MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Transmisje z mszy w internecie. Wiara w Boga nie gaśnie. Widać to… na Facebooku

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W kościołach nie może przebywać aktualnie więcej niż pięciu wiernych.
W kościołach nie może przebywać aktualnie więcej niż pięciu wiernych. Jacek Katos
- Przychodzę przed mszą, rozstawiam sprzęt i włączam transmisję na profilu parafii – mówi Michał Papke z Wawrowa pod Gorzowem. W związku z tym, że w kościele może być tylko pięciu wiernych, parafie zaczęły transmitować msze przez internet.

- Ten pomysł wziął się z potrzeby. Są ograniczenia dotyczące uczestnictwa w mszach, a my przecież jesteśmy narodem wierzącym. Owszem, można oglądać transmisje z bazylik czy z innych kościołów, ale najlepiej, gdy możemy obejrzeć mszę ze swojego kościoła. Taką, którą odprawia ksiądz, którego znamy – mówi Michał Papke. Należy do parafii św. Józefa Rzemieślnika w podgorzowskim Wawrowie. To jedna z coraz większej liczby parafii, która – w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby wiernych w kościołach – transmituje msze na Facebooku.

- Msze transmitowaliśmy już w trzy ostatnie niedziele. Tak samo będzie w Triduum Paschalne i w święta – mówi ks. Andrzej Kołodziejczyk, proboszcz.

Nie ma nic gorszego od braku mszy

Transmisje organizują także inne parafie, m.in. Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie nad Odrą.

- Nie ma nic gorszego niż zabranianie wiernym udziału w mszy świętej – mówi proboszcz ks. Wojciech Błaszczyk. A zainteresowanych mszą jest kilkaset osób. – Transmisje uruchomiliśmy naprędce, wykorzystujemy do tego telefon komórkowy – mówi kapłan. By transmisje były bardziej profesjonalne, chciałby robić je za pomocą kamery i laptopa. Liczy więc na pomoc wiernych. W świątyni jest bezprzewodowy internet.

Z techniką w kościele

Jak robi się transmisję? Wystarczy smartfon i dostęp do internetu.

– Przychodzę przed mszą, rozstawiam sprzęt i włączam transmisję na profilu parafii. Z każdą kolejną transmisją coraz bardziej się uczę. A to, by było lepsze oświetlenie. A to, by dźwięk był dobrze słyszalny – opowiada M. Papke z Wawrowa. W trakcie transmisji ma ze sobą drugi telefon. – Jeśli coś trzeba poprawić, zaufane osoby podsyłają mi smsa – uśmiecha się mieszkaniec Wawrowa. W liczącej 2 tys. osób parafii msze ogląda 130-150 osób. To bardzo dobry wynik! Trzeba pamiętać, że msze – o różnych godzinach – są także transmitowane w kilku stacjach telewizyjnych.

Być może lada moment msze z Wawrowa będą transmitowane na You Tube’ie. Parafianie musieli zebrać w tym celu 1 tys. subskrybentów. Udało się. Teraz czekają na uruchomienie tej możliwości przez serwis internetowy.

Różaniec ogląda 200 osób!

Msze na You Tube’ie będzie transmitować m.in. parafia Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

- Tysiąc subskrybentów zebraliśmy w 2-3 dni. Wcześniej transmisje były na Facebooku – mówi nam Anna Szlachta, parafianka. „U Męczenników” transmitują nie tylko msze, ale także codzienny wieczorny różaniec w intencji szybkiego zakończenia epidemii. Codziennie o 20.30 odmawiają go w kościołach osoby duchowne. Kapłani zachęcają jednak wiernych, by przyłączali się z modlitwą w swoich domach. A wierni przyłączają się z ochotą!

Trwa głosowanie...

Czy oglądasz transmisje z mszy świętych?

- Różaniec ogląda aż 200 osób! Liczbę widać przy okazji transmisji. W niedzielę msze ogląda około 400 wiernych. I są to nie tylko parafianie, ale osoby z innych stron Polski – mówi A. Szlachta. Tak naprawdę oglądających jest zdecydowanie więcej. Transmisje z kościołów oglądają bowiem całe rodziny. Tak jest też u gorzowianki. Ona mszę ogląda z mężem Krzysztofem oraz dziećmi: 14-letnim Mateuszem, 13-letnią Marią i 12-letnią Hanną.

Msza w internecie, Komunia w kościele

Jak przeżywa się mszę za pośrednictwem transmisji?

- Jeśli podchodzi się do tego poważnie, z wiarą, to można poczuć się jak w kościele. W trakcie transmisji z mszy obraz skierowany jest na ołtarz lub na ambonę, gdy akurat są czytania. Można się więc skupić tylko na mszy – mówi A. Szlachta. Dodaje, że w przeżywaniu niedzieli jej rodzinie pomaga także to, że parafia zorganizowała po mszach udzielanie Komunii świętej.

- Gdy obejrzymy mszę, jedziemy do kościoła. W spokoju, bez pośpiechu, czasami po odstaniu w kolejce, wchodzi się po pięć osób, by przystąpić do Komunii – mówi pani Anna.

Święconka przez internet

Jak to się właściwe stało, że msze transmitowane są przez Facebooka i You Tube’a?
- To musiało się stać za natchnieniem Ducha Świętego. Gdy wprowadzone zostały ograniczenia co do liczby osób mogących przebywać w kościele, my kapłani zastanawialiśmy się, jak wyjść do wiernych. Ludzie też chcieli uczestniczyć w mszach i nabożeństwach. I wtedy pojawił się człowiek, który pomógł nam w tym wszystkim od strony technicznej – opowiada nam ks. Bartłomiej Rybacki, jeden z wikariuszy parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Z dotarciem do wiernych nie było zresztą większego kłopotu. Parafia od dawna ma swój profil na Facebooku, który już wcześniej był aktywny. Teraz jest on aktywny jeszcze bardziej. Przy okazji Niedzieli Palmowej księża zachęcali do nadsyłania zdjęć ze swoimi palmami. Z kolei teraz, w Wielką Sobotę, będą zachęcać do nadsyłania zdjęć koszyczków wielkanocnych. To nie wszystko! W tej największej, bo liczącej 21 tys. wiernych, parafii w regionie, będzie też… święcenie pokarmów.

W tym roku nie będzie możliwe, aby całe rodziny mogły przyjść z koszyczkami do kościoła.

– Wpadliśmy więc na pomysł, że zrobimy błogosławieństwo pokarmów przez internet. W samo południe modlitwę poświęcenia odmówi podczas transmisji ksiądz proboszcz – mówi ks. Rybacki.

Oczywiście będzie też transmisja wszystkich obrzędów Triduum Paschalnego oraz mszy w niedzielę i poniedziałek wielkanocny.

Transmisje z mszy - gdzie je obejrzeć

Transmisje z mszy świętych prowadzone są nie tylko przez parafie - w internecie (warto zatem sprawdzić profil własnej parafii na Facebooku). Nabożeństwa transmituje także m.in. telewizja. W jedną z marcowych niedziel, gdy Polsat News transmitował mszę świętą dla dzieci ze Świątyni Opatrzności Bożej, była to najchętniej oglądana stacja w danej chwili w Polsce. Mszę oglądała co piąta(!) osoba, która w tamtej chwili miała włączony telewizor.

Msze i nabożeństwa transmitowane są także na antenach TVP3 Gorzów i Radia Zachód. W Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę transmisja rozpoczynać się będzie o 18.00, natomiast w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – o 10.30.

My zapraszamy do oglądania transmisji z Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Dzięki uprzejmości Lisek.pl, będą one dostępne na naszym portalu gazetalubuska.pl. W Wielki Czwartek oraz w Wielki Piątek – o 18.00, w Wielką Sobotę – o 20.30. W niedzielę wielkanocną udostępnimy przekaz o:

  • 6.00,
  • 10.30,
  • 12.00,
  • 15.00
  • 18.00

W wielkanocny poniedziałek będziemy transmitować msze z Rokitna o:

  • 9.00
  • 10.30
  • 12.00
  • 15.00
  • 18.00

Niedziela wielkanocna będzie już piątą niedzielą, w trakcie której w kościołach będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczny wiernych. Jak długo ono jeszcze potrwa?

- Mamy nadzieję, że epidemia skończy się jak najszybciej. Żywimy też nadzieję, że przez ten czas ludzie nie oduczą się przychodzenia na msze do kościoła, a stanie się wręcz odwrotnie i ci, którzy nie odwiedzają świątyń, zechcą do nich przychodzić. Kościół to żywa wspólnota, dlatego my, kapłani, zwyczajnie tęsknimy za naszymi parafianami – mówi ks. Rybacki.

Czytaj również:
Koronawirus. Pierwsza komunia będzie indywidualnie? To możliwe!

ZOBACZ WIDEO: Lubuskie: Co z Wielkanocą? Jak będzie wyglądać Wielkanoc w dobie koronawirusa?

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska