MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To jeszcze nie jesień, ale już są pierwsze borowiki. Niektóre są jadalne, ale niektóre lepiej omijać

Katarzyna Zawada
Najczęściej w koszach grzybiarzy lądują borowiki szlachetne, zwane też prawdziwkami.
Najczęściej w koszach grzybiarzy lądują borowiki szlachetne, zwane też prawdziwkami. Janusz Wójtowicz/Polska Press
Borowik to jeden z najpopularniejszych grzybów, ląduje w wiklinowym koszyku podczas leśnej wycieczki. Najczęściej jest to szlachetny, zwany też prawdziwkiem, ale warto wiedzieć, że natura kryje jeszcze inne gatunki, niektóre jadalne, niektóre nie. Co warto wiedzieć o borowikach?

Spis treści

Nie tylko borowik szlachetny

W polskich lasach można znaleźć ok. 20 gatunków borowików. Wśród nich są jadalne, niejadalne i trujące. Najczęściej grzyby rosną pod świerkami i sosnami, jednak niektóre odmiany mogą występować też wśród liściastych drzew, jak np. dąb.

Panuje tu wprawdzie pewne zamieszanie związane z nazwami i systematyką, nie mówiąc już o zróżnicowanych i niejednoznacznych nazwach regionalnych, jednak trzeba wiedzieć, że borowik naprawdę niejedno ma imię. W dodatku nie wszystkie są jadalne. Niektóre zepsują tylko smak potraw, inne mogą spowodować groźne zatrucia (ich przebieg najczęściej jest opisywany jako lekki, ale wiele zależy od indywidualnej kondycji zdrowotnej), przekonuje Katarzyna Laszczak, RegioDom.

Jak zbierać grzyby? Uwaga na sobowtóry

Zanim jakikolwiek grzyb trafi do kolekcji zbiorów, trzeba mieć pewność. W świecie pełnym podobnych wizualnie gatunków łatwo o pomyłkę. Jeśli nie masz gwarancji, że dany borowik jest tym, za którego go uważasz, warto skonsultować się z grzyboznawcą lub pobliską stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Grzyby należy wykręcać delikatnie, by nie uszkodzić grzybni. Odcinanie trzonu zamiast wykręcania niszczy grzybnię i uniemożliwia właściwe rozpoznanie gatunku, przypominają Lasy Państwowe.

Jadalne borowiki. Najbardziej znany prawdziwek

Wśród borowików króluje klasyka gatunku – borowik szlachetny. To potocznie zwany prawdziwek, sprawdzi się do wielu potraw, można go też suszyć. Barwa kapelusza może być jasnobrązowa lub ciemnobrązowa, a skórka jest dość sucha i gładka, po deszczu może wydawać się też kleista. Trzon jest biały, niekiedy szarawy.

Istnieją jednak inne borowiki, które także są jadalne. Zalicza się do nich:

  • borowika usiatkowanego – jego trzon jest ciemny, dodatkowo pokryty siateczką;
  • borowika ceglastoporego – wyróżnia się barwą, ma brązowy kapelusz, z czerwonym trzonem, po przekrojeniu sinieje;
  • borowika ciemnobrązowego – rzadko spotykany w kraju, ma ciemnobrązowy kapelusz i trzon w tej samej barwie;
  • borowika żółtobrązowego (przyczepkowego) – jak sama nazwa wskazuje, kapelusz przybiera barwy żółci i brązu, podobnie trzon ma charakterystyczne żółte zabarwienie;
  • borowika królewskiego – choć ceniony za walory smakowe, to jednak chroniony, tego grzyba nie wolno zrywać, grozi za to kara.

Nie każdego borowika warto zebrać. Oto niejadalne lub trujące

Warto pamiętać, że grzyby lepiej poddawać obróbce cieplnej. Te, których nie zabiera się ze sobą do lasu, umieszcza się w kategorii niejadalnych lub trujących. Oto one:

  • borowik szatański – tego grzyba zdecydowanie lepiej unikać, jest trujący, kapelusz ma jasną barwę i czerwony trzon, po przekrojeniu sinieje;
  • borowik (goryczak) żółciowy – choć nie jest trujący, ma charakterystyczną gorycz i nie da się go jeść ze smakiem, kapelusz jest brązowy, trzonek również, choć widać na nim delikatną siateczkę;
  • borowik korzeniasty – również gorzki, o kwaskowym zapachu, o szaro-białym zabarwieniu, podobny do borowika omglonego i grubotrzonowego, pod ochroną;
  • borowik ponury – zwany siniakiem, podobny do borowika ceglastoporego, sinieje po dotknięciu, uważa się go za szkodliwego dla układu pokarmowego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska