Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają polsko-amerykańskie negocjacje dotyczące zakupu wyrzutni Patriot

AIP/Magdalena Nałęcz
Otwarcie negocjacji ws. zakupu zestawów Patriot to realizacja decyzji rządu z 21 kwietnia, który upoważnił Siemoniaka do zawarcia umowy międzyrządowej z USA na zakup ośmiu baterii.
Otwarcie negocjacji ws. zakupu zestawów Patriot to realizacja decyzji rządu z 21 kwietnia, który upoważnił Siemoniaka do zawarcia umowy międzyrządowej z USA na zakup ośmiu baterii. AIP
- To jest decyzja na dziesięciolecia - skomentował we wtorek rozpoczęcie w Waszyngtonie polsko-amerykańskich negocjacji ws. zakupu zestawów obrony powietrznej Patriot szef MON Tomasz Siemoniak. Wicepremier zapowiedział również wprowadzenie Warszawskiej Inicjatywy Adaptacji Strategicznej, która ma "wzmocnić całość sił" NATO.

- Wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważna była to decyzja, że to nie jest zakup pojedynczego systemu, o którym się zapomina po roku, dwóch, tylko że jest to decyzja na dziesięciolecia - powiedział Siemoniak w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Ashtonem Carterem.

Zauważył również, że zarówno on, jak i Carter, zdają sobie sprawę z tego, że finalizacja tych działań oznacza "znaczący przyrost zdolności bojowych Polski i Sojuszu", co leży we wspólnym interesie stron polskiej oraz amerykańskiej. Pozostałe ustalenia, które zapadły podczas rozmów z sekretarzem obrony USA, dotyczyły m.in. dalszych rotacyjnych ćwiczeń Amerykanów w Polsce oraz budowania elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która ma powstać w Redzikowie w 2018 r.

W trakcie pobytu w Stanach Siemoniak wystąpił z odczytem w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), w którym poinformował o chęci zainicjowania "kolejnego etapu strategicznej adaptacji NATO" pod roboczą nazwą "Warszawska Inicjatywa Adaptacji Strategicznej" w ramach najbliższego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w 2016 r. w Warszawie.

- Jej zasadniczym celem powinno być wzmocnienie całości sił i i zdolności sojuszu, a więc nie tylko jednostek przeznaczonych do natychmiastowej reakcji. Konieczna jest zmiana profilu struktury sił NATO, która da Sojuszowi możliwość reagowania nie tylko na poziomie brygady, ale także na szczeblu dywizji i korpusu - powiedział szef MON.

W trakcie przemówienia w CSIS Siemoniak dodał również, że rzeczą niezbędną jest zwiększenie wspólnych funduszy NATO na rozwój infrastruktury obronnej, która umożliwi "zwłaszcza na wschodniej flance NATO" przyjęcie "sojuszniczych sił wzmocnienia". Szef MON poinformował, że powyższe propozycje, przedstawione w ramach projektu Warszawskiej Inicjatywy Adaptacji Strategicznej, zostaną w najbliższym czasie przedyskutowane z sojusznikami.

Kolejno odbyła się debata, w ramach której Siemoniak nieprzychylnie skomentował pomysł szefa Komisji Europejskiej Jeana Claude'a Junckera dotyczący stworzenia armii europejskiej. W ocenie szefa MON jest to projekt "abstrakcyjny", który mógłby dublować narzędzia, jakimi dysponuje NATO.

Otwarcie negocjacji ws. zakupu zestawów Patriot to realizacja decyzji rządu z 21 kwietnia, który upoważnił Siemoniaka do zawarcia umowy międzyrządowej z USA na zakup ośmiu baterii zestawów rakietowych obrony powietrznej w ramach programu Wisła do 2025 r. Kryteria, jakimi się kierowano podczas wyboru zestawów, to operacyjność, znajdowanie się na uzbrojeniu państw NATO oraz zapewnienie możliwie największego udziału polskiego przemysłu obronnego w produkcji, serwisowaniu oraz dalszej modernizacji zestawów. Ostatecznie zdecydowano się na zakup zestawów Patriot amerykańskiej firmy Raytheon.

Przeczytaj też:Dwa tysiące żołnierzy i kilkaset jednostek sprzętu. Operacja "Borsuk-15" rozpoczęta! (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska