Turniej Czterech Skoczni - Oberstdorf: Wygrywa Stefan Kraft. Kamil Stoch czwarty!

(m. korn na podstawie relacji TVP)
Stefan Kraft wygrał pierwsze w swoim dorobku zawody Pucharu Świata i prowadzi w klasyfikacji ogólnej Turnieju Czterech Skoczni FotoOlimpik/x-news
Otwierający konkurs Turnieju Czterech Skoczni wygrał Stefan Kraft. Podczas całych zawodów wiało w plecy i na początku w wyniku dużych opadów śniegu konkurs był przerywany. Doskonałym skokiem w drugiej serii Kamil Stoch zdołał awansować z 13. na 4. pozycję. Mimo że był to debiut naszego skoczka w obecnym sezonie skoków narciarskich to 4. lokatą zachowuje szansę nawet na zwycięstwo w całym turnieju.

Turniej Czterech Skoczni od kilku lat zupełnie różni się od pozostałych konkursów indywidualnych zaliczanych do Pucharu Świata. Jest on rozgrywany w systemie "KO" - zawodnicy skaczą w parach, a ten z nich, który przegra z rywalem odpada. W finałowej 30. jest także miejsce dla pięciu tzw. "Lucky Loserów", którzy mimo że przegrali swoje starcia w parach, to oddali dłuższe skoki od pozostałych niekwalifikujących się do drugiej rundy konkursu.

Podczas całego konkursu w Oberstdorfie wiało skoczkom w plecy, dlatego też niektórzy mieli poważne problemy, by oddać dalekie skoki. Prowadzenie po pierwszej serii zapewnił sobie Andreas Kofler. Skokiem na 136,5 m pokonał on skaczącego 129 m Kamila Stocha. Mimo to nasz reprezentant dobrą odległością zapewnił sobie miejsce w piątce "Lucky Loserów", dzięki czemu zajmując 13. pozycję zakwalifikował się do serii finałowej.

Pewnie w swojej parze poradził sobie Piotr Żyła. Odległością na 125 m pokonał Matjaza Pungertara i zajął 21. miejsce. Do rundy finałowej nie udało zakwalifikować się Dawidowi Kubackiemu (115 m - 40. lokata), którego zdeklasował skokiem na 135,5 m Andreas Kofler. Fatalny skok na 95,5 m (50. lokata) oddał Jan Ziobro, którego pokonał Thomas Diethart (107,5 m - 28. lokata). Rywalizację z Jernejem Damjanem przegrał również Aleksander Zniszczoł (119 m - 32. miejsce).

O Wielkim pechu może mówić Simon Ammann. Skoczek wygrał już w swojej karierze wszystko za wyjątkiem właśnie Turnieju Czterech Skoczni. Niestety tuż po lądowaniu Szwajcar zachwiał się i upadł, niemalże przekreślając tym samym zwycięstwo w całym turnieju.

W drugiej serii kapitalnym skokiem na 131 m Kamil Stoch zapewnił sobie awans z 13. na 4. miejsce. Pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni pewnie wygrał Stefan Kraft, który w serii finałowej skoczył 129 m. Kolejno na podium znaleźli się Michael Hayboeck (132,5 m) oraz Peter Prevc skacząc 125,5 metra. Mimo iż słoweński skoczek oddał znacznie słabszy skok od naszego reprezentanta, to odległością z pierwszej serii zdołał osiągnąć najniższy stopień podium. Drugi z naszych finalistów Piotr Żyła zajął 26. miejsce.

Kamil Stoch co prawda zajął miejsce tuż poza podium, ale biorąc pod uwagę, że był to jego pierwszy konkurs po kontuzji w tym sezonie osiągnięty wynik jest doprawdy imponujący i dobrze rokuje na najbliższe zawody. Jeśli podopieczny Łukasza Kruczka zachowa obecną dyspozycję, ma szansę na podium podczas 63. Turnieju Czterech Skoczni.

Przeczytaj też:Odwołane zawody w Oberstdorfie i zero litości od internautów. Memy z falstartu TCS (wideo)