Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Triduum Paschalne wraca do normalności. Nabożeństwa takie jak przed pandemią

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Triduum Paschalne to trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Triduum Paschalne to trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
W czwartek 14 kwietnia 2022 w Kościele rozpoczyna się Triduum Paschalne, które poprzedza nadchodzącą Wielkanoc. W świątyniach nie będzie już żadnych ograniczeń, które były rok i dwa lata temu.

Takiego Triduum Paschalnego jak w tym roku, nie było w kościołach od trzech lat! Dlaczego? Bo tym razem nie będą już obowiązywały w świątyniach żadne ograniczenia pandemiczne.

Dwa lata temu do świątyń mogło wejść tylko pięciu wiernych. Rok temu też były ograniczenia (jedna osoba na 20 mkw.). W tym roku wierni będą mogli wejść do kościołów do woli.

Wracają obrzędy sprzed pandemii

To jeszcze nie koniec powrotu do kościelnej normalności! Liturgie też będą wyglądały tak jak przed pandemią. Podczas czwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej powróci więc obrzęd umycia nóg. W piątek podczas Liturgii Męki Pańskiej wierni znów będą mogli ucałować krzyż. A w Wielką Sobotę wierni znów będą mogli przyjść z koszyczkami do kościołów na święcenie pokarmów. Poza tym po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych w trakcie Wigilii Paschalnej znów będzie można pokropić wiernych wodą święconą.

Triduum Paschalne, czyli trzy dni historii zbawienia

- Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa nazywa się Jego Paschą. Dlatego trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego noszą nazwę Triduum Paschalnego. Stanowi ono szczyt całego roku liturgicznego - mówi ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii zielonogórsko-gorzowskiej. O Wielkim Czwartku, Wielkim Piątku i Wielkiej Sobocie mówi się też wprost, że to „trzy dni historii zbawienia”.

- Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - mówi ks. Sapieha.

Takiego Triduum Paschalnego jak w tym roku, nie było w kościołach od 2019 roku! Dlaczego?
- W związku z aktualną sytuacją sanitarną w Polsce nie obowiązują już ograniczenia, jakie w minionych dwóch latach wprowadzono do liturgii Triduum Paschalnego z powodu pandemii. Wydział duszpasterski kurii diecezjalnej poinformował również, że zostają odwołane wszystkie inne dotychczas obowiązujące obostrzenia liturgiczne. Dziś znów będzie więc obrzęd umycia nóg, jutro wierni będą mogli ucałować krzyż, a w sobotę znów odbędzie się w kościołach święcenie pokarmów. Tej ostatniej tradycji brakowało w 2020 i w 2021 chyba wszystkim wiernym.

Od czwartku szczególnie uroczyście będzie w dwóch najważniejszych kościołach w diecezji. Dwa lata temu w trakcie Triduum Paschalnego wierni mogli uczestniczyć w nabożeństwach jedynie za pośrednictwem telewizji. Teraz ze swoimi biskupami będą mogli modlić się oni osobiście.
Czwartkowe Msze Wieczerzy Pańskiej rozpoczną się o 18.00. W katedrze w Gorzowie odprawi ją bp Paweł Socha, a w konkatedrze w Zielonej Górze - bp Tadeusz Lityński, ordynariusz.
W piątek będzie odwrotnie. Liturgii Męki Pańskiej w Gorzowie przewodniczyć będzie bp T. Lityński, a w Zielonej Górze - bp P. Socha (w obu przypadkach początek liturgii o 18.00).
Sobotnia Wigilia Paschalna w gorzowskiej katedrze rozpocznie się o 20.00 (bp Socha), a w zielonogórskiej konkatedrze o 21.00 (bp Lityński).
Bp Socha będzie przewodniczył też mszy porannej o 6.00 w Niedzielę Wielkanocną w katedrze. Bp Lityński o tej samej porze będzie celebrował mszę w kościele św. Mikołaja w Głogowie.

Jubileusze kapłańskie

Uroczyście będzie też w czwartek przed południem. O 10.00 w gorzowskiej katedrze zostanie odprawiona Msza Krzyżma (nie jest ona jednak częścią Triduum Paschalnego). Wraz z bpem Lityńskim będą ją koncelebrowali księża z całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
- Zaproszeni są wszyscy kapłani, a szczególnie duchowni obchodzący w bieżącym roku swoje kapłańskie jubileusze - mówi ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii.
A jubileusze są imponujące. 65-lecie kapłaństwa obchodzą w tym roku ks. kan. Józef Andrzejewski z Rzepina i ks. kan. Tadeusz Szewczyk z Głogowa. Z kolei 50-lecie kapłaństwa obchodzi ks. Bolesław Gumieniuk z Zielonej Góry.

Czytaj również:
Lubiechnia Mała. Kościół remontują gliną, a pomalują... twarogiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska