Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turyści poznawali historię zielonogórskiego winiarstwa. Za nami kolejny spacer tematyczny z przewodnikiem z cyklu "Nie nudzę się latem"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Grupa odwiedziła m.in. dawną wytwórnię koniaków Raetsch (obecnie wydział urzędu marszałkowskiego województwa lubuskiego).
Grupa odwiedziła m.in. dawną wytwórnię koniaków Raetsch (obecnie wydział urzędu marszałkowskiego województwa lubuskiego). Jarosław Wnorowski
Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych po raz kolejny przygotowało ofertę bezpłatnych spacerów tematycznych po Zielonej Górze. Z roku na rok, cieszą się one dużym zainteresowaniem, nie tylko samych zielonogórzan, ale także i gości z innych regionów Polski. Postanowiliśmy z aparatem fotograficznym udać się jeden z lipcowych spacerów.

Zbiórka pod węgierskim dębem

To już trzeci spacer tematyczny w tym roku. Wcześniej uczestnicy poznawali zabytki sakralne oraz miejsca, których już nie zobaczymy w dawnym śródmieściu Zielonej Góry. Cykl to wspólny pomysł przewodników z Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych oraz Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

Chcieliśmy kulturalny charakter Lata Muz Wszelakich wzbogacić o element poznawczo - turystyczny. Jak widać po frekwencji na spacerach, udało nam się.

- mówi Ireneusz Gorzelanny - prezes stowarzyszenia.

Od lat spacery rozpoczynają się na placu Bohaterów, przy charakterystycznym dębie. Co roku przewodnicy wymyślają nowe tematy oraz obszary, które chcą pokazać podczas swojego spaceru. W tym roku będzie jeszcze poznawanie walorów przyrodniczych, okolic Wzgórza Winnego i Parku Tysiąclecia, ale również i spacer nocny o prawie i bezprawiu.

Winiarskie akcenty Zielonej Góry

Spacer, na którym byliśmy, prowadziła przewodnik lubuska - Elżbieta Kaszyńska. Jego tematem przewodnim były winiarskie tradycje Zielonej Góry, a tych nie brakuje. Grupa odwiedziła m.in. dawną wytwórnię koniaków Raetsch (obecnie wydział urzędu marszałkowskiego województwa lubuskiego), budynek Muzeum Ziemi Lubuskiej (z Muzeum Wina), pomnik Bachusa, kamienicę z charakterystyczną lampą w kształcie kiści winogron przy zbiegu ulic Kupieckiej i Ciesielskiej, Wzgórze Winne oraz Park Sowińskiego z piwnicami winiarskimi. Uczestnicy z zaciekawieniem przysłuchiwali się opowieściom przewodniczki.

Spacery jeszcze do końca sierpnia

Jeśli ktoś ma chęć poznać lepiej Zieloną Górę, to jest okazja spełnić to marzenie. Przed nami jeszcze aż pięć spacerów. Więcej informacji na stronie lubuskich przewodników >>>>>.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska