Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trucicielka, wiolonczelistka, kolarka, Artemida, nauczycielka… Poznaj wszystkie czarownice ze Strzelec Krajeńskich! Zobacz, jak powstają

OPRAC.: Zbigniew Borek
Strzelecki szlak czarownic powstaje od 2016 r. Miasto (raz prywatna firma) stawia co roku jedną lub dwie rzeźby. Ich autorem jest Marek Stankiewicz z Krakowa, który nam przedstawia się jako nadworny rzeźbiarz Strzelec. Na razie na szlaku jest siedem czarownic, w środę 14 października 2020, odsłonięcie kolejnej - nauczycielki.
Strzelecki szlak czarownic powstaje od 2016 r. Miasto (raz prywatna firma) stawia co roku jedną lub dwie rzeźby. Ich autorem jest Marek Stankiewicz z Krakowa, który nam przedstawia się jako nadworny rzeźbiarz Strzelec. Na razie na szlaku jest siedem czarownic, w środę 14 października 2020, odsłonięcie kolejnej - nauczycielki. Marek Stankiewicz/Patryk Bagiński/Urząd Miejski w Strzelcach Kraj.
Już w najbliższą środę odsłonięcie najnowszej wiedźmy na szlaku czarownic. Czarująca nauczycielka jest już ósmą, ale – jak zapowiada miasto – na pewno nie ostatnią. - Jedne powstają niemal od ręki, są jak samograje. Inne rodzą się w bólach – opowiada Marek Stankiewicz, rzeźbiarz z Krakowa, autor wszystkich strzeleckich czarownic.

„Strzelce Krajeńskie oczarowują” to hasło promocyjne miasta. Jednym z elementów promocji jest szlak czarownic: miasto od 2016 r. stawia co roku jedną lub dwie rzeźby wiedźm. Ich autorem jest Marek Stankiewicz, rzeźbiarz z Krakowa, który nam przedstawia się jako nadworny rzeźbiarz Strzelec. Najpierw robił dla miasta tablice, potem statuetki dla wyróżniających się strzelczan, aż wszedł w projekt zakrojony na lata: budowania wizerunku Strzelec z wykorzystaniem czarownic. Jak się właściwie rodzą czarownice? - zapytaliśmy Stankiewicza, gdy pracował nad wiolonczelistką.

Konstrukcję okłada się plasteliną artystyczną, modelując ją z każdej strony, żeby np. jedno udo było tak długie jak drugie

Jak powstają czarownice w Strzelcach Kraj.?

- Najpierw zrobiłem ją ze styropianu, żeby ustalić proporcje między wiolonczelą a postacią. Później trzeba zespawać konstrukcję z drutów zbrojeniowych; czarownica ma taki w każdej kończynie. Tu decyduje się o rzeczach, które trudno potem zmienić, np. o pozycji czarownicy. Konstrukcję okłada się plasteliną artystyczną, modelując ją z każdej strony, żeby np. jedno udo było tak długie jak drugie. Dobiera się też np. długość smyczka - tak, żeby ktoś go nie nadepnął i nie złamał. Potem ściąga się plastelinę, oblewa silikonem i nakłada na to gips.

Polecamy wideo: Baszta czarownic w Strzelcach Krajeńskich wreszcie udostępniona do zwiedzania

Wiolonczelistka powstała z 14 kawałków silikonu. Do silikonowych form wlewa się wosk. Zastygnięte formy woskowe składa się w całość, żeby sprawdzić, czy czarownica trzyma się kupy (błędy trzeba skorygować). Puste „skorupy” woskowe oddaje się do odlewnika. Ten zalewa je masą ceramiczną. Wosk wypływa ze wszystkich zakamarków (to technika na wosk tracony). Potem wypala się ceramikę. Puste miejsca w środku ceramiki pozwalają na wlanie brązu. Kiedy on zastygnie, rozbija się ceramikę. - Wtedy mamy rzeźbę w kawałkach, którą spawamy w całość i czarujemy tak, żeby była czarująca – uśmiechał się nadworny rzeźbiarz Strzelec.

Zauważa on, że większe figury umieszczane w przestrzeni publicznej mają swoją specyfikę nie tylko od strony technicznej, ale przede wszystkim projektowej i artystycznej. - Starałem się podchodzić do kolejnych prac cyklu bez pomnikowej powagi, przemycać nutkę humoru, a nawet przewrotnie nasycać niektóre z nich kobiecą ponętnością, mimo, że są to przecież wiedźmy – mówi dziś rzeźbiarz.

Moją intencją było wyrzeźbienie postaci czarownicy nie jako złośliwej wiedźmy, ale jako pięknej nauczycielki, która ukazana na tle symbolicznej tablicy oczarowuje uczniów i z wdziękiem przekazuje wiedzę

Najnowsza czarownica – nauczycielka zostanie odsłonięta w Dzień Nauczyciela

Najnowsza rzeźba w cyklu – czarownica nauczycielka przy symbolicznej tablicy zostanie odsłonięta w Dzień Nauczyciela, w najbliższą środę, 14 października 2020, o 10.00 przed Szkołą Podstawową nr 1 przy ul. Ks. Popiełuszki.

- Moją intencją było wyrzeźbienie postaci czarownicy nie jako złośliwej wiedźmy, ale jako pięknej nauczycielki, która ukazana na tle symbolicznej tablicy oczarowuje uczniów i z wdziękiem przekazuje wiedzę – mówi Marek Stankiewicz.

Podkreśla on, że praca nad kolejnymi strzeleckimi czarownicami dała mu wiele satysfakcji. - Dzięki tym rzeźbom mogę zostawić swój ślad obok innych atrakcji turystycznych miasta. Pośród zachowanych w całości średniowiecznych murów miejskich, rozpoczynając od Baszty Czarownic zapraszam to odszukania moich rzeźb czarownic w zaczarowanych Strzelcach Krajeńskich! – zachęca na stronie internetowej swojej krakowskiej pracowni. Prezentuje też na niej kolejne strzeleckie czarownice wraz z autorskimi opisami, które prezentujemy poniżej.

Szlak czarownic w Strzelcach Kraj. Czarownica na miotle

Czarownica na miotle to moja pierwsza rzeźba z cyklu czarownic w Strzelcach Krajeńskich. Najważniejszym problemem w trakcie jej tworzenia było odpowiednie wkomponowanie rzeźby w zabytkowe otoczenie architektoniczne. Założenie było takie, że będzie ona umieszczona wysoko na ceglanej ścianie Baszty Więziennej.

Wysokość, na jakiej miała być zamocowana, i perspektywa z jakiej miała być oglądana warunkował sposób rzeźbienia. Rzeźba powstawała zawieszona w pracowni na pewnej wysokości, a praca nad nią wykonywana była głównie od dołu.

Szlak czarownic w Strzelcach Kraj. Czarownica na kominku

Czarownica na kominku to realizacja, która wpisuje się w ideę zaangażowania lokalnej społeczności i przedstawicieli biznesu Strzelec Krajeńskich w powstawanie rzeźb czarownic. Współpracę podjęła firma Spartherm – znany producent kominków.

Jędza stojąca na kominku została umieszczona przed siedzibą firmy w Strzelcach (przy ul. Wodociągowej – przyp. red.). Starałem się, żeby postać czarownicy miała wdzięk i żeby prezentowała się w atrakcyjnej pozie.

Starałem się nadać jej lekkości poprzez umieszczenie postaci na ażurowym taboreciku i skierować uwagę odbiorcy na ekspresyjnie wyrzeźbione dłonie

Szlak czarownic w Strzelcach Kraj. Czarownica trucicielka

Czarownica z dzbankiem nawiązuje do legendy o Czarownicy Trucicielce. Założeniem rzeźby była starsza kobieta w pozycji siedzącej. Dodatkowo miała być ona umieszczona nisko na poziomie gruntu.

Trudna perspektywa patrzenia z góry na siedzącą postać stanowiła największe wyzwanie rzeźbiarskie. Dlatego starałem się nadać jej lekkości poprzez umieszczenie postaci na ażurowym taboreciku i skierować uwagę odbiorcy na ekspresyjnie wyrzeźbione dłonie.

Szlak czarownic w Strzelcach Kraj. Czarownica taxi

Czarownica taxi to jedna z ciekawszych realizacji z cyklu czarownic związana ze znanym postojem taksówek w Strzelcach Krajeńskich. Odtworzony został słupek ze skrzynką, w której kiedyś znajdował się telefon służący taksówkarzom.

Na skrzynce zostały odtworzone wielkie dzwonki, a pomiędzy nimi umieściłem postać czarownicy z telefonem przy uchu. Jej postać jest niewielka, ale pełna lekkości i humoru.

Czarownica wiolonczelistka jest rzeźbą związaną z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia (przy bramie młyńskiej – przyp. red.). Założeniem było umieszczenie czarownicy na schodach obok szkoły oraz stworzenie postaci wiolonczelistki wyrażającej muzyczną ekspresję i liryzm.

Sam instrument został potraktowany symbolicznie, ażurowo, a postać czarownicy jest rozedrgana i żywa. Starałem się, wbrew potocznym wyobrażeniom o wiedźmie, nadać jej powab i cechy pięknej kobiety, zaznaczając jedynie, przez większy nos, że mamy do czynienia z jędzą.

Szlak czarownic w Strzelcach Kraj. Czarownica kolarka

Czarownica z rowerem to rzeźba, która miała łączyć sportową dynamikę i nawiązanie do historii kolarstwa w Strzelcach. Największą trudnością było wyrzeźbienie postaci w biegu pod górę. Kąt nachylenia musiał być odwzorowany już na etapie modelowania, żeby później, po zamontowaniu jej w wyznaczonym miejscu, wyglądała naturalnie.

Postaci zostały nadane cechy budowy wysportowanej kobiety w stroju kolarskim. Rower, zgodnie z założeniem, został wyrzeźbiony w sposób pokazujący dynamikę ruchu oraz tak, by współgrał ze sposobem rzeźbienia postaci.

Pies dokładne wpasowuje się w przestrzeń wokół nóg czarownicy i jednocześnie wzrok obu postaci jest skierowany w dokładne ten sam punkt

Szlak czarownic w Strzelcach Kraj. Czarownica Artemida

Czarownica Artemida to kompozycja łącząca dwie postacie: kobietę w stroju mitologicznej Artemidy z łukiem i postać psa. Przy projektowaniu tego układu szczególne ważne było znalezienie sposobu na połączenie obu figur tak, żeby stanowiły kompozycyjną całość. Pies dokładne wpasowuje się w przestrzeń wokół nóg czarownicy i jednocześnie wzrok obu postaci jest skierowany w dokładne ten sam punkt.

Moją intencją było pokazanie dramatyzmu i tajemnicy w motywie zauważenia przez postacie czegoś istotnego gdzieś w oddali, co jest zgodne z łowieckim tematem kompozycji.

Szlak czarownic w Strzelcach Kraj. Czarownica nauczycielka

Najnowsza rzeźba w cyklu – czarownica nauczycielka przy symbolicznej tablicy zostanie odsłonięta w Dzień Nauczyciela, w najbliższą środę, 14 października 2020, o 10.00 przed Szkołą Podstawową nr 1 przy ul. Ks. Popiełuszki.

Moją intencją było wyrzeźbienie postaci czarownicy nie jako złośliwej wiedźmy, ale jako pięknej nauczycielki, która ukazana na tle symbolicznej tablicy oczarowuje uczniów i z wdziękiem przekazuje wiedzę. Jej postać na tle symbolicznej tablicy wyraża pewność siebie, równowagę, opanowanie i mądrość. Myślę, że każdy dobry nauczyciel potrafi w ten sposób prowadzić lekcje i również uczniowie patrzą na swoich ulubionych nauczycieli jak zaczarowani. Mam nadzieję, że najnowsza rzeźba z cyklu strzeleckich czarownic będzie wyrazem szacunku dla pięknego zawodu nauczyciela i zostanie również polubiona przez uczniów, którzy będą patrzyli na nią codziennie, wchodząc do szkoły.

Marek Bidol przyznaje, że pomysł na kolejną czarownicę, która stanie w mieście w przyszłym roku, ma już gotowy.

Na strzeleckim szlaku czarownic będą kolejne rzeźby

Zarówno burmistrz Mateusz Feder, jak i Marek Bidol, który w strzeleckim Urzędzie Miasta pilotuje ten projekt, zapewniają, że do Strzelec będą przylatywały kolejne czarownice. Marek Bidol przyznaje nawet, że pomysł na kolejną, która stanie w mieście w przyszłym roku, ma już gotowy.

- To, jak te rzeźby wyglądają, jest w ogromnej mierze zasługą Marka Bidola, jego pomysłowości, dbałości o szczegóły, a nawet jego uporowi, bo o niektórych aspektach i detalach strzeleckich czarownic zdarza nam się mocno dyskutować - mówi z uśmiechem Marek Stankiewicz w przeddzień odsłonięcia czarownicy nauczycielki.

Czarownice w Strzelcach to nie przelewki:
Kiedyś przez czarownice Strzelce mogły być zrównane z ziemią. Dziś wiedźmy wracają do miasta

Szlak czarownic w Strzelcach Kraj. Czarownica wiolonczelistka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska