Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Totalitaryzmy na Środkowym Nadodrzu. Podczas konferencji w Zielonej Górze dowiesz się więcej o historii regionu

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Konferencja naukowa człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu 1933-1989".
Konferencja naukowa człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu 1933-1989". fot. arch. IPN
Wyjątkowa historyczna konferencja naukowa o totalitaryzmach odbędzie się w czwartek (14.10) w Zielonej Górze. Czwarta już edycja wydarzenia rozpocznie się o godzinie 16:00 w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 71 pod hasłem „Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu 1933-1989". Organizuje ją Archiwum Państwowe w Zielonej Górze wspólnie z Fundacją Civitas Christiana. Tym razem, całość obrad obejrzeć będzie można w relacji na żywo.

Cykl spotkań historycznych

Konferencja to cykl działań rozłożonych na pięć lat, których celem są: naukowa refleksja i badania nad systemem totalitarnym w latach 1945-1989 i kondycją człowieka – systemem wartości, norm, zasad, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czym kierowali się ludzie kiedy szli na współpracę z państwem komunistycznym, a czym kiedy wybierali czynny lub bierny opór względem niego – różne postawy ludzkie i ich motywy oraz popularyzacja badań historycznych nad tymi zagadnieniami i dotarcie z wnioskami do jak najszerszej rzeszy odbiorców.

Obejrzyj film o konferencji:

Dotychczas odbyły się trzy edycje, ta w 2021 będzie czwartą, a za rok ostatnią już, piątą. Tematem pierwszej konferencja w 2018 roku był „Stalinizm jako system determinujący życie [indywidualne i publiczne] na Środkowym Nadodrzu w latach 1945-1956”, drugiej w 2019 r. „Działalność zbrodnicza zielonogórskich sądów i organów bezpieczeństwa w okresie PRL”, trzeciej w 202o r. „Od aborcji do eutanazji. Praktyki nazistów i komunistów”. Tematem w 2022 r. będzie „Społeczeństwo niemieckie na Środkowym Nadodrzu wobec nazizmu. 1933-1945”.

Film o Wydarzeniach Zielonogórskich

Udział wezmą liczni eksperci

Udział w wydarzeniu, które odbędzie się w Zielonej Górze zapowiedzieli liczni eksperci ze świata nauki oraz duchowieństwa. Wysłuchamy następujących prelekcji:

  • Prof. zw. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, PAN, AJP, Gorzów Wlkp.: Przebudzenie sumień Polaków, jako owoc pielgrzymek św. Jana Pawła II do Ojczyzny.
  • Dr hab. Rafał Łatka, BBH IPN Warszawa: O wiele więcej niż duszpasterstwo. Rola Kościoła katolickiego w ostatniej dekadzie PRL.
  • Ks. dr hab. prof. KUL Kazimierz Pierzchała, KUL: „Więzień sumienia” a dylematy funkcjonariuszy SW. System penitencjarny w PRL wobec lubuskich opozycjonistów z lat 80-tych.
  • Ks. dr hab. prof. US Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, INT US: Wybór między wiarą a niewiarą. Dylematy sumienia mieszkańca Ziemi Lubuskiej na przykładzie życia i działalności ks. Bronisława Kotwicy (1946-2003).
  • Ks. dr hab. prof. UAM Bernard Kołodziej, WT UAM: Pomoc dla Rodaków w okresie Stanu Wojennego organizowana przez parafie polonijne prowadzone przez Księży Chrystusowców.
  • Ks. dr hab. Robert Romuald Kufel, ADZG: Działalność Komitetu Pomocy Internowanym i ich rodzinom w zasobie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze.

Poza konferencją w publikacji pokonferencyjnej zamieszczony zostanie również referat dr Tadeusza Dzwonkowskiego, APZG: Formacja religijna i patriotyczna Lubuszan na przykładzie działalności Klubu Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze.

Każdy zainteresowany tą tematyką może dołączyć. Gazeta Lubuska jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej informacji - strona internetowa wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska