To już pewne. Przedterminowe wybory na nowego wójta gminy Świdnica przesunięte na styczeń przyszłego roku. Skąd taka decyzja?

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska

Wideo

Przedterminowe wybory na nowego wójta gminy Świdnica miały się odbyć jeszcze w tym roku, a dokładnie w niedzielę, 20 grudnia. Epidemia koronawirusa jednak nie odpuszcza. Ze względów bezpieczeństwa wybory przesunięto na styczeń przyszłego roku.

Krzysztof Stefański, dotychczasowy wójt gminy Świdnica, zmarł w październiku tego roku... Stąd też konieczne jest przeprowadzenie wyborów przedterminowych w gminie.

Wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Bogdan Mucha rozpoczął pełnienie funkcji komisarza gminy Świdnica w listopadzie. Będzie ją pełnił do czasu wyborów. Według wcześniejszych planów miały się one odbyć w niedzielę, 20 grudnia. Teraz tę datę przesunięto.

Ogłoszono nowe rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które dotycz przedterminowych wyborów wójta gminy Świdnica. W oficjalnym dokumencie możemy przeczytać, że datę przedterminowych wyborów wyznacza się na niedzielę 24 stycznia 2021 r.

To zmienia parę kwestii. Przede wszystkim mieszkańcy mają więcej czasu na składanie wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców, zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Z oczywistych względów dłużej potrwa też kampania wyborcza.

Głosowanie zaplanowano 24 stycznia w godzinach 7.00-21.00 - te godziny nie ulegają zmianie.

Przeważyły kwestie bezpieczeństwa mieszkańców

Jaka jest przyczyna przesunięcia terminu przeprowadzenia wyborów przedterminowych na wójta gminy Świdnica?

- Wzięto tu pod uwagę opinię Głównego Inspektora Sanitarnego na temat bezpieczeństwa przeprowadzenia wyborów - mówi nam Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

W końcu w Polsce wciąż trwa epidemia koronawirusa.

- Datę wyborów wyznaczono na 24 stycznia 2021 roku, a bliżej tej daty mieszkańcy będą ewentualnie informowani, czy coś się w tej kwestii jeszcze zmieni - wyjaśnia nam K. Zieleński.

Tylko jedna kandydatka w przedterminowych wyborach w gminie Świdnica

Jak już wcześniej pisaliśmy, dotychczasowa wicewójt gminy Świdnica, Izabela Mazurkiewicz, jest jedyną kandydatką w przedterminowych wyborach na nowego wójta gminy Świdnica.

Jak Izabela Mazurkiewicz komentuje decyzję prezesa rady ministrów o przesunięciu terminu wyborów w gminie Świdnica?

- Myślę, że mieszkańcy byli nastawieni jednak na ten termin wyborów 20 grudnia - mówi Izabela Mazurkiewicz. - A też dość późno wyszło to nowe rozporządzenie. Teraz rolą gminy jest, by wszystkich mieszkańców powiadomić o zmianie terminu wyborów. Jeżeli ma to oczywiście służyć bezpieczeństwu i zachowaniu zdrowia mieszkańców, to przyjmuję tę decyzję taką, jaka jest. Mam nadzieję, że wybory odbędą się w bezpiecznym terminie, czyli tego 24 stycznia 2021 roku.

Co o takiej sytuacji, gdy w wyborach zarejestrowano tylko jednego kandydata, mówi Kodeks Wyborczy? W tym przypadku wybory oczywiście się przeprowadza, zaś kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W przypadku, gdy ten kandydat nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Robi to w głosowaniu tajnym. W przypadku wyborów w Świdnicy na karcie wyborczej będzie możliwa do wyboru odpowiedź o treści "tak" albo "nie".

Co w takim razie z kampanią wyborczą w dobie pandemii?

- Kampania skupia się głównie w sieci - mówi I. Mazurkiewicz. - Bo nie ma możliwości, ze względu na bezpieczeństwo nas wszystkich, obostrzenia, na spotkania, wymienienie się poglądami i zdaniami. Ale przez te ostatnie dwa lata, gdy pracowałam bezpośrednio z mieszkańcami, stykałam się z ich problemami. Z tym, co ich boli, co im się podoba, a czego by oczekiwali. Nie ma natomiast obecnie bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie