Tomografy już są!

Artykuł sponsorowany
45-milionowy projekt „Lubuskie kontra wirus” od kilku tygodni nabiera realnych kształtów, bo do szpitali sukcesywnie dociera sprzęt zamawiany na przełomie marca i kwietnia br. Urządzenia medyczne trafiają na oddziały, które zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorych na COVID-19. – Zamówiliśmy łącznie ponad 1600 sprzętów ratujących życie. Większość z nich już została dostarczona, więc lekarze mogą w bezpieczny sposób zająć się pacjentami. Dodatkowo wyposażyliśmy służby medyczne w środki ochrony indywidualnej, żeby zminimalizować zagrożenie zakażenia – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak

Dostawa tomografu komputerowego do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze była niewątpliwie najbardziej spektakularnym wydarzeniem w dotychczasowej akcji zakupów sprzętu medycznego. Proces dostawy trwał… tydzień! Najpierw przyjechał kontener. Ponieważ waży 10 ton, mógł jechać tylko nocą – specjalnym transportem. Nad ranem pokonał szpitalne uliczki i przy pomocy dźwigu stanął w okolicy szpitalnego oddziału ratunkowego. – Właśnie z tego oddziału, ale także innych, trafiać będą na badania tomografem pacjenci, co pozwoli odciążyć nasze jedyne do tej pory tego typu urządzenie, ale przed wszystkim ma to ogromne znaczenie dla zagwarantowania bezpieczeństwa epidemiologicznego pacjentów i personelu – mówi dr n. med. Wojciech Wierzchołowski, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej.
Kontener jest wyposażony w taki sposób, by zapewnić odpowiednie warunki pacjentom, ale też ułatwić pracę personelowi szpitala. Obiekt jest na tyle przestrzenny, że można się po nim swobodnie poruszać. Ma klimatyzację, wentylację, podłączone media i jest umeblowany.
Tomograf, który trafił do szpitala tydzień później, to urządzenie o nazwie Revolution Evo. Zostanie uruchomiony jeszcze w czerwcu br. Koszt tomografu to blisko 3 mln zł. W ramach projektu „Lubuszanie kontra wirus” zamówione zostały w sumie dwa takie tomografy.
I kontener, i tomograf, który wkrótce dotrze do lecznicy, kupione zostały w ramach projektu unijnego "Lubuskie kontra wirus". Samorząd Województwa na zakupy sprzętu przeznaczył 36 mln zł, a 9 mln zł – na środki ochrony indywidualnej.

Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego
Gdy tylko Unia Europejska dała zielone światło, zarząd województwa natychmiast przekierował 50 mln zł z funduszy europejskich na bezpośrednią walkę z pandemią. Najważniejsze było wtedy zapewnienie bezpieczeństwa w szpitalach- pacjentów i służb medycznych. Dramatycznie brakowało środków ochrony osobistej i sprzętu ratującego życie. To dzięki dobrej współpracy moich urzędników i pracowników szpitali postawionych w stan gotowości, Lubuskie jest dzisiaj najbezpieczniejszym regionem w Polsce a może nawet w Europie.

Lubuskie kontra wirus – co już mają szpitale?
Ok. 20 mln zł – na taką kwotę sprzęt w ramach projektu „Lubuskie kontra wirus” już trafił do szpitali postawionych w stan gotowości. Są to m.in.: aparat do śródoperacyjnego pomiaru czasu (Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze), 13 elektrokardiografów (Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Lubuski Specjalistyczny Szpital Pulmonologiczno Kardiologiczny w Torzymiu), 13 aparatów do terapii nerkozastępczej (WSzW, SzU), 5 pomp do żywienia pozajelitowego (SzU), 2 bronchofiberoskopy (SzU), 3 zestawy laryngoskopów (WSzW), 22 wideolaryngoskopy (WSzW, SzU), 4 zestawy przyrządów do profilaktyki przeciwzakrzepowej (WSzW), 3 materace grzewcze z pianką przeciwodleżynową (SzU), 5 wózków reanimacyjnych (SzU), 30 nebulizatorów (SzU), 2 kamery termowizyjne (SzU), 4 urządzenia do wspomagania oddychania (SzU), 2 wózki do transportu chorych (LSSP-K), 7 respiratorów (WSzW, SzU, LSSP-K), 86 zestawy pomp infuzyjnych (WSzW, SzU), 2 kardiosymulatory serca (WSzW), USG (LSSP-K), 2 wideobronchoskopy (WSzW), respirator transportowy (Szpital na Wyspie w Żarach), 200 zestawów do kanilacji dużych naczyń (SzWyspa), 4 koncentratory tlenu (SzWyspa).

Dodaj ogłoszenie