Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, 10 kwietnia 2010

Redakcja
fot. archiwum
Do tragedii doszło 10 kwietnia br. około godz. 9.00. Samolot TU 154 M z prezydentem Kaczyńskim rozbił się w okolicy Smoleńska. Polska delegacja leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło 96 osób.

Lech Kaczyński
Od grudnia 2005 prezydent RP. Ur. 18 czerwca 1949 na Żoliborzu. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Brat Jarosław Kaczyński to prezes PiS. W 1962 r. zagrali bliźniaków Jacka (Lech) i Placka (Jarosław) w filmie "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Od 32 lat był żonaty z Marią, z którą miał córkę Martę. W 1977 r. przeniósł się do Gdańska. Sześć lat później nawiązał współpracę z Komitetem Obrony Robotników, rozpoczął działalność opozycyjną. W sierpniu 1980 został doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Autor części zapisów porozumień sierpniowych. W stanie wojennym internowany w Strzebielinku. Na wolność wyszedł w październiku 1982. Nadal prowadził działalność opozycyjną, był m.in. bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy. We wrześniu 1988 uczestniczył w rozmowach Solidarności z przedstawicielami władz w Magdalence. Senator (1989-91), poseł (1991-93), minister stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, prezes NIK (1992-95), kandydat na prezydenta (1995), minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka, prezydent Warszawy (2002-05).

Maria Kaczyńska
Od grudnia 2005 pierwsza dama RP. Ur. w 1943 r. w Machowie. Po studiach w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie pracowała w Instytucie Morskim w Gdańsku. Tu w 1976 r. poznała swego męża. Pobrali się w 1978 r., dwa lata później urodziła Martę. Po urlopie macierzyńskim zarabiała jako korepetytor i tłumacz. Biegle władała angielskim i francuskim, trochę hiszpańskim i rosyjskim. Znana z elegancji, niezależnych poglądów i skromności. Wspierała działalność charytatywną, obejmowała patronatem wiele akcji dobroczynnych.

Ryszard Kaczorowski
Ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Ur. 26 listopada 1919 w Białymstoku. Przed wojną instruktor harcerski w Białymstoku, po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną tworzył Szare Szeregi. Aresztowany w 1940 r. przez NKWD, skazany na karę śmierci, zamienioną na 10 lat łagrów. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski - Majski. Wstąpił do Armii Andersa, walczył pod Monte Casino. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, skończył Szkołę Handlu Zagranicznego. Prezydentem na uchodźstwie został w 1989 r. Od czerwca 1998 honorowy obywatel Zielonej Góry.

Krzysztof Putra
Wicemarszałek Sejmu, członek PiS. Ur. 4 lipca 1957 w Józefowie. Senator i wicemarszałek Senatu (2005-07), poseł. Skończył Technikum Mechaniczne w Białymstoku. W 2001 r. jeden ze współzałożycieli PiS.

Jerzy Szmajdziński
Wicemarszałek Sejmu, członek SLD. Ur. 9 kwietnia 1952 we Wrocławiu. Poseł, minister obrony narodowej w rządach Leszka Millera i Marka Belki. Skończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu. Członek PZPR (1973-90), SdRP, SLD (od 1999 r.).

Krystyna Bochenek
Wicemarszałek Senatu, członek PO. Ur. 30 czerwca 1953 w Katowicach. Dziennikarka radiowa, twórczyni ogólnopolskiego dyktanda, inicjatorka cyklicznej imprezy "Zjazd Krystyn", senatorka. Skończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim.

Władysław Stasiak
Szef kancelarii prezydenta RP (od lipca 2009), minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Ur. 15 marca 1966 we Wrocławiu. Skończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim i Krajową Szkołę Administracji Publicznej.

Aleksander Szczygło
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, członek PiS, szef kancelarii prezydenta RP (2006-07), minister obrony narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, poseł. Ur. 27 października 1963 w Jezioranach. Skończył prawo i administrację na Uniwersytecie Gdańskim.

Paweł Wypych
Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, były wiceminister pracy i prezes ZUS. Ur. 20 lutego 1968 w Otwocku. Studiował w instytucie profilaktyki i resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim, skończył studia podyplomowe na wydziale dziennikarstwa i nauk politycznych UW.

Mariusz Handzlik
Podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP. Ur. 11 czerwca 1965 w Bielsku-Białej. Skończył studia na wydziale nauk społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Odbywał staże w Kongresie USA, ONZ i przy stałym przedstawicielstwie NATO w Brukseli.

Andrzej Kremer
Wiceminister spraw zagranicznych. Ur. 8 sierpnia 1961 w Krakowie. Skończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Stanisław Komorowski
Wiceminister obrony narodowej.

Tomasz Merta
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków. Ur. 7 listopada 1965 w Legnicy. Skończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim.

Franciszek Gągor
Szef sztabu generalnego Wojska Polskiego, specjalista w dziedzinie rozpoznania i operacji pokojowych, dr nauk wojskowych. Ur. 8 września 1951 w Koniuszowej.

Andrzej Przewoźnik
Sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ur. 13 maja 1963. Skończył historię na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek rady programowej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Maciej Płażyński
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", były marszałek Sejmu, poseł, senator, wicemarszałek Senatu, współzałożyciel PO. Ur. 10 lutego 1958 w Młynarach.

Mariusz Kazana
Dyrektor protokołu dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Leszek Deptuła
Poseł PSL. Ur. 25 lutego 1953 w Żaganiu. Z wykształcenia lekarz weterynarii, skończył Akademię Rolniczą w Lublinie.

Grzegorz Dolniak
Poseł PO. Ur. 17 lutego 1960 w Będzinie. Z wykształcenia ekonomista.

Przemysław Gosiewski
Poseł PiS, były przewodniczący klubu parlamentarnego PiS. Ur. 12 maja 1964 w Słupsku. Wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Skończył prawo na Uniwersytecie Gdańskim.

Grażyna Gęsicka
Posłanka PiS, przewodnicząca klubu parlamentarnego PiS. Ur. 13 grudnia 1951 w Warszawie. Z wykształcenia socjolog.

Sebastian Karpiniuk
Poseł PO. Ur. 4 grudnia 1972 w Kołobrzegu. Absolwent prawa na Uniwersytecie Gdańskim.

Izabela Jaruga-Nowacka
Posłanka lewicy, była wicepremier i minister polityki społecznej. Ur. 23 sierpnia 1950 w Gdańsku. Z wykształcenia etnograf.

Zbigniew Wassermann
Poseł PiS, były minister koordynator służb specjalnych. Ur. 17 września 1949 w Krakowie. Skończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Aleksandra Natalii-Świat
Posłanka PiS. Ur. 20 lutego 1959 w Obornikach Śl. Skończyła wydział zarządzania Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Arkadiusz Rybicki
Poseł PO. Ur. 12 stycznia 1953 w Gdyni. Skończył studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Razem z Maciejem Grzywaczewskim spisał na tablicy 21 postulatów sierpniowych. W 2003 r. tablica została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Jolanta Szymanek-Deresz
Posłanka SLD, była szefowa kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ur. 12 lipca 1954 w Przedborzu. Z wykształcenia prawnik.

Wiesław Woda
Poseł PSL. Ur. 17 sierpnia 1946 w Paleśnicy. Skończył Akademię Rolniczą w Krakowie.

Edward Wojtas
Poseł PSL. Ur. 1 marca 1955 w Wólce Modrzejowej. Skończył ekonomię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Janina Fetlińska
Senator PiS. Ur. 14 czerwca 1952 w Tuligłowach. Doktor nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa.

Stanisław Zając
Senator PiS. Ur. 1 maja 1949 w Święcanach. Poseł. Skończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Janusz Kochanowski
Rzecznik Praw Obywatelskich. Ur. 18 kwietnia 1940 w Częstochowie. Skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim.
Sławomir Skrzypek
Prezes Narodowego Banku Polskiego. Ur. 10 maja 1963 w Katowicach. Skończył inżynierię lądową na Politechnice Śląskiej.

Janusz Kurtyka
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Ur. 13 sierpnia 1960 w Krakowie. Skończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Janusz Krupski
Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ur. 9 maja 1951 w Lublinie. Z wykształcenia historyk, były wiceprezes IPN.

Joanna Agacka-Indecka
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Roman Indrzejczyk
Kapelan prezydenta RP.

Barbara Mamińska, Zofia Kruszyńska-Gust, Izabela Tomaszewska, Katarzyna Doraczyńska, Dariusz Gwizdała, Jakub Opara, Dariusz Malinowski
Z Kancelarii Prezydenta.

Stanisław Nałęcz-Komornicki
Kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Zbigniew Dębski
Członek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Czesław Cywiński
Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.

Ryszard Rumianek
Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Piotr Nurowski
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Anna Walentynowicz
Robotnica Stoczni Gdańskiej, zwolniona dyscyplinarnie 7 sierpnia 1980. Wywołało to strajk stoczniowców, w czasie którego powstał NSZZ Solidarność. W stanie wojennym internowana. Ur. 15 sierpnia 1929 w Równem.

Janina Natusiewicz-Miller

Janusz Zakrzeński
Aktor, założyciel Akademii Dobrych Obyczajów. Zagrał w "Popiołach", "Tajemnicy Enigmy", "Czarnych chmurach", "M jak miłość". Ur. 8 marca 1936 w Przededworze.

Adam Kwiatkowski

Marcin Wierzchowski

Maciej Jakubik

Tadeusz Stachelski

Dariusz Jankowski

Bronisław Kwiatkowski
Dowódca operacyjny sił zbrojnych RP, oficer wojsk pancernych i powietrzno-desantowych. Dowodził kontyngentem wojskowym w Syrii i w Iraku. Ur. 5 maja 1950.

Andrzej Błasik
Dowódca sił powietrznych RP, pilot Wojska Polskiego, absolwent Holenderskiej Akademii Obrony w Hadze i Szkoły Wojennej Sił Powietrznych USA. Ur. 11 października 1962 w Poddębicach.

Tadeusz Buk
Dowódca wojsk lądowych RP. Był dowódcą 34. brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, dowodził IX zmianą kontyngentu wojskowego w Iraku. Skończył Wyższa Szkołę Oficerska w Poznaniu. Ur. 15 grudnia 1960 w Mójczy.

Włodzimierz Potasiński
Dowódca wojsk specjalnych RP. Skończył Wyższą Szkołę Wojsk Zmechanizowanych. Ur. w 1956 r.

Andrzej Karweta
Dowódca marynarki wojennej RP, inżynier nawigator. Ur. 11 czerwca 1958 w Jeleniu.

Kazimierz Gilarski
Dowódca garnizonu Warszawa. Skończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych. Ur. 7 maja 1955 w Rudołowicach.
Tadeusz Płoski
Biskup polowy Wojska Polskiego, duchowny katolicki, dr hab. nauk prawnych. Ur. 9 marca 1956 w Lidzbarku Warmińskim.

Miron Chodakowski
Prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, dr teologii. Ur. 21 października 1957 w Białymstoku.

Adam Pilch
Dziekan Wojsk Lądowych, przedstawiciel Ewangelickiego Duszpasterstwa Polowego. Ur. 26 czerwca 1965 w Wiśle.

Jan Osiński
Ordynariat polowy Wojska Polskiego.

Edward Duchnowski
Sekretarz generalny Związku Sybiraków.

Bronisław Gostomski

Józef Joniec
Prezes stowarzyszenia Parafiada.

Zdzisław Król
Kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej (1987-2007).

Andrzej Kwaśnik
Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich.

Tadeusz Lubotorski

Zenona Mamontowicz-Łojek
Prezes Polskiej Fundacji Katyńskiej.

Stefan Melak
Prezes Komitetu Katyńskiego.

Stanisław Mikke
Wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Bronisława Orawiec-Roessler

Katarzyna Piskorska

Andrzej Sariusz-Skąpski
Prezes Federacji Rodzin Katyńskich.

Wojciech Seweryn

Leszek Solski

Teresa Walewska-Przyjałkowska
Z fundacji "Golgota Wschodu".

Gabriela Zych

Ewa Bąkowska
Wnuczka gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego.

Anna Borowska
Wiceprzewodnicząca Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej.

Bartosz Borowski
Wnuk Anny Borowskiej.

Marzena Pawlak

Wojciech Łubiński
Lekarz prezydenta.

Aleksander Fedorowicz
Tłumacz języka rosyjskiego.

Jarosław Lorczak, Paweł Janeczek, Dariusz Michałowski, Piotr Nosek, Jacek Surówka, Paweł Krajewski, Artur Francuz, Marek Uleryk
Funkcjonariusze BOR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska