Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tuż obok Wszystkich Świętych. Relikwie w Lubuskiem

Redakcja
Pięciu Braci Męczenników Polski w Międzyrzeczu
Pięciu Braci Męczenników Polski w Międzyrzeczu Archiwum GL
Jak chcą niektórzy, mają cudowne właściwości. Uświęcają miejsca, w których spoczywają. Są źródłem natchnienia i zachęty do życia na wzór świętego. Inni twierdzą, że to relikt średniowiecznych zabobonów. Także w Lubuskiem mamy relikwie kilkunastu świętych i błogosławionych.

Niegdyś żywoty świętych, ich niezwykłe historie zapełniały ludzką wyobraźnię. Przy całej względności tego porównania - byli jak bohaterowie współczesnych seriali. Relikwie to przedmioty związane z tymi uznanymi za świętych ludźmi, nadzwyczajnymi, cudownymi wydarzeniami. Najczęściej są to szczątki ciała świętych, błogosławionych lub przedmioty z nimi związane, a także relikwie Męki Pańskiej.

Wartość duchową tych świętości podzielono na trzy kategorie. W relikwiach pierwszego stopnia znajdują się części ciała świętego oraz drzazgi Krzyża św. Te ostatnie mają najwyższą rangę w chrześcijaństwie. Relikwie drugiego stopnia - to fragmenty szat świętego lub innych przedmiotów, z którymi ten miał kontakt w sposób ciągły. Najważniejszą relikwią drugiego stopnia jest Całun Turyński. Wreszcie relikwie trzeciego stopnia to inne przedmioty towarzyszące świętemu za życia i musiał on je przynajmniej raz dotknąć.
Kościół starał się ograniczyć handel relikwiami i już w 1215 r. ustalono, że ważne są tylko relikwie zatwierdzone przez papieża. Dziś kult relikwii ma wielu krytyków, ale... Przecież każdy chce się otrzeć o świętość. Także w Lubuskiem mamy sporo relikwii, niegdyś każda świątynia starała się je posiadać. Oto kilka najważniejszych.

MIEDZYRZECZ

Numerem jeden na liście lubuskich relikwii są bez wątpienia te Pięciu Braci Męczenników Polski. Przede wszystkim dlatego, że z naszym regionem łączy się bezpośrednio tragiczna historia świętych. Przechowywane są w dużym relikwiarzu, który wyobraża postacie legendarnych misjonarzy stojące na podstawie w kształcie urny. U stóp figurek znajdują się symboliczne emblematy przypisane każdemu z braci.

Męczennicy Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, zwani także Męczennikami Międzyrzeckimi albo Pięcioma Braćmi Męczennikami zginęli w nocy z 10 na 11 listopada najprawdopodobniej nieopodal ówczesnego grodu Międzyrzecz, na terenie dzisiejszej wsi Święty Wojciech. Świętymi zostali uznani już w roku 1004 przez papieża Jana XVIII. Ciekawe są peregrynacje tych relikwii. Najpierw trafiły do Ascoli we Włoszech i do Gniezna. Gdy Brzetysław wywiózł relikwie - w tamtych czasach były cenniejsze od złota - zostały złożone w katedrze św. Wita w Pradze. W 1520 r., na prośbę goszczącego w Czechach biskupa Jana Lubrańskiego, część relikwii przekazano do Kazimierza Biskupiego, jednakże po drodze zatrzymane zostały w katedrze poznańskiej. Część z nich przekazano w 1525 r. do kościoła parafialnego św. Marcina w Kazimierzu Biskupim. Pozostałe relikwie z katedry poznańskiej trafiły w XVII wieku do kościołów na Mazowszu i w zachodniej Wielkopolsce (Jasień, Mniszewo, Rokitno, Dalewo, Obra) oraz w pierwszej połowie XVIII wieku do klasztoru Kamedułów w Bieniszewie. Te znajdujące się w kazimierskim kościele św. Marcina rozdzielono i złożono w kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu (1966), klasztorze w Bieniszewie (1966) oraz kościele Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim (1977)...

ZIELONA GÓRA

Relikwie św. Urbana, 17. papieża po św. Piotrze, zielonogórska parafia pod wezwaniem św. Urbana I otrzymała w maju od rzymskiej parafii, która tego świętego przyjęła również jako patrona. To efekt przyjęcia przez zielonogórskich radnych jako patrona miasta św. Urbana I, który jest patronem winiarzy, winnej latorośli i dobrych urodzajów. To relikwie najwyższej kategorii - dwa malutkie fragmenty kości piszczelowej św. Urbana I. Przechowywane są w okrągłym puzderku, nieco większym od pudełka zapałek, pod przezroczystą szybką...

W zielonogórskiej kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w bocznym ołtarzu, znajdują się relikwie św. Joanny Beretty Molli. W zielonogórskiej parafii od kilku lat rozwija się kult świętej, która jest m.in. patronką rodzin. To włoska lekarka żyjąca w latach 1922-1962. We wrześniu 1961 roku, pod koniec drugiego miesiąca ciąży, zdiagnozowano u niej nowotwór macicy. Włoszka zdecydowała się jednak donosić ciążę, mimo wskazań medycznych do jej przerwania. 21 kwietnia 1962 urodziła córkę, ale tydzień później zmarła. Jan Paweł II beatyfikował Joannę 24 kwietnia 1994 r., a 16 maja 2004 r. dokonał jej kanonizacji.

GORZÓW

W gorzowskiej katedrze znajdują się relikwie bł. Jana Pawła II. To kawałek zbroczonej krwią sutanny, którą papież z Polski miał 13 maja 1981 r. w chwili zamachu na swoje życie. Data ich wprowadzenia do gorzowskiej świątyni nie była przypadkowa. Uczyniono to w wigilię 31. rocznicy zamachu na życie Jana Pawła II. Do papieża strzelał wówczas turecki zamachowiec Ali Agca. Relikwiarz wykonał profesor Akademii Sztuk Pięknych Czesław Dźwigaj. Jan Paweł II w gorzowskiej katedrze był tylko raz. Modlił się w niej nad grobem dzisiejszego Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty przy okazji swej wizyty w Gorzowie 2 czerwca 1997 r.

W bocznej kaplicy kościoła parafialnego NMP Królowej Polski znajdują się relikwie św. Weroniki - jest to cząstka serca. We wrześniu 2007 r. Biskup Diecezjalny Adam Dyczkowski ustanowił sanktuarium - miejsce kultu św. Weroniki. Dnia 9 lipca 2008 r. Biskup Diecezjalny nadał statut określający zasady kultu i funkcjonowania sanktuarium. Św. Weronika Giuliani urodziła się w Mercatello w pobliżu Pesaro. W biografii nazwano ją "najpiękniejszą duszą, jaką Bóg zesłał na ziemię". Jej świętość nacechowana jest miłością i cierpieniem zadośćczyniącym. W klasztorze przeszła wszystkie stopnie w hierarchii: od furtianki, kucharki, szatniarki, piekarki, zakrystianki, mistrzyni nowicjuszek, aż po urząd ksieni. Programem życia zakonnego dla Weroniki było cierpienie dla miłości.

ŚWIEBODZIN

Wierni ze Świebodzina mogą mieć powody do dumy. Od dwóch tygodni sanktuarium Miłosierdzia Bożego znalazło się w wąskim gronie świątyń, do których trafiły relikwie błogosławionego Jana Pawła II. Na srebrnej tabliczce dołączonej do monstrancji napisano: "uroczyście wniesiona na rozpoczęcie Roku Wiary 11 października 2012 roku". W monstrancji znajduje się krew Ojca Świętego.
Relikwię przywiózł proboszcz parafii, ksiądz Zygmunt Zimnawoda, który z prośbą o jej przekazanie zwrócił się do kardynała Stanisława Dziwisza. Tak płótno nasączone krwią Jana Pawła II trafiło do Świebodzina. Dodajmy, że w sanktuarium jest też figura Matki Boskiej Fatimskiej, z koroną przywiezioną z Fatimy.

ROKITNO

Sanktuarium w Rokitnie bogate jest w relikwie bł. Karola Wojtyły. W roli głównej występuje zakrwawiony skrawek sutanny Jana Pawła II. Papież miał ją na sobie podczas zamachu, dokonanego 13 maja 1981 r. przez Alego Agcę. Po uznaniu przez Watykan Jana Pawła II za błogosławionego, ten niewielki fragment materiału z jego krwią stał się relikwią.
W muzeum przy sanktuarium przechowywanych jest 80 przedmiotów, należących niegdyś do Papieża Polaka. Kustosz zaznacza, że fragment sutanny z krwią Ojca Świętego zaliczany jest do najcenniejszych tzw. relikwii pierwszego stopnia. Podczas niedzielnych mszy o 15.00 duchowni będą nią błogosławili wiernych, którzy będą mogli ją ucałować po mszy.

PARADYŻ

W paradyskim klasztornym kościele najważniejszy element stanowi ołtarz główny o dużych rozmiarach i rozbudowanej formie z obrazem przedstawiającym Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny z 1736 roku. Po lewej i prawej stronie tabernakulum, w podstawach kolumn umieszczono dwie gabloty relikwiarzowe w formie ozdobnych, przeszklonych szafek. Przechowywane są w nich relikwie męczenników Amancjusza, Cedoniusza, Damazego, Donata i Sewelianusa. Zostały one sprowadzone do klasztoru w połowie wieku XVII, by podnieść rangą świątyni.

WSCHOWA

Starania o relikwie św. Jadwigi Królowej wschowska parafia podjęła już w 2003 roku. Prośba ta zaowocowała odpowiedzią pozytywną Kurii Metropolitalnej w Krakowie - zostały wydzielone relikwie - kość z palca serdecznego. 7 czerwca 2006 roku, na Wawelu parafianie otrzymali relikwie wraz z życzeniami, by tak jak Jego wspiera, tak i nas wspierała w codziennych potrzebach. A tak na marginesie - często mylone są dwie "polskie" święte Jadwigi. Jadwiga (1178?-1243), księżna śląska, kanonizowana 15 października 1267 roku w Viterbo przez papieża Klememnsa IV oraz Jadwiga (1373?-1399), królowa polska, kanonizowana 8 czerwca 1997, w Krakowie przez papieża Jana Pawła II.

NAJSŁYNNIEJSZE RELIKWIE

Najbardziej znanymi i opiewanymi polskimi relikwiami są ciała: św. Wojciecha w katedrze w Gnieźnie oraz św. Stanisława w katedrze na Wawelu w Krakowie. Ale są też ciało św. Floriana w bazylice na Kleparzu w Krakowie, ciało św. Jacka w kościele dominikańskim w Krakowie, ciało św. Jana Kantego w kościele św. Anny w Krakowie, ciało św. Siostry Faustyny w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Łagiewnikach...
Na świecie najsłynniejsze relikwie są związane z męczeństwem Chrystusa - drewno Krzyża Świętego, Chusta Weroniki, Korona Cierniowa, Kolumna Biczowania, Święty Graal, Święte Gwoździe, Całun Turyński, Sudarium z Oviedo, Włócznia Przeznaczenia, Całun Turyński...

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska