Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj mamy szansę na rozwój!

Dorota Lipnicka
Dorota Lipnicka
Dzięki stowarzyszeniu Zielona Przystań powstało Centrum Integracji Społecznej.

Bez wahania zgłosiłam się do udziału w tym projekcie. To dla mnie szansa na podniesienie kwalifikacji zawodowych, zdobycie nowych doświadczeń - opowiada Ewa Urbaniak, która już od miesiąca pracuje w Centrum Integracji Społecznej.
To pierwsze takie centrum w powiecie międzyrzeckim. Powstało na początku stycznia z inicjatywy członków stowarzyszenia Zielona Przystań.

- Ideą tego projektu jest pomoc osobom bezrobotnym, długotrwałe korzystającym z pomocy społecznej, powrotu do pra-cy zawodowej oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym - opowiada kierownik CIS-u Aleksandra Górka.
Uczestnicy centrum pracują w czterech grupach. Pierwsza zajmuje się pracami budowlanymi i remontowymi na terenie całej gminy. - Nasi ludzie wykonują prace między innymi w przedszkolu, urzędzie gminy, Ośrodku Pomocy Społecznej czy Zakładzie Usług Komunalnych - opowiada prezes Zielonej Przystani Agata Smoleń.
Prac budowlanych nie boją się także panie. Same wygładziły i odmalowały ściany w pomieszczeniu OSP. - Śmiejemy się z koleżankami, że teraz weźmiemy się za remonty w naszych domach - dodaje E. Urbaniak.
Druga grupa zajmuje się pracami ogrodniczymi. Uczestnicy współpracować będą z firmami ogrodniczymi, co zaowocować może dalszym zatrudnieniem.

Trzecia grupa uczy się rękodzieła. - To bardzo przyjemne zajęcia. Rozwijamy swoje umiejętności artystyczne. Ostatnio uczyłyśmy się robić ozdobne zakładki i kartki. Do projektu zgłosiłam się głównie po to, żeby zdobyć nowe doświadczenia, które ułatwią mi później znalezienie wymarzonej pracy - opowiada uczestniczka zajęć Pau-lina Sokołowska. Grupa rękodzielnicza będzie również angażowana w organizację różne-go rodzaju imprez i festynów. Uczestnicy będą mieli także okazję zaprezentować własną twórczość podczas organizowanych w gminie kiermaszów oraz wystaw.
Czwarta grupa opiekuńcza zajmuje się opieką nad osobami starszymi i chorymi. Nowych umiejętności uczą się od opiekunek środowiskowych, zatrudnionych w OSP.

- Każdy uczestnik oprócz skierowania do konkretnej pracy, ma także możliwość skorzystania ze wsparcia doradcy zawodowego, psychologa, terapeuty. Organizowane będą również warsztaty kształtujące różne umiejętności społeczne i życiowe, na przykład racjonalnego gospodarowania budżetem - opowiada A. Smoleń.
- Nasza grupa jest bardzo zgrana i dobrze nam się współpracuje. Mamy wspaniałych instruktorów, którzy motywują nas do pracy - opowiada uczestniczka Ewa Kostecka.

CIS jest w stałej współpracy z władzami miasta oraz ośrodkiem pomocy społecznej.
- To kierownik OPS-u kieruje osoby do naszego centrum. W tej chwili mamy dwudziestu uczestników i piętnaście osób na liście rezerwowej. Uczestnicy właśnie kończą okres próbny. Co miesiąc otrzymują świadczenie integracyjne za wykonaną pracę. Dajemy im szansę zdobycia nowych doświadczeń zawodowych, ale także społecznych. Uczą się współpracy w grupie - dodaje A. Górka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska