MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TUPLICE. W stawie hodowlanym znaleziono bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Dziś ma być zdetonowana!

Lucyna Makowska
Bombę z czasów II wojny światowej znaleziono w stawie w Tuplicach.
Bombę z czasów II wojny światowej znaleziono w stawie w Tuplicach. archiwum
Niewybuch z czasów II wojny światowej w jednym ze stawów hodowlanych w Tuplicach znalazł pracownik oczyszczający zbiornik. Dziś bomba ma być zdetonowana.

Ważącą 50 kg bombę lotniczą znaleźli w poniedziałek podczas oczyszczania jednego ze stawów hodowlanych w Tuplicach, pracownicy. Na niewybuch natknęli się, gdy częściowo spuszczono wodę ze zbiornika. Miejsce znaleziska od rana zabezpieczają policjanci. - Dotarli już również saperzy ze specjalnej jednostki wojskowej z Krosna Odrzańskiego - informuje kom. Aneta Berestecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żarach.- Niewybuch będzie dziś jeszcze zdetonowany i będzie to wybuch kontrolowany, więc nie ma się czego obawiać. Mieszkańcy mogą słyszeć tylko odgłosy wybuchu.

Trwa głosowanie...

Czy wiesz jak zachować się w przypadku znalezienia niewybuchu?

Niewybuch będzie dziś jeszcze zdetonowany i będzie to wybuch kontrolowany, więc nie ma się czego obawiać

Choć teren znaleziska jest niezamieszkały w promieniu 3 km, policja apeluje do mieszkańców o niezbliżanie się do niego i o spokój.
W okolicach Tuplic, Trzebiela, przygranicznej Łęknicy czy Brodów praktycznie co roku mieszkańcy podczas prac polowych, różnego rodzaju robót ziemnych czy też w lasach znajdują niewybuchy z czasów II wojny światowej.

To, co przez lata skrywa ziemia w Lubuskiem, może być śmiertelnie groźne. Mowa o pociskach, minach i innych niewypałach i niewybuchach, które znajdowane są praktycznie na terenie całego województwa.Saperzy w Lubuskiem co roku mają pełne ręce roboty. To dlatego, że przy okazji wielu remontów i budów, znajdowane są niechlubne pamiątki po krwawym okresie II wojny światowej. Przez nasz region przetoczył się front, w wielu miejscach prowadzono ciężkie walki, po których pozostałościami są właśnie granaty, pociski, amunicja, miny i inne niebezpieczne przedmioty.Wiele niewybuchów znajdowanych jest w lasach. Czasem leżą pod gołym niebem, w innych przypadkach schowane są pod cienką warstwą ziemi. Należy pamiętać, że w przypadku natknięcia się na takie znalezisko, nie należy niebezpiecznego przedmiotu dotykać. Trzeba zawiadomić policję i dopilnować, żeby nikt postronny nie zbliżył się do niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu. Najczęściej to właśnie policjanci lub strażnicy miejscy pilnują niewybuchów do czasu, aż zostaną one zabezpieczone i zabrane przez saperów. Tego typu przedmioty są zabierane na poligon i detonowane. Saperzy potwierdzają, że mimo, iż niewybuchy przeleżały w ziemi dziesiątki lat, to wciąż są śmiertelnie niebezpieczne. Czasem wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby doszło do tragedii.Zobacz też: Amunicja, miny i hełmy z czasów II wojny światowej znalezione w Gorzowie

Niewybuchy w Lubuskiem pod ziemią leżą przez dziesiątki lat....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska