Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trogir: W katedrze Św. Wawrzyńca (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Gotycki sarkofag biskupa Ivana Ursiniego w katedrze Św. Wawrzyńca w Trogirze.
Gotycki sarkofag biskupa Ivana Ursiniego w katedrze Św. Wawrzyńca w Trogirze. Dariusz Brożek
Trogirska świątynia jest jednym z najbardziej znanych zabytków Dalmacji. Turystów zachwyca tutaj bogato zdobiona kaplica Orsiniego oraz skarbiec z bezcennymi eksponatami.
Gotycki sarkofag Ursiniego w katedrze w Trogirze

Katedra Św. Wawrzyńca w Trogirze

Liczący około 13 tys. mieszkańców Trogir jest jednym z najbardziej znanych dalmackich kurortów. Sercem miasteczka jest starówka, a jego duszą jeden z najbardziej znanych zabytków Dalmacji - katedra Św. Wawrzyńca (chor. Katedrala Sv. Lovro), znajdująca się przy placu Jana Pawła II. Jej budowa rozpoczęła się (według różnych źródeł) w 1193 r, lub 1213 r. Jedno jest pewne, prace zakończono dopiero w XVII w. dzięki czemu w świątynia w mistrzowski sposób łączy różne style architektoniczne: od romańskiego, przez śródziemnomorski gotyk po barok z jego puszystymi aniołkami i finezyjnymi zdobieniami.

- Wybudowana została na fundamentach wcześniejszego kościoła, zniszczonego podczas najazdu Saracenów w 1123 roku - opowiada Iwo, mój pilot i przewodnik podczas ostatniej eskapady po Bałkanach.

Katedra przyciąga tłumy turystów z całego świata. Jej parter wybudowany został w stylu wczesnogotyckim, zaś pierwsze piętro jest podręcznikowym wręcz przykładem tzw. stylu weneckim. Za to następne piętro to już klasyczny renesans. Przy głównym wejściu gości witają rzeźby Adama i Ewy z 1240 r, przed którymi prężą się kamienne lwy. Nasi prarodzice są "ubrani" jedynie w figowe listki.. To najstarsze w Dalmacji rzeźby przedstawiające nagich ludzi. Ponoć w średniowieczu wywołały skandal obyczajowy, który odbił się echem w całych Bałkanach.

Przez ponad kwadrans podziwiam romański portal katedry, wybudowany w średniowieczu przez mistrza Radowana (Radovanov Portal). To arcydzieło godne najwspanialszych świątyń. Zdobią go rzeźby świętych, apostołów, zwierząt i sceny biblijne.

Duszą katedry jest kaplica z XV w. z gotyckim sarkofagiem byłego biskupa Trogiru Ivana Ursiniego, znanego też jako Giovanni Orsini. To dzieło Nikola Florentyńczyka (Nikola Firentinac). Kaplicę zdobi ponad 160 rzeźb cherubinów i świętych otaczających Boga Ojca. Wzrok przyciąga przepyszne, kasetonowe sklepienie, które wybudowano bez jakichkolwiek podpór.

Zwiedzając katedrę warto też zatrzymać się przy kaplicy św. Jeronima, wybudowanej z 1438 r. To jednak nie koniec. Kolejną atrakcją jest renesansowy ołtarz. Oraz skarbiec, w którym przechowywany jest m.in. gotycki tryptyk oraz zbiór średniowiecznych kodeksów. Zwiedzając katedrę warto też wejść na dzwonnicę z XIV w, z której możemy podziwiać panoramę miasta i okolic.

W 1997 r. trogirska starówka została wpisana na Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wypoczywając w tym mieście warto też zwiedzić Bramę Lądowa (Kopnena vrata) z lwem św. Marka i figurą patrona miasta błogosławionego Jana z Trogiru. Kolejne zabytki to Pałac Stafileo (Palača Stafileo) z końca XV w. praz renesansowy Pałac Ćipiko (Palača Ćipiko), wybudowany w 1457 r. przez zamożna rodzinę Ćipiko.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska