MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzynasta emerytura 2022 - nowa tabela wypłat. Ile dostaniesz na konto?

sier
Niebawem na kontach emerytów pojawi się trzynasta emerytura. Kiedy dokładnie spodziewać się przelewu i ile wyniesie trzynasta emerytura w 2022 roku? Najważniejsze informacje na temat "trzynastki" zamieszczamy w tym artykule. Dowiecie się również z niego co z "czternastką". W galerii zamieszczamy też wyliczenia marcowej waloryzacji - ile wynosi emerytura po podwyżce? Sprawdź!
Niebawem na kontach emerytów pojawi się trzynasta emerytura. Kiedy dokładnie spodziewać się przelewu i ile wyniesie trzynasta emerytura w 2022 roku? Najważniejsze informacje na temat "trzynastki" zamieszczamy w tym artykule. Dowiecie się również z niego co z "czternastką". W galerii zamieszczamy też wyliczenia marcowej waloryzacji - ile wynosi emerytura po podwyżce? Sprawdź! Archiwum Polska Press
Za kilka tygodni na kontach emerytów pojawi się trzynasta emerytura. Kiedy dokładnie spodziewać się przelewu i ile wyniesie trzynasta emerytura netto w 2022 roku? Najważniejsze informacje na temat "trzynastki" zamieszczamy w tym artykule. Dowiecie się również z niego co z "czternastką". W galerii zamieszczamy też wyliczenia marcowej waloryzacji - ile wynosi emerytura po podwyżce? Sprawdź!
Waloryzacja emerytur wchodzi w życie zawsze z pierwszym dniem marca każdego roku. Od 1 marca świadczenia emerytalne wzrosły o 7 procent, wcześniej wprowadzono także zmiany podatkowe po prowadzeniu Nowego Ładu.Zobaczcie wyliczenia emerytur po waloryzacji i zmianach podatkowych w 2022 roku - szczegółowe wyliczenia na kolejnych slajdach naszej galerii.

Emerytury bez podatku i po waloryzacji - tabela wyliczeń. Ta...

ZUS przygotowuje się do wypłaty "trzynastki". Trzynasta emerytura w 2022 roku wyniesie 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto). Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To znaczy, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.

Ważne: Emeryci nie zapłacą podatku dochodowego od "trzynastki" - tak wynika z opublikowanego rozporządzenia Ministerstwa Finansów.

Trzynasta emerytura w 2022 roku. Przelew za kilka tygodni

"Trzynastkę", czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Tzw. trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca.

Waloryzacja emerytur w marcu - wyliczenia

Waloryzacja: takie podwyżki emerytur szykują się od marca. Sprawdź wyliczenia w galerii

O 7 procent wzrosną emerytury i renty w marcu 2022 roku. Rząd zdecydował, że wskaźnik waloryzacji będzie wyższy, niż wynikałoby to z dotychczas obowiązujących przepisów. Tak wysoki wskaźnik waloryzacji to między innymi reakcja na bardzo wysoką inflację w Polsce, która - według szacunków - w styczniu przekroczyła 9 proc.! Jak marcowe podwyżki przełożą się na konkretne emerytury?

Warto wiedzieć: Biorąc pod uwagę wskaźniki makroekonomiczne ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, czyli wskaźnik inflacji w 2021 r. i realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2021 r., przy 20 proc. udziale realnego wzrostu wynagrodzeń we wskaźniku waloryzacji – wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w 2022 r. ukształtowałby się na poziomie 105,7 proc.

  • Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności oraz renta rodzinna wzrośnie z kwoty 1250,88 zł do 1338,44 zł, czyli o 87,56 zł.
  • Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z kwoty 938,16 zł do 1003,83 zł – to o 65,67 zł więcej.

Czternasta emerytura 2022 - latem lub jesienią

Wypowiedzi polityków obozu rządowego, które pojawiły się kilka tygodni temu, wprowadziły niepewność, jeśli chodzi o perspektywę wypłaty "czternastki" w 2022 roku. Ostatecznie jednak PiS zdecydował, że i świadczenie trafi do portfeli polskich emerytów w tym roku.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że czternasta emerytura w 2022 roku zostanie wypłacona na podobnych zasadach jak w roku ubiegłym. Pieniądze mają trafić do uprawnionych „jesienią lub późnym latem”.

Przy wypłacie czternastki uwzględniona będzie indywidualna sytuacja dochodowej świadczeniobiorców. Jak szacuje rząd, zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzymała to świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Wyliczenia zrobiliśmy na podstawie zaktualizowanego kalkulatora wynagrodzeń, który znajduje się na rządowych stronach. Na grafikach podajemy przykładowe pensje oraz ile zyskujesz w ciągu roku. Wyjaśnienie: Na grafikach u góry znajduje się pensja brutto. Na dole pensja netto obliczona z uwzględnieniem zmian podatkowych w ramach "Polskiego Ładu". Na dole podajemy roczną różnicę netto w wynagrodzeniu (porównanie 2021 do 2022).

Pensje po Nowym Ładzie - nowa tabela wyliczeń. Ile dostanies...

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trzynasta emerytura 2022 - nowa tabela wypłat. Ile dostaniesz na konto? - Express Bydgoski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska