Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To gra o wysoką stawkę. Bruksela chce ograniczenia stosowania pestycydów o połowę

s
pixabay.com
Ta gra toczy się na najwyższych szczeblach europejskiej polityki, a jej stawką jest niezależność żywnościowa. Jeden z unijnych projektów zakłada ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin - nawet o połowę. Ze strony rolników posypały się gromy.

"Nie można tego określać mianem strategii", stwierdza ostro zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Mowa o strategii Od pola do stołu, która jest elementem Zielonego Ładu. Zakłada ona m.in. ograniczenie zużycia pestycydów, antybiotyków i nawozów, a także zwiększenie udziału rolnictwa ekologicznego.

Jak pogodzić konkurencyjne rolnictwo z troską o środowisko? Zadanie jest karkołomne, a projekty przedstawione przez Brukselę wywołały burzę wśród rolników.

Musimy przestać wmawiać konsumentom, że roślin nie trzeba żywić ani chronić - wskazuje samorząd rolniczy.

Co wywołało takie kontrowersje? Według Komisji Europejskiej, do końca 2030 roku, zrealizowane mają zostać następujące cele ilościowe:

  • Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin o 50%
  • Ograniczenie stosowania nawozów o 20%
  • Przeznaczenie 25% użytków rolnych na produkcję ekologiczną
  • Wyłączenie 10% użytków rolnych z produkcji.

Głos zabrał Janusz Wojciechowski, który podkreślił, że polski rolnik stosuje znacznie mniej pestycydów niż kolega po fachu z zachodu. - Generalnie w UE rolnicy stosują średnio 2 kg substancji aktywnych na hektar. Ale są takie kraje, gdzie to zużycie wynosi nawet 7 kg. W Polsce - z kolei - jest poniżej średniej - powiedział unijny komisarz rolnictwa podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Sprawdź też: Rolnicy posiali w 2020 więcej rzepaku, żyta i mieszanek zbóż, mniej jarej pszenicy

Dodajmy, że wyjątkowo rozczarowani są producenci zbóż. Liczyli bowiem na to, że KE zaprezentuje innowacyjną mapę, która obejmie proaktywne rozwiązania, uwzględni aktualny i przyszły postęp możliwy dzięki badaniom naukowym oraz innowacjom w dziedzinach agronomii, cyfryzacji, robotyki czy też genetyki.

Jeśli chcesz podzielić się opinią dotyczącą strategii, możesz pisać na mailowy adres [email protected]. Ministerstwo rolnictwa, które przygotowuje stanowisko polskiego rządu, czeka na uwagi do 23 czerwca 2020.

Dodajmy, że Komisja Europejska zaprezentowała Parlamentowi Europejskiemu propozycje dotyczące budżetu na lata 2021-2027 wraz z planem naprawy gospodarczej. "Ten budżet jest kpiną!" - podkreślają izby rolnicze.

Zapowiedziano, że - w ciągu siedmiu lat - rozwój obszarów wiejskich WPR zostanie wzmocniony o 15 miliardów euro. Uwzględniając inflację, budżet na unijne rolnictwo będzie o 9% niższy od aktualnych wydatków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To gra o wysoką stawkę. Bruksela chce ograniczenia stosowania pestycydów o połowę - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska