Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. GUS ostrzega seniorów przed oszustwami

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski, w tym cudzoziemców tu mieszkających, a także dla Polaków, którzy przebywają za granicą, a są zameldowani w Polsce.
Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski, w tym cudzoziemców tu mieszkających, a także dla Polaków, którzy przebywają za granicą, a są zameldowani w Polsce. fot. szymon starnawski / polska press
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań właśnie trwa i jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski. GUS zachęca do spisywania się przez internet, to jednak może sprawiać pewne problemy, zwłaszcza seniorom, którzy często nie są oswojeni z nowymi technologiami.

Dwa sposoby na spisanie się

Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski, w tym cudzoziemców tu mieszkających, a także dla Polaków, którzy przebywają za granicą, a są zameldowani w Polsce. Polega on na udzieleniu odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • poprzez formularz online,
  • poprzez udzielenie wywiadu telefoniczego.

Czytaj też: Od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021!

Samospis w urzędach gmin

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań dotyczy także seniorów, często nieoswojonych z nowymi technologiami.

Zdajemy sobie sprawę, że mogą być osoby wykluczone cyfrowo, nie mające dostępu do komputera, internetu, a nawet sieci komórkowej. Dlatego też przewidzieliśmy możliwość dokonania samospisu w urzędach gmin. Przy każdej gminie będzie funkcjonował punkt spisowy z komputerem, dostępem do internetu i dyspozycyjną, przeszkoloną osobą, która będzie mogła pomóc w wypełnieniu formularza. Takie punkty zostały uruchomione także w Urzędzie Statystycznym w Zielonej Górze oraz w Oddziale w Gorzowie Wielkopolskim

- mówi Robert Wróbel, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.

Seniorom można także pomóc w spisie online lub w telefonicznej rozmowie z rachmistrzem. Rachmistrzowie będą dzwonili od 4 maja z numerów telefonów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.

Zobacz: Czy nasze dane w spisie powszechnym są bezpieczne?

Źródło:
TVN

Uwaga na oszustów!

Rachmistrz spisowy ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99, a po 4 maja również poprzez dedykowaną aplikację dostępną na stronie spis.gov.pl.

- informuje GUS.

I ostrzega przed próbami oszustwa. Rachmistrzowie nie będą odwiedzać respondentów w domach, by przeprowadzić wywiad bezpośredni aż do odwołania. Jeśli zdarzy się taki przypadek, należy zgłosić to na policję. Jeśli senior już się spisał, nikt nie powinien do niego dzwonić w tej sprawie, może być to próbą wyłudzenia danych.

Czytaj też: Spis powszechny 2021: Jak się spisać online (aplikacja)? Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

10 porad spisowych

GUS przygotował 10 porad spisowych dla seniorów i nie tylko:

  1. Jeśli nie możesz spisać się samodzielnie przez Internet, zadzwoń na Infolinię spisową 22 279 99 99 i wybierz bezpieczny spis przez telefon.
  2. Chcąc skorzystać ze stanowiska do samospisu w gminie, pamiętaj o pandemii i aktualnych obostrzeniach. Zadzwoń i sprawdź, na jakich zasadach działa punkt spisowy.
  3. Podczas wypełniania formularza na stronie spis.gov.pl, uważnie i bez pośpiechu czytaj pytania i odpowiedzi.
  4. Sprawdź zaznaczone odpowiedzi i wpisane informacje, zanim przejdziesz na kolejną stronę formularza.
  5. Zastanów się, czy na pewno spisałeś współmieszkańców – zwłaszcza dzieci i osoby przebywające za granicą, ale nada zameldowane pod Twoim adresem.
  6. Osoby pełnoletnie, których nie spisałeś, będą mogły zrobić to same. Poinformuj je o tym.
  7. Jeśli zostałeś spisany przez współmieszkańca (małżonka), nie musisz logować się już do aplikacji spisowej – Twoje dane są już w systemie.
  8. Pamiętaj! Jeśli na końcu spisu potwierdzisz poprawność przekazanych danych, po zamknięciu aplikacji nie masz możliwości ich poprawienia.
  9. Jeśli wśród Twoich bliskich, sąsiadów, znajomych są osoby starsze, które nie posiadają komputera, pomóż im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy.
  10. Jeśli spisałeś się przez Internet (w domu lub punkcie spisowym) albo poprzez Infolinię spisową, zrealizowałeś tym samym swój obowiązek udziału w spisie i nikt nie ma prawa do Ciebie zadzwonić w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska