MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To się w Nowej Soli nie spodoba. Będzie dwucyfrowy wzrost miejskich podatków. Jest decyzja radnych. Ile mieszkańcy będą płacić od stycznia?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Przeciw podnoszeniu lokalnych podatków głosował tylko radny Roman Wilant
Przeciw podnoszeniu lokalnych podatków głosował tylko radny Roman Wilant Zrzut ekranu z transmisji obrad sesji rady miejskiej w Nowej Soli
W czwartek radni Nowej Soli zdecydowali o podniesieniu stawek lokalnych podatków od stycznia 2023 roku. Do tej pory podwyżki wynosiły rocznie ok. 4 procent, teraz 16-17 procent.

Podatki w Nowej Soli. Jest decyzja rady

Od stycznia 2023 roku w Nowej Soli będą obowiązywały wyższe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych. Wyższe będą też dzienne stawki opłaty targowej. Rośnie też opłata od posiadania psów.
Od stycznia 2023 roku w Nowej Soli będą obowiązywały wyższe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych. Wyższe będą też dzienne stawki opłaty targowej. Rośnie też opłata od posiadania psów.

– Podwyżka podatków tak naprawdę jest bez sensu – stwierdził podczas sesji radny Roman Wilant, który jako jedyny głosował przeciw każdej z uchwał w tej sprawie.

Był zaskoczony, że pomimo zwiększenia stawek podatków, w wieloletniej prognozie finansowej wydatki na obsługę długu zostały wydłużone o 9 lat.
Po sesji prezydent Nowej Soli Jacek Milewski przyznał, że była to jedna z najtrudniejszych sesji w ostatnich latach samorządowej pracy.

Podatki w Nowej Soli. Jakie wzrosty?

Co roku rada podnosi stawki podatków o wskaźnik inflacji, ale w tym roku to nie jest, jak w ubiegłym roku 4 procent, ale 16 – 17.

– Wiem, że dwucyfrowy wzrost jest szokujący, ale tylko tym sposobem możemy utrzymać realność wpływów do miejskiego budżetu – podkreślił J. Milewski.

I tak stawki podatku od budynków mieszkalnych wyniosą: 85 groszy za 1m2; od działalności gospodarczej 28,78 złotych za 1m2; od gruntów mieszkalnych 32 grosze za 1m2; od gruntów związanych z działalnością gospodarczą 1,08 złotych za 1m2.
Roczna stawka podatku za psa wyniesie 39,70 zł. To wzrost z 33,90 zł.

– Wiem, jak są to niepopularne decyzje, jednak w samorządowej pracy takie również trzeba podejmować. Chcąc (tak jak przez ostanie kilkanaście lat) prowadzić racjonalną politykę finansową naszego miasta trzeba było dokonać realnej (o wskaźnik inflacji) korekty w tym zakresie – tłumaczy prezydent.

Budżet miasta. Propozycje oszczędności

Zdaniem radnego Romana Wilanta źródłem możliwych oszczędności mogłyby być przesunięcia z przyszłego roku na kolejne takich inwestycji, jak budowa parkingu dla mieszkańców os. Konstytucji oraz zagospodarowanie lasku przy ul. Mickiewicza. – Dwa duże wydatki majątkowe można by odłożyć w czasie – sugerował radny. – Nie róbmy lasku i nie podwyższajmy podatków.

– Rozumiem, że parking jest potrzebny, chciałbym, żeby był – mówił dalej radny Wilant i zaproponował porozumienie z sieciami dwóch marketów, które są w pobliżu. – Czy by nie wydzierżawili części parkingów? Czy nie byłoby to tańsze dla miasta niż odsetki od kredytu na budowę parkingu? – zastanawiał się.

Na to zareagował radny Andrzej Sieciechowicz, który zasugerował, aby media poinformowały mieszkańców os. Konstytucji, że radny Wilant jest przeciw budowie parkingu.

Natomiast prezydent Jacek Milewski wyjaśnił, że wpływy z opłat lokalnych są dochodami bieżącymi, a proponowana redukcja wydatków majątkowych, nie spowoduje oszczędności w tej części budżetu.

Roman Wilant odpowiedział, żeby nie traktować budżetu, jak dwóch kupek, jedna na wydatki majątkowe, a druga na bieżące. – Te pieniądze się mieszają – mówił i ponownie zaapelował też o przesyłanie materiałów sesyjnych na skrzynki mejlowe, bez ich drukowania. To jego zdaniem przyniosłoby ok. 20 tys. oszczędności.
Dyskusja radnych o poszukiwaniu oszczędności w przyszłym roku została zaplanowana na 8 grudnia.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska