Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu czeka na was szansa spotkania się z bielikiem

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wiele miejsc na terenach Nadleśnictwa Krosno zachwyca
Wiele miejsc na terenach Nadleśnictwa Krosno zachwyca Krzysztof Moroz
Teren każdego z lubuskich nadleśnictw to świetne miejsce celu wycieczek szkolnych i rodzinnych. Dzisiaj przyglądamy się walorom Nadleśnictwa Krosno.

Z Zielonej Góry wyjeżdżamy drogą w kierunku granicy polsko-niemieckiej. Mija ok. pół godziny i możemy zostawić samochód na jednym z kilku specjalnie wyznaczonych i przygotowanych dla turystów leśnych parkingów.

Wybierz szlak
Do wyboru mamy trzy turystyczne szlaki piesze. Idąc czerwonym dojdziemy z Krosna Odrzańskie przez Morsko, Łochowice, okrążając jezioro Gibiel, Staw Dziki, Staw Parzydło do miejscowości Czetowice między Jeziorem Młyńskim, a Wielkim Stawem. Można iść dalej przez Skórzyn, Radomicko i Gęstowice aż do Rzeczycy.

Szlak niebieski zaczyna się na stacji PKP Pliszka i prowadzi w stronę jeziora Ratno. Idziemy południowym brzegiem w stronę miejscowości Pliszka.

Natomiast szlak zielony wprawdzie również zaczyna się na stacji PKP Pliszka, ale prowadzi najpierw na północ w stronę jeziora Ratno, a później na zachód wzdłuż rzeki Pliszka. Szlak okrąża Jezioro Wielickie i prowadzi aż do Gądkowa Wielkiego.

Duże kroki do edukacji
Warta odwiedzin, zwłaszcza przez uczniów, jest ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Osiecznica”. Została wyznaczona w taki sposób, aby można było obserwować ciekawe gatunki roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Celem przygotowania tego miejsca jest także wskazanie na problemy ochrony środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem ochrony lasu. Tego typu miejsca zawsze mają też wpływ na kształtowanie właściwej postawy turystów wobec przyrody.

Ścieżka „Osiecznica” to tak naprawdę aż dwie trasy do wyboru. Dłuższa liczy ok. 6 km i prowadzi przez stawy Gospodarstwa Rybackiego „Karp" w Osiecznicy. Przemierzając las można obserwować orły bieliki, a także kormorany, czaple oraz wiele innych ptaków, które potrzebują do życia środowiska wodnego.

Podstawowa trasa w ramach ścieżki liczy 4,2 km. Zaczyna się w tym samym miejscu. Warto zwrócić uwagę na dęby rosnące w parku okalającym gospodarstwo rybackie. Są wśród nich trzy pomniki przyrody. Ścieżka kończy się nad śródleśnym jeziorem Moczydło. W tym miejscu można zorganizować ognisko, pamiętając jednak o wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody nadleśnictwa.

Przejście ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą umożliwia zapoznanie się z pracą leśników, a także poznanie urządzeń służących do prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej. Warto skorzystać również z informacji umieszczonych na tablicach rozstawionych na całej długości ścieżki. Odpoczynek na trasie zapewniają specjalnie przygotowane dla turystów ławki.
Czasem można zobaczyć jelenie, sarny, dziki, a na pewno wielu przedstawicieli różnych gatunków ptaków.

Ścieżki przebiega obok siedziby nadleśnictwa, w którym dostępna dla zainteresowanych uczniów i dorosłych jest Izba Edukacyjna. W tym miejscu przygotowane zostały gabloty, na których obejrzymy siedliska leśne, szkodniki pierwotne, wtórne i techniczne drzew leśnych, a także piękne leśne motyle. Główną atrakcją, którą doceniają zwłaszcza dzieci są eksponaty zwierząt występujących na terenie nadleśnictwa.

Ważna gospodarka ekologiczna
Odwiedzając lasy Nadleśnictwa Krosno można natrafić na ciekawe obiekty piętrzące wodę. Aż 11 takich miejsc powstało w ramach projektu „Zwiększenie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych” finansowanych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Beneficjentem środków było Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. W roku 2013 r. wybudowano 20 obiektów, a pozostałe 10 powstało w 2015 roku. – Realizując projekt odtworzyliśmy dawny sposób użytkowania terenu.

Urządzenia wodne, wykonane w ramach realizowanego programu, stanowią proste w budowie obiekty o konstrukcji drewniano- kamiennej – podkreśla po. zastępcy nadleśniczego Andrzej Dereń. Celem realizowanych prac była stabilizacja warunków wodnych w zasięgu oddziaływania inwestycji. – Spowolniliśmy odpływ powierzchniowy wód w zlewni rzek: Biała, Pliszka oraz Odra. Stworzyliśmy płytkie rozlewiska, które stanowią habitaty rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Ponadto częściowo odtworzyliśmy warunki wodne w starym korycie rzeki Pliszki. Powstały w ten sposób miejsca rozwoju i rozrodu dla wielu gatunków owadów, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków. Dzięki temu zwiększa się witalność i produktywność siedlisk leśnych w rejonie wykonanej retencji – wyjaśnia Andrzej Dereń.

Parki przenoszą w czasie
Na terenie Nadleśnictwa Krosno znajduje się zabytkowy park wpisany do rejestru wojewódzkiego, to park w Budachowie. W kilku wsiach pozostałością po dawnych czasach, kiedy miały tutaj swoje siedziby sławne i bogate rody, są piękne parki wiejskie. W każdym obejrzeć można pomnikowe okazy drzew. Parki takie znajdują się między innymi w: Osiecznicy, Czetowicach, Gęstowicach, Trzebiechowie, Korczycowie i Rzeczycy. Spacer po takim parku to jak wycieczka w dawną przeszłość, możliwa dzięki zachowanej przyrodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska