Tomaszowo istnieje już od ponad 20 lat

  Tomaszowo istnieje już od ponad 20 lat

  Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 mtrzcionkowska@gzetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Tomaszowo ma ponad 20 lat.

  Tomaszowo ma ponad 20 lat. ©Małgorzata Trzcionkowska

  Od zakończenia wojny teren między Bożnowem, a trasą na Kożuchów był białą plamą na mapie. Mieszkańcy Żagania wiedzieli jedynie, że jest tam radzieckie lotnisko i hangary. w "leningradzkich" blokach mieszkali wraz z rodzinami radzieccy żołnierze. Jedynie nieliczni Polacy mieli tam wstęp
  Tomaszowo ma ponad 20 lat.

  Tomaszowo ma ponad 20 lat. ©Małgorzata Trzcionkowska

  W mieście krążyły zazdrosne opowieści o Rosjanach, którzy mają u siebie cukierki czekoladowe i konserwy, czyli artykuły, których nie było w naszych sklepach.
  Obrona terenu przed szabrownikami

  W lipcu 1992 r. wojewoda zielonogórski przekazał teren po Armii Radzieckiej gminie wiejskiej Żagań, której zadaniem było zagospodarowanie zdegradowanego terenu o powierzchni 457 ha i 220 budynków. Wójt Tomasz Niesłuchowski podkreśla, że majątek był w bardzo złym stanie.
  Nie było też żadnej dokumentacji geodezyjno-prawnej. - Jeszcze na miejscu byli Rosjanie, kiedy skierowaliśmy 120 osób w ramach robót publicznych, do pilnowania terenu przed szabrownikami - wspomina Danuta Michalak, sekretarz gminy.

  Gmina miała wielki kłopot ze skażeniem terenu. Były nawet plotki o tym, że Rosjanie trzymali tam materiały radioaktywne. Ziemia przesiąknięta była paliwem lotniczym, które wyciekło ze zbiorników. Powstała tam osada "szejków", zajmujących się wydobyciem. Wiercili prymitywne studnie i wyciągali paliwo wiaderkami. Wokół pojawiły się stragany z jedzeniem, alkoholem z melin, itp. Po zakończeniu pracy "górnicy" wesoło się bawili. Jeden z nich wpadł do wąskiego szybu i się udusił.

  Gminie udało się usunąć skażenia dopiero po jakimś czasie. Z pomocą pieniędzy z zewnątrz.
  - Gdy zaczęli się pojawiać pierwsi mieszkańcy, został ogłoszony konkurs na nazwę nowej miejscowości, która wcześniej była białą plamą na mapie - wspomina Jan Daniszewski, sołtys Tomaszowa od 19 lat. - Wygrało Tomaszowo, na cześć wójta Tomasza Niesłuchowskiego, bo to było jego dziecko.

  Oficjalnie miejscowość zaczęła funkcjonować od 1994 roku, kiedy został wybrany pierwszy sołtys, Robert Grabowski. Trzy lata później powstała szkoła podstawowa i gimnazjum, w którym uczą się dzieci z całej gminy Żagań. - Jestem bardzo związany z moją wsią, która przez lata wypiękniała - dodaje sołtys. - Ale są też problemy. Największym jest brak komunikacji podmiejskiej.

  Jednymi z pierwszych, którzy osiedlili się w Tomaszowie byli państwo Maćkowscy, Budasowie i Gomułkowie. Podczas sobotnich obchodów jubileuszu mieszkańcy z długoletnim stażem zostali uhonorowani przez władze gminy. Podczas festynu można było między innymi obejrzeć pokazy żandarmerii wojskowej, sprzętu 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Było wielu gości. Między innymi marszałek Elżbieta Polak i poseł Waldemar Sługocki, którzy wraz z wójtem otworzyli skwer w centrum wsi i posadzili na nim "Dąb Wolności", pochodzący od najstarszego w Polsce dębu Chrobry.

  Wszystkie informacje o Przystanku Woodstock 2014: Przystanek Woodstock 2014 - program, koncerty, goście


  Nieruchomości z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia