Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają próbne matury. Trzeba poznać nowe zasady egzaminów. Teraz będzie trudniej...

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Uczniowie ostatnich klas średnich szkół zdają właśnie matury. Na szczęście to tylko próbne egzaminy. Trzeba sprawdzić, co jeszcze trzeba powtórzyć, by w maju jak najlepiej rozwiązać arkusze, zdobyć jak najwięcej punktów i dostać się na wymarzone studia.

- Jeszcze nie czujemy świątecznej atmosfery, bo choć to tylko próbna matura, to jednak stres jest – mówią uczniowie, którzy w poniedziałek rozpoczęli próbne egzaminy testem z języka polskiego, a we wtorek czekały na nich zadania z języków obcych. W środę zaplanowano zmagania z matematyką. W kolejnych dniach – aż do 21 grudnia - będą się odbywały testy z pozostałych przedmiotów (o godz. 9.00 i o 14.00).

Próbne matury w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zielonej Górze - 13 grudnia 2022 roku

Trwają próbne matury. Trzeba poznać nowe zasady egzaminów. T...

Nowa matura, nowe wyzwania

Dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zielonej Górze, Beata Joksz – Skibińska, mówi, że do próbny egzaminów przystępuje około stu uczniów. Chcą przekonać się, jak sobie poradzą z nową maturą.
- To jak wypadną na próbie, nie ma wpływu na ich ocenę z danego przedmiotu. Tu chodzi o to, by każdy z uczniów mógł się sprawdzić. To także podpowiedź dla nauczycieli, jak dalej pracować z licealistami – podkreśla pani dyrektor. Dla szkoły to także wyzwanie logistyczne, bo przecież odbywają się normalne zajęcia dla uczniów innych klas licealnych czy szkoły podstawowej.
Próbne egzaminy są dobrowolne, ale większość szkół decyduje się je przeprowadzić, by wiedzieć, co z uczniami trzeba jeszcze powtórzyć, na co położyć szczególny nacisk. Poza tym im więcej się ćwiczy, tym lepszy efekt na prawdziwej maturze. A do tej wiosną przystąpi pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących i pięcioletnich techników. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) przygotowała dla nich testy diagnostyczne.

Na nowej maturze 2023 więcej części arkusza egzaminacyjnego

Matura 2023 będzie inna niż poprzednie. Najwięcej zmian dotyczy języka polskiego, o czym mogli się przekonać uczniowie podczas próby. Dostali dwa arkusze egzaminacyjne (testy oraz wypracowanie). Na ich rozwiązanie mieli 240 min (wcześniej było 170 min). Pierwszy arkusz składał się z dwóch części (pierwsza to polski w użyciu, druga test historyczno-literacki). Zdaniem uczniów egzamin będzie więc trudniejszy od tych, które były wcześniej. Trzeba opanować większy zakres materiału, przeczytać więcej lektur.
Egzamin ustny w 2023 roku będzie trwał 30 minut. Maturzysta będzie miał 15 minut na przygotowanie się do odpowiedzi i 15 minut na zaprezentowanie się przed komisją (musi odpowiedzieć na dwa pytania).
POLECAMY TEŻ

Niewiele osób ciągle wie, że by zobaczyć wydmy, wcale nie musimy jechać wiele kilometrów nad morze. Wydmy śródlądowe możemy bowiem podziwiać w Bojadłach w powiecie zielonogórskim. Skąd się u nas wzięły? Powstały ok. 10 tysięcy lat temu, na terenach dawnych obniżeń, które wypełniały wody topniejącego lodowca. To one naniosły tu ogromne ławice piasku. Warto więc i to miejsce odwiedzić.

Ale hit! 10 dziwnych miejsc w regionie. Zobacz, jakie cuda!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska