Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jest najbliżej zrobione zdjęcie Słońca! Zrobiła je sonda Parker Solar Probe

oprac. (vp)
Zdjęcie, które zostało wykonane przez instrument WISPR (Wide-field Imager) pokazuje niespotykane szczegóły korony słonecznej. Jasny „gejzer” to strumień plazmy wyrzucony przez Słońce 8 listopada 2018 roku. Samo Słońce na zdjęciu jest niewidoczne, znajduje się po lewej stronie poza kadrem. Jasna kropka poniżej to… Jowisz, a ciemne plamy towarzyszące są wynikiem korekcji tła.
Zdjęcie, które zostało wykonane przez instrument WISPR (Wide-field Imager) pokazuje niespotykane szczegóły korony słonecznej. Jasny „gejzer” to strumień plazmy wyrzucony przez Słońce 8 listopada 2018 roku. Samo Słońce na zdjęciu jest niewidoczne, znajduje się po lewej stronie poza kadrem. Jasna kropka poniżej to… Jowisz, a ciemne plamy towarzyszące są wynikiem korekcji tła. NASA/Naval Research Laboratory/Parker Solar Probe
Naukowcy z NASA otrzymali właśnie paczkę z pierwszymi danymi z pierwszego bliskiego spotkania ze Słońcem sondy Parker Solar Probe. Wśród nich znalazło się zdjęcie wykonane z odległości „zaledwie” 27 milionów kilometrów. To najbliżej zrobione zdjęcie Słońca, a dokładniej jego korony.

Ja podaje Dziennik Naukowy, powołując się na informacje NASA, kilka tygodni po tym, jak sonda Parker Solar Probe zbliżyła się do Słońca na rekordową odległość 24 milionów kilometrów, dane naukowe z tego przelotu trafiły w ręce naukowców.

11 listopada 2018 roku sonda Parker Solar Probe zakończyła pierwszą fazę swojej misji, przechodząc przez najbardziej zewnętrzną atmosferę Słońca, czyli koronę. W tym czasie zebrała unikalne dane.

Pierwsze z nich dotarły na Ziemię 7 grudnia. Wśród nich znalazło się zdjęcie, które zostało wykonane przez instrument WISPR (Wide-field Imager) i pokazuje niespotykane szczegóły korony słonecznej. Jasny „gejzer” to strumień plazmy wyrzucony przez Słońce 8 listopada 2018 roku. Samo Słońce na zdjęciu jest niewidoczne, znajduje się po lewej stronie poza kadrem. Jasna kropka poniżej to… Jowisz, a ciemne plamy towarzyszące są wynikiem korekcji tła.

Sonda Parker Solar Probe została zaprojektowana do badań naukowych, które mają odpowiedzieć na kilka głównych pytań dotyczących fizyki Słońca. Przede wszystkim, w jaki sposób zewnętrzna atmosfera Słońca, korona, jest podgrzewana do temperatur setki razy wyższych niż sama powierzchnia gwiazdy? Korona ma około 2 mln st. Celsjusza, podczas gdy powierzchnia Słońca około 5500 st. C.

Zobacz, jak NASA wystrzeliła sondę, która "dotknie Słońca"

Rekordy prędkości sondy Parker Solar Probe

Podczas misji sonda Parker Solar Probe będzie wielokrotnie bić rekordy prędkości pojazdu kosmicznego wytworzonego przez człowieka w kosmosie – w momentach najbliższych do Słońca będzie się poruszała 200 km/s. Ponadto będzie bić rekordy zbliżenia do Słońca. 700-kilogramowy próbnik będzie okrążał Słońce po orbitach odległych miejscami od naszej gwiazdy tylko o 6,2 miliona kilometrów – będzie to ponad osiem razy lepszy wynik od dotychczasowego rekordu. Sonda w ciągu 7 lat ma jeszcze dokonać 23 bliskich przelotów wokół naszej gwiazdy.

Tak bliska odległość wystawi sondę na ekstremalną temperaturę przekraczającą 1500 st C, czyli tyle ile potrzeba aby roztopić stal. A także na promieniowanie słoneczne.

Podczas pierwszego przelotu temperatura nie przekroczyła 450 st. Celsjusza.

Koszt misji sondy Parker Solar Probe wyniósł ok 1,5 mld dol.

Sonda została nazwana na cześć astronoma Eugene'a Parkera, który w 1958 r. przewidział istnienie wiatru słonecznego. 91-letni naukowiec był obecny wśród tysięcy obserwujących start misji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska