Plac do ćwiczeń wyczynowej jazdy dla fanów motoryzacji to projekt zgłoszony do gorzowskiego budżetu obywatelskiego. Ponad dwa lata temu wygrał w kategorii ogólnomiejskiej zdobywając ponad dwa tysiące głosów. Początkowo planowano, że zostanie zbudowany niedaleko toru motocrossowego na Zawarciu. Ostatecznie jednak zapadła decyzja, aby powstał przy ulicy Małyszyńskiej.
To wyjątkowo pechowa inwestycja
Inwestycja od początku nie miała jednak szczęścia. Pierwszy przetarg na realizację tego zadania ogłoszono dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Zgłosiła się do niego jedna firma. Choć jej oferta mieściła się w planowanym budżecie, to postępowanie zostało unieważnione z powodu błędów formalnych. W grudniu ogłoszono kolejny przetarg, w którym ponownie wystartowała ta sama firma. Tym razem obyło się już bez problemów i postępowanie zostało rozstrzygnięte. Na początku lutego podpisano umowę z wykonawcą, który niebawem rozpoczął pierwsze prace.
Wydłużył się termin zakończenia prac
W czerwcu spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie poinformowała o wydłużeniu terminu zakończenia inwestycji. Było to spowodowane dodatkowymi pracami, które wykonawca musiał zrealizować, aby wzmocnić konstrukcję i zwiększyć bezpieczeństwo przyszłych użytkowników.
- W trakcie realizacji inwestycji stwierdzono, że warunki gruntowe różnią się od badań zleconych na etapie projektowym. Powstała konieczność wykonania pomiarów uzupełniających. Na podstawie wyników badań nośności nasypu przyjęty został nowy sposób wzmocnienia słabego podłoża poprzez zastosowanie specjalnej geotkaniny. Dzięki temu zmniejszone zostaną spadki placu, które poprawią bezpieczeństwo jego użytkowników, szczególnie tych początkujących - informowała spółka.
Te nieprzewidziane problemy zostały już rozwiązane i wykonawca w końcu mógł przystąpić do najważniejszego etapu inwestycji, czyli układania asfaltu. Te prace są właśnie realizowane, a ich efekty widać gołym okiem.
Tu będą ćwiczyć wyczynowa jazdę
Dzięki specjalnie wydzielonej strefie motocykliści będą mogli bezpiecznie rozwijać swoje umiejętności. Chodzi między innymi o doskonalenie jazdy na jednym kole czy wprowadzanie motocykla w kontrolowany poślizg. Za pomocą specjalnych pachołków na placu będzie można tworzyć trasy o różnym stopniu trudności. Skorzystają z niego także osoby, które nie posiadają jeszcze prawa jazdy, ale chcą poćwiczyć różne zadania egzaminacyjne przed testem na prawo jazdy. Budowa toru kosztowała ponad pięćset tysięcy złotych.
Zobacz również:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?