Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudno wyobrazić sobie, by w czasie pandemii koronawirusa nie było e-Zdrowia

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Debata pod hasłem "e-Zdrowie" zorganizowana przez lubuski oddział NFZ oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich
Debata pod hasłem "e-Zdrowie" zorganizowana przez lubuski oddział NFZ oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich Mariusz Kapała / GL
Trudno sobie wyobrazić, by w dobie koronawirusa nie działały programy e-Zdrowie. Choć gdy je wprowadzano, nikt nie przewidywał, że wybuchnie pandemia i cały świat nagle stanie w miejscu. To tylko niektóre głosy, jakie mogliśmy usłyszeć podczas debaty o zdrowiu.

Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich zorganizował debatę pod hasłem „e-Zdrowie” . Towarzyszyły jej rozstrzygnięcie konkursu dla dziennikarzy lubuskich mediów. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze.

Debata o e-Zdrowiu. Eksperci zabierają głos

Do zabrania głosu poproszono ekspertów. A byli nimi: Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych, Michał Oleksy, kierownik Wydziału Wdrożeń E-skierowania CSIOZ,
Daria Wielogórska-Rutka, prezes Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Tomasz Kremer, lekarz medycyny rodzinnej z Zielonej Góry, Dariusz Suchorski, dyrektor SP ZOZ MSWiA w Zielonej Górze.

E-Zdrowie w dobie koronawirusa

Uczestnikom dyskusji trudno było sobie wyobrazić, by medyczne świadczenia można było świadczyć bez teleporad, e-recept, e-zlecenia na wyroby medyczne itd.
- Choć średnia wieku lekarzy rodzinnych to 60 lat, mimo obaw, daliśmy radę z cyfryzacją usług – mówi lekarz rodzinny Tomasz Kremer. – W pewnym momencie aż 90 procent usług świadczyliśmy za pomocą programów e-zdrowie (teleporady, e-recepty, e-zwolnienia).
Z czasem coraz więcej osób decydowało się także na bezpośrednie wizyty, jeśli lekarz wyraził taką konieczność. Ale do dziś jest też grupa pacjentów, która nie wychodzi z domu i za nic nie chce pojawić się w przychodni czy skorzystać z zaplanowanych wizyt u specjalisty, planowych zabiegów itd.
Nie brakuje też osób, którym teleporady bardzo przypadły do gustu i… dzwonią codziennie.

Będą e-skierowania. Od stycznia obowiązkowe

Z e-Zdrowiem poradzili sobie doskonale także farmaceuci. Wszyscy zostali przeszkoleni i szybko opanowali nowe rozwiązanie.
- Mimo początkowych obaw, zwłaszcza ze strony starszych pacjentów, także i oni szybko odnaleźli się w nowym systemie. Przychodzili i zanim odpowiedzieliśmy Dzień dobry, już informowali o numerach e-recepty i peselu – podkreśla Daria Wielogórska – Rutka.
To jeszcze nie koniec nowości, jakie czekają lekarzy, farmaceutów, pacjentów.
- Pracujemy nad e-skierowaniami, one staną się obowiązkowe od 8 stycznia 2021 roku – zauważył. Michał Oleksy. – Będzie to dotyczyło wizyt u specjalistów, w szpitalu czy niektórych badań diagnostycznych. Już teraz – każdego dnia wystawianych jest 3 tysiące e-skierowań.
Trwają też prace nad wprowadzeniem elektronicznej dokumentacji medycznej. Pilotaż rozpocznie się już w sierpniu br.

E-Zdrowie: Nie mamy się czego wstydzić

Na jakim etapie jest dziś Polska, jeśli chodzi o e-Zdrowie.
- Z danych, które mieliśmy przed pandemią, wynikało, że jesteśmy opóźnieni w stosunku do takich krajów jak Estonia i Łotwa – zauważa Bernard Waśko. – Ale ważne jest to, że bardzo szybko nadrabiamy zaległości.
- Są liderzy jak kraje skandynawskie, ale są też kraje, które są za nami – dodaje M. Oleksy. – Patrząc jednak na tempo zmian i to, co udało się wprowadzić w ciągu ostatnich dwóch lat, nie mamy się czego wstydzić.

ZOBACZ TEŻ

Leszek Kalinowski z główną nagrodą w kategorii prasa.

Aż dwie główne nagrody w konkursie e-Zdrowie powędrowały do ...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trudno wyobrazić sobie, by w czasie pandemii koronawirusa nie było e-Zdrowia - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska