Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To muzeum przemówi do każdego! W nowej, multimedialnej części Muzeum Ziemi Lubuskiej są pamiątki Sybiraków, motocykl żużlowca Falubazu

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Po nowej części Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze 17 lipca 2020 r. oprowadzali nas dyrektor MZL Leszek Kania i jego zastępca Longin Dzieżyc
Po nowej części Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze 17 lipca 2020 r. oprowadzali nas dyrektor MZL Leszek Kania i jego zastępca Longin Dzieżyc Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
W piątek, 17 lipca 2020 r. zwiedziliśmy prawie gotową wystawę poświęconą historii Zielonej Góry i regionu w dobudowanej części Muzeum Ziemi Lubuskiej. To ekspozycja na miarę XXI wieku!

Po nowej części Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze 17 lipca 2020 r. oprowadzali nas dyrektor MZL Leszek Kania i jego zastępca Longin Dzieżyc.

W nowym muzealnym holu wita nas portal z nieistniejącego już pałacu w Przytoku (najstarszy zabytek renesansowy w Zielonej Górze) z roku 1596. Portal jest tak wysoki, że „przebił” sufit i tym samym zaprasza nas na piętro w dobudowanej części Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Ruchome, podświetlane makiety, a Bachusik dokazuje na ekranie

Ekspozycję historyczną, związaną z dziejami Zielonej Góry i Ziemi Lubuskiej – od czasów średniowiecza po współczesność - przygotował zespół muzealników z wicedyrektorem MZL dr. Longinem Dzieżycem na czele.
Monarchowie patrzą tu z obrazów na ruchomą makietę, na której wyświetlają się mapy regionu, to znów wypiętrzają się mury miasta. Nad makietą – panoramiczny ekran (sterowanie mamy pod ręką), na którym dokazuje sympatyczny Bachusik. Lekcja historii z takim nauczycielem będzie dla najmłodszych zwiedzających tylko przyjemnością.
Dalej po jednej stronie mamy wszystko, co trzeba wiedzieć o historii zielonogórskiego winiarstwa, a po drugiej stronie – o tutejszym włókiennictwie. Powiększone na całą ścianę archiwalne fotografie dają złudzenie, iż pracownicy winiarni sprzed stu lat zaraz wyjdą do nas z butelką w ręku.

„Ślimak” z wielką panoramą XIX-wiecznej Zielonej Góry

Pośrodku tej sali ekspozycyjnej usadowił się słynny już „ślimak”, czyli mocno powiększona i odpowiednio podświetlona panorama Grünberga z końca XIX wieku. Wchodząc do środka, będziemy „wędrować” od domku winiarskiego na ul. Ceglanej, zobaczymy Wieżę Braniborską, Pałacyk Schneidera, fabrykę Förstera i na końcu wiatrak na Lipowym Wzgórzu. Specjalne tabliczki opisują kolejne obiekty.
Na zewnątrz „ślimaka” czekają na nas wizjery fotoplastykonu.

Szli na zachód osadnicy

Robimy kilka kroków i jesteśmy w rzeczywistości, która kosztowała tysiące powojennych zielonogórzan i Lubuszan pokonanie setek kilometrów. Tu graniczną datą jest rok 1945. W gablotach dokumenty z obozów, pamiątki Sybiraków… Jest też wózek, jakiego używali przesiedleńcy. I multimedialne kolumny, z których mówią do nas mieszkańcy – świadkowie historii. Tu również znalazło swoje miejsce płótno Andrzeja Strumiłły – „Nasza ziemia” (przez lata witało nas w dawnym holu MZL).

Zagłębie kabaretowe, żużlowe…

W kolejnej sali… „jedziemy” ku współczesności. Na ścianie wyświetlane są dawne kroniki. Wisi sztandar Zastalu. Stoi motocykl żużlowca Falubazu, są też kevlar, kask, wielkie zdjęcie…
Obok kuszą twarze Władysława Sikory, Joanny Kołaczkowskiej i Dariusza Kamysa. Wybierasz ikony i już o Zielonogórskim Zagłębiu Kabaretowym wiesz wszystko.

Na linii czasu

Wchodzimy w wąski korytarz. W kolejnych gablotach o upływie czasu przypominają nam przedmioty codziennego użytku, które służyły zielonogórzanom na przestrzeni kilku wieków. Klucze, porcelana, maszyna do pisania, magnetofon, komórka…

To bardzo skrócony opis tego, co znajdziemy na wystawie historycznej w nowej części Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Na kolejnym piętrze mamy przecież sztukę współczesną ze skarbami Galerii Złotego Grona (napiszemy o tym wkrótce).

Nowa sala koncertowo-kinowa

W nowej części Muzeum Ziemi Lubuskiej mamy też salę ze sceną, gdzie koncerty czy filmy może oglądać 200 widzów. Klimatyzacja, świetne nagłośnienie, „portrety” Zielonej Góry na ścianach, a wszystko wieńczy nowiutki fortepian Yamahy.

Otwarcie nowej części Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze planowane jest pod koniec września 2020 r.

Rozbudowa Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska