Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa gazociągu Baltic Pipe. To dla lubuskich gmin szansa na duże pieniądze

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Trwa budowa gazociągu Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz ziemny z Norwegii.
Trwa budowa gazociągu Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz ziemny z Norwegii. Energinet
Trwa budowa gazociągu Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz ziemny z Norwegii. Celem tego strategicznego projektu jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju i uniezależnienie od dostaw gazu z Rosji. Zakrojona na szeroką skalę inwestycja oznacza spore korzyści dla kilku lubuskich gmin, bo jest realizowana również na ich terenie. Na duże pieniądze z podatków liczyć mogą między innymi Strzelce Krajeńskie.

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja nie tylko umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński oraz polski, ale też pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii.

Gazociąg będzie przebiegał przez województwo lubuskie

Kilkusetkilometrowy rurociąg powstanie na dnie Morza Bałtyckiego, a jego lądowa część rozpocznie się w okolicach miejscowości Niechorze i Pogorzelica w gminie Rewal. Stamtąd gaz trafi do tak zwanej tłoczni w Goleniowie, a później na południe polski. Przez województwo lubuskie surowiec popłynie gazociągiem Goleniów-Lwówek.

Samorządowcy zarobią na budowie i uruchomieniu gazociągu

Dwudziestokilometrowy fragment gazociągu Goleniów-Lwówek, który powstaje w ramach projektu Baltic Pipe ma przebiegać między innymi przez gminę Strzelce Krajeńskie. Dzięki tej inwestycji zyska ona rocznie nawet milion złotych.

Ten odcinek, który przebiega przez naszą gminę jest jednym z dłuższych na całej trasie rurociągu. Prace związane z jego budową mają zakończyć się w przyszłym roku, a w kolejnym będziemy mogli już pobierać podatek, który w przypadku naszej gminy wyniesie około miliona złotych. Biorąc pod uwagę, że nasz roczny budżet to niewiele ponad 90 milionów złotych, to jest to naprawdę spory zastrzyk gotówki, który pozwoli nam między innymi na przeprowadzenie różnego rodzaju inwestycji - mówi Mateusz Feder, burmistrz Strzelec Krajeńskich.

Trwa budowa gazociągu Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz ziemny z Norwegii.
Trwa budowa gazociągu Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz ziemny z Norwegii. Gmina Strzelce Krajeńskie

Korzyści płynących z budowy rurociągu jest więcej

Pracownicy, którzy budują ten gazociąg mieszkają w hotelach na terenie naszej gminy, żywią się w naszych restauracjach i to jest ta wartość dodana, że jeszcze przez ponad rok ci ludzie tu będą i będą zasilać lokalną gospodarkę, co jest szczególnie ważne w trudnym czasie pandemii - dodaje Mateusz Feder.

Ale to nie pierwsza taka inwestycja na terenie gminy Strzelce Krajeńskie. Kilka lat wcześniej wybudowana została tam pierwsza nitka gazociągu, dzięki czemu budżet gminy również zyskał niecały milion złotych rocznie.

Skorzystają też inne lubuskie gminy

Lubuski odcinek gazociągu będzie przebiegał też przez sześć innych gmin w regionie. Oprócz Strzelec Krajeńskich skorzysta też Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Pszczew i Przytoczna. Ich włodarze szacują, że wpływy podatkowe jakie trafią do gminnych budżetów w związku z realizacją tej inwestycji również wyniosą kilkaset tysięcy złotych rocznie.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska