Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu na razie jest ściernisko. A tak będzie wyglądał teren dawnej Wełny w Żarach!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zobaczcie wizualizację dewelopera i zdjęcia ruin
Zobaczcie wizualizację dewelopera i zdjęcia ruin Deweloper, Małgorzata Trzcionkowska
Wiosną 2022 roku ma się zakończyć budowa całego kompleksu. Piotr Szmilewski z „Masovia Nieruchomości”, dewelopera inwestycji zapewnia, że nic nie zostanie wyburzone, a dawne, historyczne budynki żarskiej Wełny zyskają nowy wygląd i funkcjonalność.

W ruinach żarskiej Wełny powstanie 70 mieszkań, od 26 do 70 metrów kwadratowych, a także nowe sklepy, mała gastronomia i punkty usługowe. Sąsiadujący z fabrycznym kominem plac stanie się pacem Fabrykantów – miejscem, w którym ma być uhonorowany duch żarskiej przedsiębiorczości. Budynek dawnej suszarni zostanie przeznaczony na restaurację. Deweloper zapowiada też powstanie parkingów dla samochodów i rowerów.

Zobacz też: Ruszyły prace nad obudową spalonego hełmu wieży zamku Dewinów w Żarach

dawna fabryka

Od prawie 200 lat stojąca na terenie inwestycji fabryka napędzała rozwój Żar. Jej twórca, Erdmann Hoffman od samego początku dbał o jakość życia, bliskość natury i odpowiednie warunki pracy zatrudnionych tu ludzi. Piętno historii mocno wpłynęło na losy Żar. - Istniejące budynki zmodernizujemy i rozbudujemy o nowy fragment przy zachowaniu charakteru dawnej fabryki - tlumaczy Piotr Szmilewski. - Dzięki współpracy z archeologami, socjologami i specjalistami od jakości życia w mieście udało się nam stworzyć przemyślany projekt.

W realizacji przedsięwzięcia biorą udział lokalne firmy.

Żarska Wełna dawniej

Żarskie Zakłady Przemysłu Wełnianego zostały utworzone 1 stycznia 1951 r. Zakład podlegał bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Przemysłu Wełnianego - Południe w Bielsku-Białej i resortowo Ministerstwu Przemysłu Lekkiego w Warszawie. Zakład składał się z 4 wydziałów: przędzalni, tkalni, farbiarni i wykańczalni. Kierował nim dyrektor naczelny z zastępcą do spraw techniczno-produkcyjnych i głównym księgowym.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film o pracy zdalnej z Turcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska