Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jest nasza strzelecka historia i basta!

Mateusz Feder 507 050 587 [email protected]
- Musimy dbać o historię naszego miasta, dlatego trzeba konkretnie zacząć zastanawiać się nad utworzeniem w Strzelcach muzeum – postuluje radny miejski Jan Sagan.
- Musimy dbać o historię naszego miasta, dlatego trzeba konkretnie zacząć zastanawiać się nad utworzeniem w Strzelcach muzeum – postuluje radny miejski Jan Sagan. Mateusz Feder
- Wszystkie wykopaliska znalezione na terenie miasta powinny kiedyś wrócić do Strzelec - apeluje radny miejski Jan Sagan. Chce by w mieście powstało muzeum. Być może tak się stanie, bo gmina planuje utworzyć izbę pamięci.
Hełm, który wykopano w Dankowie pochodzi najprawdopodobniej z II wojny światowej.
Hełm, który wykopano w Dankowie pochodzi najprawdopodobniej z II wojny światowej.
Mateusz Feder

Hełm, który wykopano w Dankowie pochodzi najprawdopodobniej z II wojny światowej.

(fot. Mateusz Feder)

W piątek radny Sagan oprowadzał nas wokół Spichlerza przy Bramie Młyńskiej. Budynek ten kilkanaście miesięcy temu przejęła gmina, wyremontowała i teraz odbywają się tu zajęcia różnych sekcji działających przy Strzeleckim Ośrodku Kultury. Planowano tu w dalszej perspektywie utworzyć muzeum miejskie. Sagan widzi to tak: - Można w przyszłości rozbudować Spichlerz i stworzyć muzeum z prawdziwego zdarzenia i wskazuje teren za budynkiem jako potencjalne miejsce rozbudowy.

I kontynuuje: - W ostatnim czasie wykopano wiele cennych i zabytkowych rzeczy w samym mieście, ale także na terenie gminy, wszystko to znajduje się w innych muzeach, a przecież wielu strzelczan z pewnością chciałoby to pooglądać, bo w ten sposób budujemy lokalny patriotyzm. O jakie znaleziska chodzi? Strzelce mocno się rozbudowują. W trakcie prac gruntowych pod przyszłą kamienicę u zbiegu ul. Saperów i Wojska Polskiego (obok Bramy Młyńskiej) budowlańcy rok temu wykopali pozostałości po XIII - wiecznej karczmie.

Pracę rozpoczęli archeolodzy i odnieśli spory sukces. Znaleziono m. in. fragmenty paleniska, drewnianej chaty, ok. 5 tys. fragmentów średniowiecznej ceramiki, rybie łuski, ości, ceramiczne obciążniki do sieci rybackich, noże… Odkryto także pozostałości po piwnicach pochodzących z XIX w. Wszystkie te eksponaty znajdują się w muzeum w Gorzowie. - Mogą one znajdować się jedynie w muzeum, takie są procedury - wyjaśnia dyrektor gorzowskiej delegatury Lubuskiego Urzędu Ochrony Zabytków Błażej Skaziński.

Kolejna budowa i znowu niespodzianka. W lutym br. podczas prac na skwerze przy al. Wolności (obok ronda) robotnicy natrafili na pomnik poświęcony ku czci księcia Gebharda Blüchera, marszałka wojsk pruskich, dowódcy pod Waterloo. Pomnik znajduje się w gminie, w przyszłości najprawdopodobniej będzie zdobił jakiś skwer miasta. Od kilku lat prace archeologiczne trwają w Dankowie. Miejscowość powstała w drugiej połowie XIII w. Osiedlili się tu Brandenburczycy, którzy wybudowali niewielki dwór.

Studenci archeologii pod kierunkiem doktora Przemysława Kołosowskiego z Torunia odkopali tu pozostałości po wieży strażniczej, fragmenty fos, groty strzał, naczynia i rzeczy codziennego użytku oraz szkielety. Wszystko to znajduje się z kolei w muzeum w Myśliborzu. Kilka dni temu w trakcie budowy drogi przy ul. Strzeleckiej strzelczanin Zbigniew Dera wykopał zęby tura, zwierzęcia które wyginęło w XIV wieku… Przekazano to do muzeum w Drezdenku.

Czy kiedyś to wszystko wróci do Strzelec? Pełniący obowiązki burmistrza Strzelec Wiesław Sawicki przed zaplanowanymi na 5 lutego wyborami nie chce składać konkretnych deklaracji. - Mamy w planach utworzenie izby pamięci, gdzie m.in. wykopane eksponaty by się znalazły - zapowiada Sawicki. B. Skaziński przyznaje, że gmina idzie w dobrym kierunku. - To z pewnością byłaby atrakcja turystyczna miasta - mówi konserwator zabytków.

Z kolei dyrektor SOK-u Eryk Szurko przypomina, że miejscem pod muzeum miał być właśnie Spichlerz. - Wszystko co regionalne, powinno być promowane, ale za tą inwestycją idą oczywiście koszty. Jeśli kiedyś znajdą się pieniądze na utworzenie muzeum, będziemy mocno to wspierać, bo wiele eksponatów już mamy - zaznacza Szurko. - Najpierw może powstać izba pamięci, która z biegiem czasu przekształcona zostanie w muzeum - dodaje na koniec Szurko. fot. Mateusz Feder

Kły, które najprawdopodobniej należały do tura znaleziono przy ul. Strzeleckiej.
Kły, które najprawdopodobniej należały do tura znaleziono przy ul. Strzeleckiej. Marek Bidol

Kły, które najprawdopodobniej należały do tura znaleziono przy ul. Strzeleckiej.
(fot. Marek Bidol)

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska