Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj przyjeżdża się dla schodów (zdjęcia)

Redakcja
Najsłynniejsze w Caltagirone są schody
Najsłynniejsze w Caltagirone są schody fot. Dariusz Chajewski
Sama nazwa brzmi magicznie, jak zaklęcie... Caltagirone. To jedno z tych miejsc na Sycylii, na które wycieczki objazdowe nie mają czasu. Niech ich uczestnicy żałują. Chociaż i tak w pamięci pozostaną nam i tak schody.
I koniecznie zwróćmy uwagę na zdobione elewacje.

Tutaj przyjeżdża się dla schodów

To jedna z najstarszych miejscowości na Sycylii, zamieszkała znacznie wcześniej zanim przybyli tutaj greccy koloniści. Nazwa pochodzi jednak od arabskiego słowa "Qal'at-al-ghiran" - połączenie słów "twierdza" i "jaskinie". Nie zachowały się niestety ślady tej bogatej przeszłości, a miasto ma przede wszystkim charakter barokowy. Większość centrum zbudowano w 1693 roku po straszliwym trzęsieniu ziemi, które spustoszyło okolicę. Od wieków Caltagirone słynie z ceramiki (szczególnie maiolica i terakota) i tę umiejętność, ba, sztukę mieszkańcy także zawdzięczają Arabom. Okolica słynie także z upraw winogron, oliwek i brzoskwiń.

Zabytki? Mamy zatem charakterystyczną katedrę św Juliana, barokowy kościół San Francesco di Paola. świątynię San Francesco d`Assisi, zbudowaną w 1236 r. i przebudowaną w stylu barokowym po 1693 roku. Jej fasadę wieńczy osiem statuetek ukazujących świętych i Madonny z Dzieciątkiem. I jeszcze zwróćmy uwagę na Palazzo Senatorio (XV w.), czyli dawny ratusz. Nie pędźmy jednak z wywieszonym językiem. Warto przyjrzeć się elewacjom mijanych budynków. Jednak najbardziej efektowne są te zdobiące most Ponte San Francesco. Prawdziwa magia.

Jednak i tak główną atrakcją Caltagirone są liczące 142 stopnie monumentalne schody Santa Maria del Monte, zbudowane z 1608 roku w starej części miasta. Każdy stopień tej konstrukcji jest ozdobiony różnymi typami zdobionej ręcznie ceramiki, w których wykorzystano style i kolorystykę pochodzące z tradycji liczącej tysiące lat. Wzdłuż schodów zlokalizowane są ceramiczne warsztaty. Warto zajrzeć, nawet jeśli nie zamierzamy nic kupić. W dniu patrona miasta (25 lipca), te magiczne schody pokrywają kwiaty i kolorowe lampiony tworzące gigantyczny obraz. Na szczycie czeka nas nieciekawy kościół, ale za to z platformy rozciąga się fantastyczny widok na okolicę.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska