MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzynasta emerytura 2022. Ważna decyzja ministerstwa - tyle dostaniesz netto! Oto tabela wyliczeń

Michał Sierek
Michał Sierek
Niebawem wypłata trzynastej emerytury. W 2022 roku "trzynastka" wyniesie 1338,44 zł brutto. Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie, zgodnie z którym nie zostanie od niej pobrany podatek. Odciągnięta zostanie natomiast składka zdrowotna. Sprawdź w galerii: ▶▶● Ile netto otrzymają emeryci i kiedy zostaną wypłacone pieniądze?● O ile urosły emerytury po marcowej waloryzacji?
Niebawem wypłata trzynastej emerytury. W 2022 roku "trzynastka" wyniesie 1338,44 zł brutto. Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie, zgodnie z którym nie zostanie od niej pobrany podatek. Odciągnięta zostanie natomiast składka zdrowotna. Sprawdź w galerii: ▶▶● Ile netto otrzymają emeryci i kiedy zostaną wypłacone pieniądze?● O ile urosły emerytury po marcowej waloryzacji? Archiwum Polska Press
Niebawem na kontach emerytów pojawi się trzynasta emerytura. W tym roku zdecydowano, że zostanie ona wypłacona bez potrącania podatku, ale odciągnięta zostanie od niej składka zdrowotna. W tym artykule dowiesz się, kiedy będzie wypłacana "trzynastka" w 2022 roku, oraz ile netto zostanie przelane na konta emerytów. W galerii zamieszczamy też wyliczenia netto emerytur po przeprowadzeniu marcowej waloryzacji.

Spis treści

Trzynasta emerytura w 2022 roku wyniesie 1338,44 zł brutto. Co ważne, Ministerstwo Finansów zdecydowało, że emeryci nie zapłacą podatku dochodowego od "trzynastki" - tak wynika z opublikowanego rozporządzenia. Odciągnięta zostanie natomiast składka zdrowotna. To oznacza, że netto emeryci dostaną 1217,98 zł netto.

Trzynasta emerytura 2022 - kiedy wypłata?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To znaczy, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.

"Trzynastkę", czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Tzw. trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca.

Waloryzacja emerytur 2022 - wyliczenia netto. Tak urosły emerytury

O 7 procent wzrosły emerytury i renty w marcu 2022 roku. Rząd zdecydował, że wskaźnik waloryzacji będzie wyższy, niż wynikałoby to z dotychczas obowiązujących przepisów. Tak wysoki wskaźnik waloryzacji to między innymi reakcja na bardzo wysoką inflację w Polsce. Jak marcowe podwyżki przełożą się na konkretne emerytury?

Waloryzacja: takie podwyżki emerytur szykują się od marca. Sprawdź wyliczenia w galerii

Warto wiedzieć: Biorąc pod uwagę wskaźniki makroekonomiczne ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, czyli wskaźnik inflacji w 2021 r. i realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2021 r., przy 20 proc. udziale realnego wzrostu wynagrodzeń we wskaźniku waloryzacji – wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w 2022 r. ukształtowałby się na poziomie 105,7 proc.

  • Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności oraz renta rodzinna wzrosła po waloryzacji z kwoty 1250,88 zł do 1338,44 zł, czyli o 87,56 zł.
  • Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z kwoty 938,16 zł do 1003,83 zł – to o 65,67 zł więcej.

Czternasta emerytura 2022. Kiedy zostanie wypłacona?

Wypowiedzi polityków obozu rządowego, które pojawiły się kilka tygodni temu, wprowadziły niepewność, jeśli chodzi o perspektywę wypłaty "czternastki" w 2022 roku. Ostatecznie jednak PiS zdecydował, że i świadczenie trafi do portfeli polskich emerytów w tym roku.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że czternasta emerytura w 2022 roku zostanie wypłacona na podobnych zasadach jak w roku ubiegłym. Pieniądze mają trafić do uprawnionych „jesienią lub późnym latem”.

Przy wypłacie czternastki uwzględniona będzie indywidualna sytuacja dochodowej świadczeniobiorców. Jak szacuje rząd, zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzymała to świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Nowy telefon? Złap okazję!

Materiały promocyjne partnera

POLECAMY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trzynasta emerytura 2022. Ważna decyzja ministerstwa - tyle dostaniesz netto! Oto tabela wyliczeń - Express Bydgoski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska