Turniej piłki ręcznej dla najmłodszych w Świdnicy z udanym udziałem zespołu UKS-u Orlik SP 2 Świebodzin

Wiesław Zdanowicz
Turniej piłki ręcznej dla najmłodszych w dolnośląskiej Świdnicy
Turniej piłki ręcznej dla najmłodszych w dolnośląskiej Świdnicy Archiwum UKS Orlik SP nr 2 Świebodzin
Zespół Uczniowskiego Klubu Sportowego Orlik przy SP nr 2 Świebodzin (rocznik 2009) wziął udział w jednodniowym Turnieju Piłki Ręcznej dla Najmłodszych w Świdnicy. Podopieczni Zbigniewa Jaroszewicza i trenera wspomagającego - Dariusza Wojtali, rozegrali 5 meczów, zwyciężając trzy - przegrywając dwa.

Orlicy z „Dwójki” zagrali w Świdnicy

W turnieju wzięły udział zespoły z trzech województw - opolskiego: UKS Olimp Grodków, KS Gwardia Opole, dolnośląskiego: ŚKPR Świdnica, Śląsk Wrocław, UKS Chrobry Żórawina i lubuskiego: UKS Orlik SP nr 2 Świebodzin.

Mecze rozgrywano w systemie każdy z każdym. Tuż po podróży młodzi adepci szczypiorniaka rozegrali pierwszy mecz z kolegami z Żórawiny. Pierwsze minuty nie układały się po myśli trenerów ze Świebodzina. Zawodnicy Chrobrego zaskoczyli dobrą obroną i skutecznością i po 10 minutach prowadzili już 5 bramkami, 2:7.

Przez kolejne minuty w świebodzińskiej drużynie uporządkowała się gra, zapanował spokój i słuchanie pary trenerów. W końcu zafunkcjonowała obrona i bezpośredni atak szybki, co było zaskoczeniem dla przeciwnika. Trzy minuty przed końcem meczu na tablicy pojawił się wynik remisowy, 10:10. W końcówce gra się wyrównała, toczyła się na zasadzie „bramka za bramkę” i, niestety, niefrasobliwość w obronie naszego zespołu konsekwentnie wykorzystują zawodnicy Żórawiny i przegrywamy 13:12.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz pracę świebodzińskich trenerów?

Tuż po krótkiej przerwie świebodzinianie musieli rozegrać drugie spotkanie ze Śląskiem Wrocław. Orlik rozpoczyna z górnego „C” i po pierwszych minutach wygrywał 4:2. Ale w kolejnych minutach zawodzi skuteczność i mecz toczy się praktycznie cały czas na remisie. Jak powiada stare sportowe porzekadło, niewykorzystane sytuacje się mszczą, i tak się sprawdziło. Dobra obrona, dobrze funkcjonujący szybki atak, lecz zawodna skuteczność i UKS Orlik ponownie przegrywa mecz jedną bramką, 10:9.

Po dłuższej przerwie zawodnicy "Dwójki" wrócili na parkiet, by tym razem zmierzyć się z gospodarzem turnieju - Świdnicą. Jakże odmienny był to mecz... Twarda obrona, fenomenalna postawa bramkarza (trzy obronione karne) i, przede wszystkim, skuteczność. Praktycznie przez cały mecz świebodzińscy ręczni prowadzili powiększając przewagę bramkową. Dopiero w końcówce drużyna zwolniła, co pozwoliło gospodarzom odrobić trzy bramki. Ostatecznie "Dwójka" wygrywa 16:9.

Jakże fajnie, że moi zawodnicy wrócili na właściwy tor. W końcu zagrali na poziomie swoich umiejętności

- po meczu powiedział trener Zbigniew Jaroszewicz.

Spotkanie z Grodkowem również odbyło się pod dyktando świebodzińskiej dwójki. Szybki kontratak bardzo szybko zniechęcił przeciwnika i po 20 minutach podopieczni trenera Jaroszewicza wygrywają 12:6. Po wygranej w tunelu pojawiło się światełko na zdobycie drugiego miejsca mimo dwóch porażek. Bardzo zmotywowani zawodnicy "Dwójki" podeszli do meczu, a wizja drugiego miejsca w turnieju dodała skrzydeł i doprowadziła do zwycięstwa nad rywalami z Opola 15:4.

W składzie UKS ORLIK Świebodzin wystąpili (od lewej): Filip Lowkis, Michał Szałaj, Hubert Słosiński, Mateusz Kałmucki, Kacper Wolniewicz, Karol Kamyszek, Dawid Niedźwiecki, Maciej Kort, Jakub Melnyk; leżą: Alex Woźniak, Piotr Musielak.

Od wielu lat trenerzy Zbigniew Jaroszewicz i Dariusz Wojtala współpracują ze sobą. Obaj na przemian prowadzą zajęcia treningowe z dziećmi tworząc zaplecze dla drużyn młodzieżowych TS ZEW Świebodzin. Dodatkowo biorą czynny udział w turniejach poza województwem lubuskim, jak i też w przypadku roczników 1993 i 2003 poza granicami kraju. Taka współpraca przynosi niewymierne korzyści; po prostu, trenerzy zarażają pasją młodych adeptów piłki ręcznej.

Najważniejsze dać możliwości i odrobinę siebie, a dzieci odpłacą w przyszłości. Taka współpraca trenerska zdała już egzamin. Poprzednie dwa roczniki '93 i '03 były podobnie prowadzone i w tej chwili mamy zawodników w seniorze i w dobrych drużynach juniorskich

- mówi trener Wojtala.

Młody zespół z "Dwójki" to bardzo perspektywiczna drużyna, zdobywająca co raz to większe doświadczenia na parkietach ogólnopolskich. W zeszłym roku trzy razy (z różnym skutkiem) brała udział w turniejach. Trzon zespół tworzą zawodnicy urodzeni w 2009 roku uzupełnieni rocznikiem 2008.

Treningi odbywają się trzy razy w tygodniu: wtorek 16:00 - 17:30 (Szkoła Podstawowa nr 3), środa 15:30 - 17:00 (Miejska Hala Sportowa ul. Zachodnia), piątek 16:00 - 17:30 (sala sportowa LO). Trenerzy serdecznie zapraszają chłopców urodzonych w 2009 roku na treningu.