki, oczarował wszystkich wdziękiem i erudycją, zyskał przychylność mediów i uczynił z jego powieści bestseller.

Czas trwania: 120 min
Cena biletu: 130 zł

  • 12 listopada (piątek), godz. 17:00 i 20:00 - Teatr Muzyczny Roma, Warszawa - NOWY JORK. PROHIBICJA

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Czuj
Występują: Katarzyna Zielińska, Ewa Konstancja Bułhak, Kacper Kuszewski, Marcin Przybylski

Nowy Jork. Prohibicja to muzyczna opowieść o narodzinach nowoczesnego świata, historia wielkiej amerykańskiej metropolii z lat 20. ubiegłego stulecia, którą rządziły jazz, mafia i prohibicja. To właśnie prohibicja dramatycznie podzieliła tamtejsze społeczeństwo i sprawiła, że amerykański sen – American Dream – zamienił się w nocny koszmar.

Czas trwania: 120 min
Cena biletu: 130 zł

WIDEO: "Jeremi się ogarnia. LOL". Sztuka dla młodych w gorzowskim Teatrze Osterwy

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie