Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jest mistrz!

(wolk) (agam)
Karol Kucza jest chlubą klubu szachowego Pion
Karol Kucza jest chlubą klubu szachowego Pion Paweł Janczaruk
Karol pamięta partie szachowe sprzed pięciu lat. Wykonuje pięć ruchów na sekundę. - Uczeń przerósł mistrza - tak o chłopcu mówi jego trener szachowy Zdzisław Krzysztofiak.

Zaczął grać z bratem

Mistrz jest wśród nas. Cichy, skromny, małomówny. Ma zaledwie 12 lat a już na swoim koncie ma rekordowy wynik osiągnięty w drużynowych mistrzostwach Polski - 11 wygranych na 11 na najtrudniejszej szachownicy! Czegoś takiego jeszcze nikt nie dokonał! - oznajmia z dumą dyrektor szkoły Adam Szymczak, w której Karol doskonalił umiejętność gry w szachy.

Zaczęło się od kilku partii z tatą, który teraz szczerze przyznaje - Z synem nie grywam, to nie moja liga.- Tato był amatorem. Bakcyla chłopiec załapał po kilku partiach ze starszym bratem

Miał wtedy 6 lat. Po jakimś czasie zaczął ogrywać tatę i brata. Szachownica przestała mieć przed nim tajemnice. - Widzieliśmy, jaką pasją syn pała do szachów, więc postanowiliśmy zrobić wszystko, żeby jego talent w tym kierunku się nie zmarnował - mówi Andrzej Kucza.

Trafił na dobrego trenera

I tak trafili na Zdzisława Krzysztofiaka, który w SP nr 1 uczył dzieci tajników gry w szachy. - W naszej szkole nauka szachów jest obowiązkowa w pierwszej klasie. Potem uczniowie sami decydują, jakie zajęcia wybiorą. Nie każdy łapie bakcyla.

Dziewczynki rezygnują z szachów dla tańców czy śpiewów. Mamy masę młodych uzdolnionych szachistów - opowiada dyrektor szkoły. Karol jednak jest niewątpliwie wyjątkiem i prawdziwym fenomenem. Bo jak inaczej można nazwać młodego chłopaka, który potrafi zapamiętać i odtworzyć partię sprzed kilku lat, lub wykonać pięć ruchów w ciągu sekundy?

Obejrzeliśmy minutową partię chłopca z trenerem i nauczycielem historii, Romanem Igielskim. Podczas gdy trenerowi skończył się czas, Karol stracił jedynie kilka sekund na...kilkadziesiąt ruchów! - Szachy mnie fascynują. Uwielbiam rozrywki intelektualne - mówi chłopak. Partie pamięta doskonale, z resztą bywa jednak inaczej. - Wrócił z nad morza zapomniał czapki i skarpet. Jednak jak się go zapyta jak wyglądała partia sprzed 3 lat wszystko odtworzy - komentuje ojciec.

To nie tylko talent, ale też ciężka praca

Co odpowiada za tak niezwykły talent szachowy? - Na pewno świetna pamięć, wyobraźnia przestrzenna i umiejętność analitycznego myślenia - wymienia Roman Igielski - Gari Kasparow wyróżniał jednak jeszcze jedną cechę. Nazywał ją talentem do ciężkiej pracy i ta cecha chyba najbardziej charakteryzuje Karola.

Wytrwałości chłopcu nie brakuje - Wstaje o 8.00 rano w niedziele i "katuje" szachownicę- śmieje się ojciec. Karol całe popołudnia spędza ślęcząc nad książkami szachowymi, analizując partie mistrzów i rozwiązując zadania przez nich ułożone. I być może właśnie dzięki temu zdobył tyle tytułów i odznaczeń.

Ma ich ponad 57! Najważniejsze z nich to mistrzostwo woj. Lubuskiego do 14 lat, pierwsze miejsce do lat 14 na Grand Prix woj. Lubuskiego oraz wygrana w młodzieżowych mistrzostwach Polski. Ciężka praca jednak nie wystarcza - Chłopak przerósł swoimi umiejętnościami nauczycieli z Zielonej Góry. Tacy są, ale w Gorzowie. A to kosztuje. Za dojazdy i każdą godzinę gry z indywidualnym trenerem trzeba słono zapłacić - dodaje ojciec - Ale zrobimy wszystko by nie zaprzepaścić talentu syna.

Szachy to bardzo trudna dyscyplina. - Na szachistach nie skupia się uwaga opinii publicznej, nie spadają na nich laury i zachwyty tłumów. Żeby grać dobrze w szachy, często trzeba spędzić wiele pełnych koncentracji, samotnych godzin na poznawaniu ich teoretycznej części - stwierdza członek klubu szachowego Pion. - Ale za to satysfakcja z intelektualnej rozrywki jest nieoceniona.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska