Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trening obwodowy: dzięki niemu szybko spalisz kalorie i wyrzeźbisz sylwetkę. Trening obwodowy w domu i na siłowni

Michał Korn
Michał Korn
Trening obwodowy. Dzięki niemu szybko spalisz kalorie i wyrzeźbisz sylwetkę
Trening obwodowy. Dzięki niemu szybko spalisz kalorie i wyrzeźbisz sylwetkę pixabay
Chcesz rozpocząć trening obwodowy, ale nie wiesz od czego zacząć? A może słyszałeś o tej metodzie, ale nie wiesz z czym to się je? Otóż wcale nie musisz chodzić na siłownię, bowiem tego rodzaju trening możesz swobodnie wykonać w domu bez specjalistycznych maszyn.

Co to jest trening obwodowy?

Trening obwodowy możesz swobodnie wykonać w swoim domu lub mieszkaniu. Czym są tego rodzaju ćwiczenia? Trening obwodowy jest skierowany do osób, które w krótkim czasie oczekują rezultatów. Właściwie dobrany trening, odpowiednia dieta, nawodnienie pomoże w krótkim czasie:

  • spalić kalorie,
  • wyrzeźbić sylwetkę,
  • poprawić kondycję
  • wzmocnić odporność organizmu.

Trening obwodowy: w czym tkwi sekret?

Tajemnica kryje się w pobudzeniu jak największej ilości mięśni oraz powtórzeniom ćwiczeń (10-15-20 powtórzeń na każde ćwiczenie). Po skończeniu partii ćwiczeń, czyli jednego obwodu robimy krótką przerwę 60-120 sekund i zaczynamy od nowa. Aby tego typu trening przyniósł skutek obwód powinien być powtórzony od 3 do 5 razy.

Trening obwodowy w domu

Trening obwodowy można swobodnie wykonywać w domu, bowiem z łatwością możemy zaopatrzyć się w niewielkie hantle, gumy do ćwiczeń itp. W dobie internetu wszystkie rodzaje treningów możemy podejrzeć na rozmaitych platformach typu Youtube, gdzie poza stroną techniczną samego ćwiczenia zostaną nam udzielone wskazówki, jak robić je prawidłowo.

Trening obwodowy - o tym musisz pamiętać:

Trening obwodowy. Dzięki niemu szybko spalisz kalorie i wyrzeźbisz sylwetkę

Trening obwodowy: dzięki niemu szybko spalisz kalorie i wyrz...

WIDEO: Sprawdź przykładowy trening obwodowy

Trening obwodowy na siłowni

Zaletą treningu obwodowego na siłowni jest to, że możemy skorzystać z rozmaitej gamy specjalistycznego sprzętu, którego nie mamy w domu, bądź na który nas nie stać. Z drugiej jednak strony musimy wykupić karnet na siłownię czy do klubu fitness. Tak czy inaczej siłownia dostarcza nam więcej możliwości i pozwala bardziej urozmaicić trening.

Trening obwodowy: plan

Nie ma jednego planu, który byłby w stanie oddać istotę treningu obwodowego, bowiem jest on w zależności od preferencji ćwiczącego bardzo zróżnicowany. Jest tyle rodzajów ćwiczeń, że taki trening można swobodnie urozmaicać. Kluczowe jest jednak, aby na jeden obwód składało się 3-5 ćwiczeń oraz żeby pełen obwód powtórzony był 3-5 razy.

Trening obwodowy dla początkujących

Z treningiem obwodowym jest jak z rowerem czy bieganiem. Najgorszy błąd, jaki możecie popełnić na starcie, to "przegrzać się", czyli postawić sobie za wysoko poprzeczkę i tym samym łatwo zniechęcić się do jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej. A przecież wcale nie musimy o razu wykonywać 5 obwodów. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z rzeźbą sylwetki i szukamy idealnego treningu obwodowego dla początkujących to warto w pierwszym tygodniu wybrać sobie np. 3 ćwiczenia i skupić się na 2 obwodach, a później dopiero dodać kolejne 2 ćwiczenia (w sumie 5) i wykonywać 5 obwodów.

Ile trwa trening obwodowy?

Trening obwodowy powinien trwać do ok. 40 minut i być intensywny. Aby trening obwodowy przyniósł zamierzony efekt powinien być powtarzany 4-5 razy w tygodniu.

Trening obwodowy na masę

Trening obwodowy na masę nie sprawdzi się, jeśli do naszego wysiłku nie dorzucimy odpowiednich wartości energetycznych. Podczas takich ćwiczeń spalana jest spora ilość kalorii, a zatem i to trzeba wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że ćwiczenia w treningu obwodowym wykonuje się ciągiem, zaś odpoczynek następuje dopiero pomiędzy jedną a drugą serią. Aby efekt w postaci przyrostu masy mięśniowej był widoczny warto co tydzień zwiększać jego intensywność, pracując np. z większym obciążeniem.

Przykładowe ćwiczenia w treningu obwodowym na masę:

  • Pompki
  • Podciąganie
  • Rozpiętki
  • Martwy ciąg
  • Przysiad ze sztangą
  • Wyciskanie sztangi
  • Uginania ramion na modlitewniku
  • Unoszenie nóg w zwisie na drążku

Powyższymi ćwiczeniami można rotować i rozplanować je sobie na 3-4 dni tygodnia (każdy dzień po 5-6 ćwiczeń). Każde z nich powinno być powtórzone 10-15 razy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska