Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To koniec kebabów w Polsce? Biuro informacyjne PE wyjaśnia

tik
To koniec kebabów w Polsce? Zdecyduje Unia Europejska.
To koniec kebabów w Polsce? Zdecyduje Unia Europejska. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Komisja Ochrony Środowiska w Parlamencie Europejskim chce wprowadzić zakaz stosowania fosforanów w mięsie, z którego przygotowuje się kebab? To koniec tego dania?

[Aktualizacja 13.12.2017, godz. 16.45]

Nie będzie ograniczeń produkcji kebabów - podaje Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.

„Parlament Europejski ani nie zamierza wprowadzać restrykcji wobec producentów kebabów, ani ograniczać ich produkcji” - podał dzisiaj do wiadomości Piotr Wolskiz Biura Informacyjnego PE w Polsce.

„Do Parlamentu Europejskiego trafiła propozycja Komisji Europejskiej zezwalająca na dodawanie fosforanów do mięsa w kebabach, ponieważ dziś fosforanów nie ma na liście dozwolonych dodatków do tego rodzaju mięsa. Parlament może te propozycje odrzucić i wtedy stan obecny nie ulegnie zmianie” - czytamy w informacji. „Błędne jest także stwierdzenie, że obecnie użycie fosforanów „nie było ani dozwolone, ani zabronione”. Jeżeli substancji nie ma na liście dozwolonych dodatków do żywności, to nie można jej używać - tak jest w tej chwili w przypadku kebabów.”

Jak zaznacza Wolski, wielu posłów jest przeciwnych propozycji Komisji Europejskiej, uważając że zezwolenie na używanie fosforanów może narazić zdrowie konsumentów. Posłowie z parlamentarnej komisji ds. ochrony środowiska, zdrowia publicznego oraz bezpieczeństwa żywności zarekomendowali zablokowanie przez Parlament Europejski zezwolenia na dodawanie fosforanów do kebabów co najmniej do momentu, w którym będą dostępne rezultaty naukowych badań przeprowadzanych przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności.

[Informacja 13.12.2017, godz. 6.30]
- Fosforany dodaje się do żywności przede wszystkim dlatego, że wpływają znacznie na uwodnienie białek, a tym samym powodują wzrost wydajności gotowych produktów - w szczególności wędlin. Dodatkowo fosforany pełnią rolę stabilizatorów i regulatorów kwasowości, a także emulgatorów i przeciwutleniaczy - podaje portal ABC Zdrowie.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Spożywanie ich w nadmiarze nie pozostaje obojętne dla kondycji organizmu. Rozregulowanie gospodarki mineralnej (wapń, magnez, cynk), syntezy witaminy D i gospodarki hormonalnej szybko możemy odczuć w postaci ogólnego zmęczenia i spadku formy. Długotrwałe skutki to natomiast otyłość, nadciśnienie tętnicze, problemy układu krążeniowego, osteoporoza, a nawet nowotwory układu pokarmowego. U dzieci nadmiar fosforanów objawiać się może zwiększoną nadpobudliwością i trudnościami z koncentracją - tłumaczą eksperci Odżywiania info.

Zdaniem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), nie można przypisać zwiększenia ryzyka zachorowań po spożyciu fosforu. EFSA podaje, że spożycie 4200 miligramów fosforanów dziennie jest nieszkodliwe. Tymczasem porcja kebabu zawiera ich 134 mg. Obrońcy fosforanów powołują się jeszcze na jedną kwestię - likwidacja fosforanów to likwidacja produkcji kebabu, a co za tym idzie, utraty zysków i wielu miejsc pracy.

- Jeśli Parlament Europejski przeforsuje swój sprzeciw, będzie to równoznaczne z wyrokiem śmierci dla całego przemysłu produkującego kebab w Unii Europejskiej - cytuje Kanana Koyuncu, przewodniczącego Zrzeszenia Niemieckich Producentów Kebabu, „Wprost”.

Na razie w unijnych przepisach jest luka prawna, która powoduje, że użycie fosforanów nie jest ani oficjalnie dozwolone, ani definitywnie zakazane.

Komisja Europejska chce, by do mięsa na kebaby można było legalnie dodawać m.in. kwas fosforowy i polifosforany (E 338#-452). Plany te może zniweczyć komisja ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego, która stoi na stanowisku, że fosforany szkodzą. Ich przeciwnikami są głównie socjaldemokraci i Zieloni.

Renate Sommer, europosłanka z ramienia CDU, powiedziała „Deutsche Welle”, że zakaz użycia fosforanów może doprowadzić do likwidacji produkcji kebabu. Głównie dlatego, że nie ma alternatywy dla stabilizacji fosforanami mięsa na rożen. - 80 proc. mięsa na kebab sprzedawanego w UE pochodzi z Niemiec. Zatrzymanie produkcji mięsa oznaczałoby straty rzędu 10,5 mln euro dziennie i utratę 110 tys. miejsc pracy - twierdzi europosłanka.

Głosowanie ma się odbyć dzisiaj na sesji plenarnej w Strasburgu, która trwa od poniedziałku do czwartku.

Jeśli Parlament Europejski poprze sprzeciw komisji zdrowia bezwzględną większością głosów (376), wniosek Komisji Europejskiej zostanie zablokowany.

- Nic jeszcze nie wiadomo. Zobaczymy... - usłyszeliśmy w jednym z punktów z kebabami przy Gdańskiej w Bydgoszczy.

- Informację pokazywałem szefowi, ale się tym za bardzo nie przejął - mówi pracownik lokalu na bydgoskich Kapuściskach.

- Kilka dni temu śledziłem uważnie ten temat. Z początku denerwowałem się, ale teraz nie. Mam przeczucie, że będzie jakaś alternatywa - uważa szef punktu z kebabem z Torunia.

EFSA zapowiada, że do końca 2018 r. ponownie oceni wpływ fosforanów dodawanych do żywności na zdrowie.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [7.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: To koniec kebabów w Polsce? Biuro informacyjne PE wyjaśnia - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska