Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa projektowanie modernizacji podzamcza w Łagowie. Dobiega końca etap uzgodnień z konserwatorem zabytków.

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Czy w sezonie turyści wejdą na podzamcze w Łagowie?
Czy w sezonie turyści wejdą na podzamcze w Łagowie? Gmina Łagów/koncepcja
Mieszkańcy nie dowierzają, że wójt naprawdę przeprowadzi modernizację podzamcza przy Zamku Joannitów w Łagowie. Czy słusznie mają obawy? Każdy widzi, że mimo wielokrotnych zapowiedzi, pod zamkiem nic a nic się nie dzieje. A czas leci...

Teren wzdłuż jeziora i piękna część przyzamkowego parku, aż do amfiteatru, mają się zmienić nie do poznania. Tak obiecuje wójt Łagowa.Już latem nie odbył się Jarmark Joannitów, przeniesiono biesiadę dożynkową. Bo miały się zacząć roboty! Jednak nic takiego się nie stało. A wójt zapewnia, że rozstrzygnięto przetarg i umowa z wykonawcą została podpisana.

Pierwsza rzecz to pieniądze. Oszacowano, że modernizacja podzamcza ma kosztować 2,5 mln zł. Czy gmina ma takie pieniądze? Przede wszystkim wójtowi udało się pozyskać bardzo duże dofinansowanie, a wnioskował o 2,1 mln zł. Co prawda, w pierwszej transzy urząd marszałkowski przyznał tylko połowę wnioskowanych kosztów. Jednak gmina miała szczęście. Jak informuje Marzena Kowalska-Grodzicka, po oszczędnościach innych beneficjentów przetargowych wójt Łagowa zwrócił się o zwiększenie tego dofinansowania i zostało mu ono przyznane.

- Nie ma żadnego zawirowania - zapewnia wójt Czesław Kalarczyk.

Wyjaśnijmy, że umowa z wykonawcą został zawarta w formie zaprojektuj-wybuduj. Co to oznacza? Ano tyle, że ta sama firma, która będzie prowadziła roboty ma również wykonać projekt modernizacji. A ten należy uzgodnić z konserwatorem zabytków. I te uzgodnienia trwają.

Wizualizacje terenu, które publikowaliśmy na łamach nie są projektem. Jest to wstępna koncepcja, przed uzgodnieniem warunków z konserwatorem zabytków.

Już wiadomo, że zupełnie inaczej musi wyglądać budynek, który powstanie po wyburzeniu byłej siedziby płetwonurków. Wstępna koncepcja zakładała adaptację istniejącego obiektu, jednak jego stan techniczny kwalifikuje go do rozbiórki. W jego miejsce stanie budynek z gotowych, skręcanych na miejscu elementów.

Jak poinformował nas wykonawca robót, do konserwatora zabytków została złożona koncepcja, uzgodniona z wójtem i urzędem nadzoru. - Jesteśmy po czwartym spotkaniu u konserwatora. Mamy nadzieję w tym tygodniu uzyskać zatwierdzenie koncepcji - mówi Leszek Kułak z firmy Budownictwo Sportowe. Inżynieria Krajobrazu.

Nasz rozmówca zaznacza, że proces projektowy tak skomplikowanego obiektu wymaga czasu. - Trzeba tak to zrobić, żeby w minimalnym stopniu naruszyć strukturę parku, a zarazem wypełnić wszystkie cele inwestycji, np. edukacji przyrodniczej. Wymyśleć i przeanalizować każdy element.

Równolegle z ustaleniami konserwatorskimi, trwają uzgodnienia innych pozwoleń, np. wodnoprawnych z Wodami Polskimi. - Mam nadzieję, że to wszystko uda nam się spiąć już w lutym - mówi L. Kułak. Zaznacza, że z uwagi na trwającą zimę i tak nie można prowadzić robót ziemnych.

Czy termin oddania podzamcza do końca czerwca jest realny? Wykonawca uważa, że jest jak najbardziej możliwy, choć dodaje, że firma nie ma do końca wpływu na terminy.

Jak poradzić sobie z nadmiarem turystów w Łagowie? Odpowiada wójt Czesław Kalbarczyk. WIDEO:

POLECAMY: Maluchowa Majówka w Łagowie

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska